Podłoża do akwarium

Podłoża do akwarium

Aktywne filtry

ZOOLOGIA - Żwir barwiony

Zastosowane barwniki są trwałe, nie barwiące wodę oraz są nietoksyczne dla organizmów wodnych.

4,19 zł Cena

Akwarium to bardzo delikatne środowisko, w którym zmiana tylko jednego czynnika może zadecydować o całokształcie ekosystemu. Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium należy do jednego z nich – od tego, czy do wody zastosujesz żwir, czy gotowy substrat, zależeć będzie nie tylko zdrowie i kondycja Twoich rybek akwariowych, ale także wygląd i rozwój całego zbiornika wodnego. 

Zobacz zatem, jakie rozwiązania w kwestii podłoża masz do wyboru, a potem sprawdź produkty dostępne w sklepie.  

Odpowiedni dobór podłoża to gwarancja zdrowego ekosystemu akwarium 

Dlaczego podłoże jest tak ważne? To od niego w głównej mierze zależy życie i rozwój roślin akwariowych – dostarcza substancje aktywne i odżywcze oraz pozwala na prawidłowy wzrost. To wpływa nie tylko na cały ekosystem, ale również na estetykę zbiornika. Jeśli zatem chcesz zadbać o ładne i zielone akwarium, sprawdź produkty dostępne w naszej ofercie!   

Ponadto od rodzaju i gęstości podłoża zależą również reakcje chemiczne związane z produktami przemiany materii wydalanymi przez ryby i skorupiaki. Aby zapobiec procesom beztlenowym i gnilnym – a co za tym idzie: szkodliwymi warunkami do życia zarówno dla zwierząt, jak i roślin – warto zainwestować w dobre podłoże do akwarium i regularnie je wymieniać.  

Zadbaj o to już na etapie tworzenia. Sprawdź aktualną ofertę w sklepie. 

Jakie wybrać podłoże do akwarium? 

Aby rośliny mogły prawidłowo wzrastać, powinieneś zadbać o odpowiednią granulację i grubość podłoża – w takich warunkach mogą one rozwinąć odpowiedni system korzeniowy. W zależności od stopnia Twoich umiejętności, czasu oraz dostępnego budżetu, masz do wyboru kilka rozwiązań.  

Najczęściej wybieranymi opcjami podłoża do akwarium są żwirek i substraty. Co musisz o nich wiedzieć? 

Zastosowanie żwiru do wody w akwarium to dość tanie, ale wymagające rozwiązanie. Wybierając żwir jako podłoże do akwarium, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

  1. Gęstość żwiru – duże kamyki nie pozwalają na stworzenie rozległych korzeni, natomiast bardzo drobny piasek może stworzyć twardą i zbitą warstwę, która nie pozwala na rozwój roślin akwariowych. 
  2. Rodzaj kamienia – związki chemiczne zawarte w żwirze reagują z wodą w akwarium i wpływają na jej twardość czy odczyn. Jeżeli zatem masz miękką wodę i chcesz ją utwardzić, wybierz np. marmur. Masz problem z odpowiednim doborem rodzaju żwiru? Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 
  3. Nawożenie – żwir nie zapewnia odpowiedniej podaży składników odżywczych dla roślin, dlatego warto zastosować odpowiednie nawozy do podłoża do akwarium. 

Innym rozwiązaniem są gotowe substraty – to produkty, które mają szereg zalet i dają naprawdę świetne efekty w akwarium. Odpowiednia kompozycja podłoża zawiera odpowiednią granulację, substancje odżywcze, obniżają twardość wody i stabilizują jej poziom pH. Wydajność tego rozwiązania szacuje się na około kilkanaście miesięcy, ale doświadczeni akwaryści potrafią z niego korzystać nawet przez 2 lata. 

Pokaż więcej