Biegunka u kota - jak z nią walczyć?

Opublikowany : 2021-07-07 | Kategorie Post

kot z biegunką

Jakie są objawy kociej biegunki?

Biegunka to nic innego jak zmiany w stolcu, który wydala organizm kota. Ma on całkowicie inna konsystencję niż zwykle. Stolec jest wtedy śluzowaty, wodnisty, często o innym kolorze niż zazwyczaj. Kot załatwia się dużo częściej niż normalnie. Jeśli robi to powyżej 6 razy w ciągu dnia to znaczy, że coś może być nie tak. Warto pamiętać, że biegunka nie jest chorobą samą w sobie, a przeważnie skutkiem jakichś większych dolegliwości, bądź chorób układu pokarmowego np. zapalenie jelit. Zatrzymanie biegunki nie zawsze oznacza wyleczenie kota z problemów zdrowotnych - odpowiednie leczenie jest podstawą. Warto jest to skonsultować problem z  odpowiednią osobą - weterynarzem.

Kot ma biegunkę - jakie są jej formy?

Biegunka u kota często przybiera różne formy. Ta łagodniejsza charakteryzuje się tym, że kot oddaje typowy dla biegunki stolec, ale prócz tego nic mu nie dolega. Je i zachowuje się raczej normalnie. Te stolce wtedy też nie są tak bardzo częste. Forma ostrzejsza przejawia się nagłymi i bardzo obfitymi napadami wypróżniania się. Czasami widoczna jest krew w stolcu, a po kocie też możemy zauważyć zmiany zachowania, takie jak: brak apetytu, osowiałość, ograniczone przemieszczanie się, brak “humoru”. Jest jeszcze trzecia forma biegunki u kota, jest ona przewlekła i cały problem zdrowotny rozwleka się w czasie o wiele dłużej niż w przypadkach wymienionych powyżej. Trwa to często dłużej niż przez kilka dni. Objawy są o wiele łagodniejsze i czasem nawet niezauważalne. 

Każda z tych form rozwolnienie u kota jest utrapieniem dla zwierzaka i jest objawem jakiegoś problemu zdrowotnego, ale nieważne, która forma biegunki u kota dopadła naszego przyjaciela - musimy mu pomóc i postarać się ulżyć jego cierpieniu. Biegunka u kota to dość częsty problem, którego nie unikniemy, ale możemy próbować leczyć oraz profilaktycznie mu zapobiec. 

kot leży na podłodze

Biegunka u kota - przyczyny

Na początek warto zaznaczyć, że w razie wszelkich wątpliwości co do zdrowia naszego kota, należy udać się do specjalisty by zbadać dolegliwości. Przyczyny biegunki może być bardzo rożne. Zależne są różne czynniki, takie jak to, czy kot jest typem, który spędza czas głównie na podwórku, czy jest to kot domowy. 

Jeśli nasz pupil należy do tej pierwszej grupy to bardzo częstymi powodami są zatrucia. Koty zjadają trutki, które zostawiają celowo ludzie, ale również zatruwają się roślinami. Wiele roślin ma toksyczne substancje, które negatywnie wpływają na kota gdy je zje. Z reguły jednak zatrucie pokarmowe to najczęstsza przyczyna biegunki. Tyczy się to i kotów domowych, i tych, które chętniej spędzają czas na zewnątrz. Często po zmianie karmy mają takie dolegliwości. Jest to w pewnym stopniu szok dla organizmu, który jest przyzwyczajony do jednego typu karmy. Gdy dostają zbyt dużo jedzenia, albo zbyt mało skutki również mogą być w postaci biegunki. Kolejnym powodem może być to, że pokarm był nieświeży, albo był w nim składnik, który nie działa dobrze na układ pokarmowy kota. Często koty po prostu się zatruwają i cierpią wraz ze swoim układem pokarmowym. Wbrew pozorom większość kotów ma nietolerancję laktozy. Szczególnie jeśli chodzi o mleko krowie, które tak często daje się kotom nie zawsze wpływa na nich dobrze, a wręcz przeciwnie. Podrażnienie lub zatrucie mlekiem jest naprawdę częstym powodem biegunek, nawet jeśli chodzi o dorosłe osobniki.  Trzeba zatem zwrócić ogromną uwagę na to ile oraz co kot je i pije. Jest to naprawdę bardzo istotne. 

Inne przyczyny biegunki to np. stres, który objawia się w taki, a nie inny sposób. U ludzi, jak i u zwierząt wygląda to podobnie. Często powodem do stresu dla kota może być np. zmiana miejsca zamieszkania, albo nowy osobnik w domu - czy to nowy członek rodziny, czy zwierzak. 

Biegunka u kota może być również reakcją na szczepionkę, podanie jakiegoś leku, czy na posiadania przez kota jakiegoś pasożyta. Wtedy tym bardziej należy udać się do weterynarza, by jak najszybciej temu zapobiec lub leczyć pupila. 

smutny kot

Jak leczyć kocią biegunkę?

Metody leczenia są zależne od stopnia rozwolnienia i samopoczucia naszego pupila. Weterynarz powinien zalecić podawanie leków/preparatów, które powinny ograniczyć ilość wydalanego stolca. Jeśli zwierze jest odwodnione i bardzo osłabione niezbędne będą kroplówki, bądź wlewy dożylne, które poprawią samopoczucie i ogólny stan zdrowia naszego kota. Dzięki temu kot będzie czuł się silniejszy i dużo prościej będzie można uporać się z biegunką. To jak leczenie będzie wyglądało również zależne jest od przyczyn biegunki. Jeśli kot jest uczulony na jakiś składnik, albo coś mu wyjątkowo zaszkodziło to wystarczy zmienić dietę lub zapoznać się lepiej z tym co powinien jeść, a co nie i wyeliminować z diety niepożądane składniki. Jeśli jest to typowy przypadek zatrucia to dużo trudniej będzie można wyleczyć kota, a to dlatego ponieważ brak sił i otępienie kota będzie nam w tym przeszkadzało. Niestety organizm zwierzęcia i jego stan w tym przypadku odgrywa ważną rolę i on sam musi “postawić się na nogi”. Weterynarz dzięki odpowiednim badaniom może również ocenić czy naszemu kotu nie doskwiera nieproszone towarzystwo pasożytów. Często krew widoczna w kale jest wynikiem właśnie ich występowania. Wtedy należy odpowiednio dobrać preparaty, które wyeliminują niechciane organizmy obce. Domowe sposoby na biegunkę stosowane u ludzi mogą się nie sprawdzić, dlatego gdy pojawia się rozwolnienie u kota warto udać się do lekarza weterynarii. 

Biegunka u kota to problem, którego nie możemy bagatelizować, ponieważ osłabienie i odwodnienie kota oraz inne dolegliwości mogą doprowadzić do naprawdę ciężkich chorób, a nawet śmierci, dlatego pamiętajmy by dbać o zdrowie naszych futrzanych pupili. 

Przydatne produkty:

https://hubun.pl/produkty/5044-catit-ch-7025-kuweta-zabudowana-szara-43x57x50cm-022517507025

https://hubun.pl/produkty/2751-dr-seidel-stress-out-60-tabletek-3589-5901742085063

https://hubun.pl/produkty/6152-trixie-spot-on-preparat-ochronny-przeciw-pchlom-i-kleszczom-dla-kotow-doroslych-3x5ml-4011905253787

https://hubun.pl/produkty/4157-trixie-peseta-do-usuwania-kleszczy--4011905022970