W jaki sposób sobie poradzić z glonami w oczku wodnym?

W jaki sposób sobie poradzić z glonami w oczku wodnym?

Oczko wodne to ogromne wyzwanie sprawiające mnóstwo radości, jednak piękny wystrój mogą zakłócić niechciane glony. Pomimo tego, iż są one ważnym elementem ekosystemu, w momencie, gdy zaczynają dominować w wodzie, powinniśmy zacząć działania w celu ich usunięcia.

 

Wpływ glonów na oczko wodne

 

W momencie, gdy w naszym oczku wodnym pojawia się zbyt dużo glonów, woda staje się mętna, wręcz brunatna. Powoduje to zabieranie tlenu oraz składników odżywczych roślinom oraz zwierzętom zamieszkującym zbiornik. Mogą również wytwarzać toksyny, które są bardzo niebezpieczne.

 

Rodzaje glonów

 

Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami glonów:

Jednokomórkowe – powodują mętnienie wody oraz zmianę jej koloru na brunatny. Przykładem tego typu glonów są zielenice.

Wielokomórkowe – porastają różnego rodzaju elementy zbiornika. Są to np. brunatnice oraz krasnorosty

 

Co zrobić by glony się nie pojawiały?

 

Glony pojawiają się najczęściej w oczkach wodnych, które są dobrze nasłonecznione oraz bogate w związki odżywcze. Planując więc założenie zbiornika, weźmy pod uwagę kilka istotnych czynników:

Miejsce lekko zacienione, najlepiej ekspozycję południowo – zachodnią. Jeżeli natomiast nasze oczko wodne musi być ustawione od strony południowej, obsadźmy je roślinami posiadającymi duże liście, np. grzybienie.

Oczko wodne powinno mieć głębokość co najmniej pół metra. Dzięki temu nie będzie się bardzo szybko nagrzewać, dzięki czemu glony nie będą mieć idealnych warunków do rozwoju.

Zakładając oczko wodne powinniśmy zadbać również o odpowiedni dobór organizmów zamieszkujących zbiornik. Warto zaopatrzyć się w szczeżuje czy rozwielitki, które filtrują wodę. Warto również posadzić takie rośliny jak np. rogatek sztywny, który konkuruje z glonami.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na ilość podawanego pokarmu rybom. Jego zbyt duża ilość spowoduje szybki rozrost glonów.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest usuwanie obumarłych szczątków organizmów. Można je wyłowić za pomocą sita, jak również wspomagać się filtrem powierzchniowym, który zasysa znajdujące się w zbiorniku zanieczyszczenia.

Montując w zbiorniku pompę napowietrzającą zapewnimy odpowiednią ilość tlenu, dzięki czemu woda w oczku nie będzie się tak szybko nagrzewała. Możemy ją również zastąpić fontanną lub kaskadą.

Koniecznie należy również zamontować filtr, który posiada lampę UV. Promieniowanie sprawi, że glony jednokomórkowe zostaną zniszczone.

Można również umieścić w oczku wodnym worek jutowy z torfem. Spowoduje to obniżenie pH wody oraz sprawia, że woda zmienia kolor na bursztynowy, przez co przenika przez nią mniej światła.

 

Usuwanie glonów

 

W celu usunięcia glonów warto sięgnąć po specjalistyczne środki, które nie szkodzą zwierzętom oraz roślinom. Niezbędne jest również regularne czyszczenie oczka wodnego, usuwając zanieczyszczenia. Do tego celu można użyć kija, jak również preparatu do usuwania glonów.