Domki

Domki

Aktywne filtry

Zdarza się, że domek dla ptaków i budka lęgowa mylone są z karmnikiem. Karmniki co prawda są praktycznym schronieniem i zapewniają ptakom niezbędne do przeżycia pożywienie, jednak to domek imituje dziuplę drzewa, zapewniając ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi oraz drapieżnikami. To także miejsce rozrodcze, zastępujące naturalne gniazda. Budki lęgowe są niezastąpione w bezpiecznym wychowywaniu piskląt. 

Musisz wiedzieć, że w Polsce wiele gatunków ptaków utraciło siedliska lęgowe oraz dziuple. W ten sposób drastycznie zmniejszyły swoją liczebność, a niektórym grozi nawet wyginięcie. Budki lęgowe zapewniają im bezpieczeństwo, dając możliwość osiedlenia się oraz zmniejszenia ryzyka utracenia jaj i piskląt. 

Sam zobacz, jaka to przyjemność udzielić pomocy małym skrzydlatym przyjaciołom! Skorzystaj z naszych porad i poznaj pełną ofertę sklepu Hubun! 

Gdzie zamontować budki lęgowe? 

Domki dla ptaków najlepiej zamontować przynajmniej 10 metrów od domu, wybierając miejsce spokojne, gdzie zwierzęta nie będą czuły się zagrożone np. częstym widywaniem człowieka czy gwarem miasta. To samo tyczy się montażu na działkach. Na balkonie warto zadbać o prywatną przestrzeń ptaków, której nie będziesz naruszać (tym samym ryzykując ich odstraszenie). 

Budka lęgowa dla ptaków powinna zostać zamontowana w zacienionym miejscu, od strony północnej lub wschodniej. Ptaki nie przepadają za ciepłem wewnątrz budki, dlatego koniecznie musisz zwrócić na to uwagę. 

Typy budek przyjęło się określać nazwami literowymi. Każda litera to wielkość budki oraz gatunki ptaków, jakie mogą tam zamieszkać. Jeżeli masz wątpliwości co do przeznaczenia budki, nie bój się prosić o pomoc ekspertów z Hubun! 

Budki lęgowe ratunkiem dla zagrożonych gatunków 

Dla ptaków budki są czymś więcej niż tylko przyjemnym miejscem odpoczynku. To konieczność, która zapewni im możliwość przeżycia. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup budki, pozostało już tylko wykazanie się cierpliwością. Choć może to chwilę zająć, jesteśmy pewni, że lokator szybko natrafi na swój nowy dom. Z radością podziękuje Ci porannym ćwierkaniem.  

Sprawdź ofertę Hubun i pomóż małym przyjaciołom! 

Pokaż więcej