Maszynki

Maszynki

Aktywne filtry

Jeśli jesteś właścicielem długowłosego psa, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest systematyczne przystrzyganie jego bujnej sierści i jej należyta pielęgnacja.  

Co prawda możesz skorzystać z usług profesjonalnego groomera, czyli osoby zawodowo zajmującej się przycinaniem i stylizacją psiej sierści. Jednak w przypadku, gdy nie zabierasz swojego pupila na wystawy i nie bierze on udziału w konkursach, warto pomyśleć nad zakupem maszynki do strzyżenia psów. 

Takie rozwiązanie pozwoli ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż jednorazowy koszt wizyty u psiego fryzjera może wynosić nawet kilkaset złotych. Ponadto zyskasz pełną swobodę w kwestii częstotliwości strzyżeń.  

Twój czworonożny przyjaciel również na tym skorzysta. Strzyżenie wykonane przez właściciela w przyjaznym i znanym zwierzęciu środowisku z pewnością zniweluje stres i wpłynie na wasz komfort podczas wykonywania tej czynności. 

Oczywiście wcześniej zapoznaj się z instrukcją dołączoną do produktu i upewnij się, że potrafisz odpowiednio obsługiwać maszynkę do strzyżenia psów. 

W jakim celu i jak często należy strzyc psa? 

Przede wszystkim nie każda rasa psa wymaga strzyżenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój czworonożny przyjaciel powinien mieć przystrzyganą sierść, skonsultuj tę kwestię z weterynarzem.  

Najczęściej strzyżenia wymagają rasy długowłose takie jak yorkshire terier (potocznie york), shih tzu, maltańczyk, pudel czy sznaucer.  

Niektóre rasy potrzebują regularnego przycinania sierści ze względów praktycznych. Zbyt długie włosie może między innymi zakrywać oczy psa czy powodować przegrzanie organizmu podczas letnich upałów.  

Część ras wymaga kontaktu z maszynką do strzyżenia sporadycznie i głównie ze względów estetycznych, gdyż nadmiar sierści nie przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu. W takich przypadkach maszynka może okazać się pomocna, w pozbyciu się zlepionych i skołtunionych fragmentów włosia. 

Częstotliwość strzyżeń to także indywidualna kwestia, ściśle związana z rasą psa. Jednak nawet w przypadku tej samej rasy mogą występować różnice w kwestii długości, gęstości i szybkości porostu sierści. Ponadto nie tylko rasowe psy wymagają strzyżenia. Część długowłosych kundelków także powinna raz na jakiś czas zaliczyć spotkanie z maszynką do strzyżenia psów. 

Zanim zabierzesz się za samodzielne strzyżenie psa, koniecznie dowiedz się jak najwięcej o jego sierści. Część psów ma podszerstek. Jest to krótka i miękka warstwa futra umiejscowiona najbliżej skóry, która odpowiada za ochronę zwierzęcia przed przegrzaniem i przemarznięciem. Naruszenie tej delikatnej warstwy zaburza naturalną termoregulację czworonoga. 

Jaką maszynkę do strzyżenia psa wybrać? 

Można wyróżnić dwa podstawowe typy maszynek do strzyżenia psów.  

  • Uniwersalne, zazwyczaj zaopatrzone w jedno ostrze i wymienne nakładki, umożliwiające przystrzyganie różnych rodzajów psiej sierści. 
  • Profesjonalne maszynki groomerskie, przeznaczone do perfekcyjnej stylizacji psiego futra. Ten typ maszynek zalecany jest w przypadku, gdy zabierasz swojego pupila na wystawy i zależy ci na satysfakcjonującym efekcie wizualnym. 

Maszynka do strzyżenia powinna być przede wszystkim lekka i dopasowana do dłoni. Te cechy produktu wpływają na komfort strzyżenia, które trwa zazwyczaj od 30 minut do nawet kilku godzin. Podczas tak żmudnej i precyzyjnej czynności należy zadbać o to, aby ręka się nie męczyła. 

Głowica maszynki powinna być wykonana z solidnego materiału takiego jak ceramika czy metal. Obecnie na rynku dostępne są nawet maszynki wykonane z tytanu. Ich koszt jest jednak znacznie wyższy. Dodatkowym atutem jest możliwość zdjęcia głowicy. Dzięki temu znacznie łatwiej wyczyścisz urządzenie. 

Ostrze maszynki do strzyżenia psów powinno być wykonane ze stali nierdzewnej albo stali szlachetnej. Oba materiały są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. 

Minimalna moc maszynki powinna wynosić 10 W. Urządzenia o niższej mocy mogą nie poradzić sobie z gęstą sierścią czworonoga. 

Dobrze, jeśli maszynka do strzyżenia jest sprzedawana wraz z zestawem wymiennych ostrzy oraz udostępnia możliwość szerokiej regulacji długości. Dzięki temu dostosujesz strzyżenie do sierści swojego pupila. 

Część maszynek posiada akumulator, a co za tym idzie, jest bezprzewodowa. Inne wymagają podłączenia do zasilania poprzez kabel w trakcie użytkowania. Wygodniejsze są oczywiście maszynki bezprzewodowe, jednak ich moc podczas pracy może słabnąć, dlatego pamiętaj, aby zadbać o pełne naładowanie akumulatora przed przystąpieniem do strzyżenia. 

Ceny maszynek do strzyżenia psów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i dochodzą nawet do kilku tysięcy za jedno urządzenie. Maszynki z najwyższej półki cenowej przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalnych groomerów. 

Samodzielna pielęgnacja sierści psa pozwoli ci nie tylko zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki strzyżeniu swojego pupila pogłębisz łączącą was więź i dasz mu poczucie bezpieczeństwa.  

Zapoznaj się z szeroką ofertą maszynek do strzyżenia w sklepie Hubun i zadbaj o odpowiednią pielęgnację sierści swojego czworonożnego przyjaciela! 

Pokaż więcej