W jakim celu kameleon zmienia kolor?

W jakim celu kameleon zmienia kolor?

Każdy z nas słyszał, że kameleon zmienia kolor pod wpływem otoczenia, chcąc się do niego dostosować. Jednak czy to prawda?

 

Kameleon – niezwykły wygląd

 

Kameleony są niesamowitymi stworzeniami. Ich niezwykłe kształty, palce przypominające obcęgi oraz zabawne oczy powodują, że ciężko od nich oderwać wzrok. Pomimo tylu wspaniałych cech, najbardziej zapada nam w pamięć jednak fakt, iż kameleony zmieniają swój kolor. W jaki sposób dochodzi do tego zjawiska?

 

Kamuflowanie

 

Wiele osób jest przekonanych, że kameleon zmienia swoją barwę na taką jaka jest w jego otoczeniu, ponieważ jest to doskonały kamuflaż. Nie jest to jednak do końca prawda. Zwierzęta te, mają swój podstawowy kolor ubarwienia, jakim jest najczęściej zielony, brązowy czy beżowy i to właśnie w ten kolor przechodzą, kiedy chcą się zakamuflować. Można więc powiedzieć, że jest to proces odwrotny do tego, o którym myślą wszyscy.

 

Bradypodion taeniabronchum

 

Ten wyjątkowy kameleon jest jedynym, który używa zmiany barwy do kamuflażu, dzięki czemu chroni się przed atakami drapieżników. To jednak jedyny gad z tego gatunku, który zmienia kolory dostosowując się do otoczenia.

 

W jakim celu kameleony zmieniają barwę?

 

Zmiana barwy służy przede wszystkim do komunikowania się między sobą. Kameleony robią to, aby pokazać, że szukają partnerki lub partnera. Samice również ukazują swoim ubarwieniem, że są już zapłodnione. W tych sytuacjach kameleony potrafią się ubarwić bardzo różnorodnie. Wykorzystują w tym celu nie tylko barwy ale również takie wzory jak kropki, paski czy plamy.

 

Kolory, a choroby

 

Kolor może również pokazać czy kameleon jest zdrowy. Jeżeli jego barwa jest szara lub nawet czarna, oznacza to, że gad może być chory, coś go boli lub jest zestresowany. Kameleony wykorzystują to również do termoregulacji. W chłodne dni wybarwi się na bardzo ciemno, a w słoneczne, kameleon stanie się jasny, dzięki czemu będzie odbijał promienie słoneczne.

 

Kameleony to bardzo interesujące zwierzęta, ich obserwacja może doprowadzić do wielu interesujących wniosków. Jeżeli ktoś posiada w swoim domu tego gada, na pewno zauważył pewne zależności, które występują podczas zmian zabarwienia.