Kleszcz u psa – jak się go pozbyć?

Kleszcz u psa – jak się go pozbyć?

Spacery z psem to frajda dla naszego czworonożnego przyjaciela, jak również dla nas. Co jeśli jednak wycieczka może okazać się groźna, ze względu na czyhające w zaroślach kleszcze? W jaki sposób usunąć szkodnika z ciała naszego psiaka? Jak chronić naszego pupila przed kleszczami?

 

Ochrona przed kleszczami

 

Kleszcze to pasożyty, które mogą wyrządzić wiele szkód w organizmach zwierząt. Do najgroźniejszych chorób jakimi może zarazić się nasz czworonożny przyjaciel należą borelioza i babeszjoza. Ze względu na powszechne występowanie kleszczy w środowisku, powinniśmy zadbać o odpowiednią profilaktykę do której należy m.in. stosowanie specjalistycznych środków, zwalczających te pasożyty. Na rynku można spotkać produkty działające od 3 tygodni do nawet 8 miesięcy, jednak należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Warto również ograniczyć spacery po miejscach, gdzie jest wysokie ryzyko napotkania pajęczaka. Są to między innymi lasy, pola, tereny podmokłe, obrzeża rzek. Ponadto, po każdym spacerze warto skontrolować, czy na sierści nie zadomowił się jakiś kleszcz.

 

Usuwanie kleszcza

 

Jeżeli znajdziemy kleszcza w skórze naszego pupila, powinniśmy niezwłocznie przygotować narzędzia, którymi go usuniemy. W tym celu warto zaopatrzyć się w pęsetę lub specjalne szczypce. Można również użyć specjalnego środka do dezynfekcji skóry. Jeżeli nasz psiak boi się wszelkich zabiegów medycznych, poprośmy o pomoc kogoś, kto pomoże nam w trakcie zabiegu, przytrzymując zwierzaka. Kleszcza należy złapać możliwie jak najbliżej skóry psa, a następnie energicznie wykręcić. Musimy uważać by nie wyrwać gwałtownie kleszcza, ponieważ w takim przypadku, jego fragmenty mogą zostać w ciele psa. Nie należy również chwytać kleszcza za odwłok, czy smarować go alkoholem, ponieważ może to spowodować uwalnianie do krwi szkodliwych patogenów. Po zakończonym zabiegu, upewnijmy się czy w ciele psa nie zostały kawałki pasożyta. Ważne jest również baczne obserwowanie tego miejsca. Jeżeli pojawią się jakieś niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, w celu wdrożenia leczenia.

 

Środki przeciwko kleszczom

 

Na rynku znajduje się wiele preparatów:

 

·         Preparaty biobójcze zawierające akarycydy, które zaburzają układ nerwowy pasożytów, powodując szybką śmierć kleszczy;

 

·         Środki na bazie naturalnych olejków eterycznych – maskują obecność psów, dzięki czemu są one niewykrywalne dla pasożytów

 

Preparaty występują w różnej formie – krople, spraye, obroże. Tego typu środki działają od 3 tygodni do 8 miesięcy, dlatego należy pamiętać o ich regularnym aplikowaniu.