Sklep zoologiczny dla Twojego pupila!

Furminatory

Furminatory

Aktywne filtry

Czesanie sierści kota to jedna z podstawowych czynności związana z pielęgnacją pupila. Aby móc odpowiednio zadbać o jego sierść, warto poznać akcesoria, które ułatwią cały proces. Dowiedz się, z jakich przyrządów korzystać, a także jak pielęgnacja sierści zwierzaka wpływa na jego zdrowie. 

Czesanie kota a wpływ na jego zdrowie 

Pielęgnacja sierści Twojego pupila przez regularne czesanie pomaga łatwo pozbyć się wypadających włosków. Koty z natury dbają o swoją higienę i starają się codziennie myć przy pomocy swojego języka wyposażonego w haczyki.  

Język zbiera włoski, które trafiają później do układu pokarmowego. Zwierzak zwykle wydala zebraną sierść do kuwety. Zdarza się też, że w układzie pokarmowym utworzą się kule włosowe. 

Formowanie się kul włosowych to naturalny proces. Jeśli jednak pojawiają się one zbyt często, oznacza to, że zbyt dużo sierści trafia do układu pokarmowego. Częste wydalanie kul włosowych nazywa się również zakłaczeniem. To przypadłość szczególnie dotykająca rasy kotów długowłosych. W tym wypadku powinieneś zadbać o regularniejsze pozbywanie się martwych włosów przy pomocy szczotki. Nie zaszkodzi również, jeśli skonsultujesz się z weterynarzem. 

Częste tworzenie się zbitych kul sierści może prowadzić do zapchania jelit kota, które trzeba usuwać poprzez operację. W łagodniejszych przypadkach zakłaczenie prowadzi do apatii i utraty wagi zwierzaka. 

Czesanie zwierząt pomaga także pobudzić krążenie ich krwi, a regularne pozbywanie się obumarłych włosków wspomaga przyrost nowej, zdrowej sierści. Warto wspomnieć, że czesać należy też koty bez sierści, jednak w tym przypadku używaj jedynie gumowej rękawicy. 

Zalety regularnego czesania kota 

Poza aspektami zdrowotnymi warto też wspomnieć o innych zaletach regularnej pielęgnacji sierści. Proces ten przede wszystkim znacznie ogranicza linienie zwierząt i pozwala Ci utrzymać wypadające włoski pod kontrolą. W końcu łatwiej pozbyć się nadmiaru sierści bezpośrednio ze szczotki niż z kanapy czy innych mebli rozsianych po całym mieszkaniu. 

Czesanie kota to dla niego także duża przyjemność, która może dodatkowo umocnić więź między pupilem a Tobą. Aby jednak czynność ta faktycznie kojarzyła się zwierzakowi pozytywnie, oswajaj go ze szczotką już od małego. 

Dzięki temu kot nie zestresuje się podczas czesania. Już sam widok szczotki stanie się dla niego informacją, że pora na chwilę relaksu i miłego czasu spędzonego z właścicielem. 

Jakie akcesoria do czesania kota będą dla niego najlepsze? 

Na rynku istnieją różnorodne narzędzia, które pomagają dbać o sierść zwierząt. Ciężko wyróżnić lepsze lub gorsze akcesoria. Należy po prostu dobrać narzędzie do rodzaju sierści kota. 

Najbardziej uniwersalnym akcesorium jest popularna szczotka pudlówka. Spisze się ona zarówno w przypadku długowłosych zwierzaków, jak i tych o średniej i krótkiej sierści. Gęsto rozsiane igiełki szczotki poradzą sobie podczas wyczesywania podszerstka, czyli krótkiej i gęstej warstwy sierści, która zatrzymuje ciepło ciała. Dzięki możliwości dotarcia w głąb sierści czesanie może okazać się także przyjemnym masażem dla skóry zwierzaka. 

Gumowa rękawica to przede wszystkim ciekawie prezentujące się narzędzie. W końcu możesz głaskać kota i jednocześnie go czesać, prawda? To faktycznie dobra propozycja, ale tylko dla kotów o krótkiej sierści, która mocno przylega do ich ciała.  

W innym przypadku może służyć jedynie do masażu. Rękawica to także dobry wybór przy kotach bez sierści. Warto wybrać taką, o średniej twardości gumy. Zbyt miękka rękawica może ciągnąć włosy, przez co zwierzak poczuje dyskomfort, a zbyt twarda nie wyczesze wszystkich obumarłych włosków. 

Dla kotów długowłosych dobrym wyborem okaże się grzebień metalowy. Potrafi dobrze wyczesać gęstą i długą sierść oraz rozczesać powstające kołtuny. Najlepiej wyposaż się od razu w dwa grzebienie. Jeden o szerszym rozstawie ząbków do rozczesywania kołtunów, a drugi bardziej gęsty do dokładnego rozczesywania sierści kota. 

Furminator dla kota – propozycja warta uwagi? 

Furminator to linia produktów, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego akcesorium do czesania kota. Mają charakterystyczny kształt i dobrze radzą sobie zarówno z rozplątywaniem kołtunów, jak i pozbywaniem się wypadającej sierści.   

W sklepie Hubun znajdziesz Furminatory dla kotów ras małych o wadze do 4,5 kg i długości sierści do 5 cm. Jeśli jesteś posiadaczem większego zwierzaka, to także odszukasz odpowiedni typ tego narzędzia w naszym sklepie. 

Furminator dla kota to niewielki grzebyk zakończony ząbkami ze stali nierdzewnej, którego należy używać do 2 razy w tygodniu przez 10–20 minut na suchej sierści. Furminator dla kota dociera aż do podszerstka, przez co wyczesuje dokładnie wszystkie obumarłe włoski. 

Po przeprowadzonym zabiegu czesania łatwe usunięcie sierści spomiędzy ząbków grzebyka zapewnia przycisk FURejector. Funkcja ta pozwala wyrzucić wyczesaną sierść bezpośrednio do śmietnika bez konieczności wyciągania jej ręcznie z grzebienia. Dzięki temu korzystanie z furminatora deshedding tool staje się bardzo wygodne oraz skuteczne.  

Ponadto metalowa końcówka urządzenia łagodnie ślizga się po sierści kota. Dzięki temu zwierzak nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, a całe czesanie przypomina jedynie łagodne głaskanie. 

Sprawdź szeroką ofertę Hubun i znajdź narzędzie, które pozwoli Ci opanować wypadającą sierść Twojego pupila!