Co jadają kanarki ?

Co jadają kanarki ?

Żywienie kanarka nie jest bardzo skomplikowane, musimy jednak pamiętać, że są to delikatne ptaki, które potrzebują odpowiedniej diety.

 

Opiera się ona na sporej ilości nasion. W drugiej kolejności są to owoce i warzywa. Jako dodatek podajemy trawy, świeże gałązki i ich pąki, zioła oraz piasek i wapno.

 

Podstawowym pożywieniem kanarka są nasiona, więc powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości zboża i rośliny, takie jak: siemie lniane, proso, rzepak, czy owies. Mieszanki tych produktów dostępne są w sklepach, ale różnią się składowymi ilościami, więc warto jest sprawdzić, która konkretnie przypadnie do gustu naszemu przyjacielowi. Oprócz sypkich karm, możemy zakupić je również w postaci kolb, do zawieszenia w klatce.

 

Kanarki powinny również otrzymywać od nas warzywa, owoce i zioła, które oprócz ciekawych walorów smakowych dostarczają im witamin i minerałów, poprawiając jego odporność i kondycję.

 

Owoce: banany, melony, jabłka, gruszki, czy winogrona.

 

Warzywa: cykoria, marchew.

 

Zioła polne: babka lecznicza, pokrzywa, koniczyna.

 

Na wiosnę możemy sprawić mu dodatkową przyjemność zrywając świeże gałązki z liśćmi i pączkami. Kanarek nie pogardzi również gałązkami drzew iglastych (musimy jednak pamiętać, iż niektóre rośliny są trujące, jak np. cis), dlatego jeśli nie jesteśmy w tej dziedzinie specjalistami, najbezpieczniej będzie dokarmiać go gałązkami z drzew owocowych, które dodatkowo mają duże i smaczne pąki.

 

Jeżeli mamy możliwość zerwania świeżej trawy polnej ze znanego nam miejsca, które nie jest narażone na dużą ilość spalin, zaopatrzymy go w dodatkowe źródło mikroelementów. Jeśli zaś nie posiadamy takiego przywileju, możemy kupić trawę w sklepie zoologicznym.

 

Nasz pupil na pewno zachwyci się również, jeśli otrzyma od nas mniszek lekarski, babkę lancetowatą, koniczynę, roszponkę, czy bazylię.

 

Piasek, znajdujący się w klatce kanarka służy mu nie tylko jako podkład, jego ziarenka pomagają w trawieniu resztek jedzenia i korzystnie wpływają na jego przewód pokarmowy. W sklepach dostępne są piaski z odpowiednimi domieszkami żwirku i kruszonych muszli.

 

Codzienna dawka minerałów znajduje się w wapnie, które na stałe powinno zagościć w klatce dla dobrej kondycji zdrowotnej naszego „śpiewaka”.

 

Oczywiście nigdy nie zapominajmy o dostępie do świeżej, czystej wody!!!