Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Buldog amerykański

2022-03-17 13:39:23

Buldog amerykański to typowy pies stróżujący, który służył do pilnowania bydła. Jest średniej wielkości, jego krótka sierść nie sprawia trudności w pielęgnacji. W Polsce buldog amerykański nie cieszy się sporą popularnością, co wynika w dużej mierze z tego, że zalicza się go do ras psów agresywnych. Wiąże się to z tym, że trzeba mieć zgodę na hodowlę buldogów amerykańskich. Jest to pies pewny siebie, który wymaga doświadczonego właściciela.

buldog amerykański

Spis treści:

  1. Jaki jest pies rasy buldog amerykański?
  2. Co wyróżnia buldoga amerykańskiego?
  3. Buldog amerykański - jakie ma cechy charakteru?
  4. W jaki sposób dbać o buldoga amerykańskiego, czym należy go karmić?
  5. Z jakimi chorobami boryka się old country bulldog? Na co trzeba uważać?
  6. W poszukiwaniu buldoga amerykańskiego

Dawnej american bulldog był wykorzystywany do walk, głównie z bykami. Na szczęście z czasem tego zakazano, dzięki czemu obecnie psy tej rasy stanowią wiernych kompanów rodzinnych. Pora zastanowić się nad tym, jaki jest charakter buldoga amerykańskiego, jak go wychowywać.

Jaki jest pies rasy buldog amerykański?

Jak sama nazwa wskazuje, buldog amerykański pojawił się pierwotnie w Stanach Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że hodowlą tych czworonogów nie zajmowali się Amerykanie, robili to imigranci pochodzący z Wielkiej Brytanii. Dorosłe psy buldog amerykański służyły przede wszystkim do pilnowania gospodarstwa, odganiania innych zwierząt. W czasach drugiej wojny światowej doszło niemalże do wyginięcia buldogów amerykańskich, ale z czasem ich populacja zwiększyła się. Dopilnowali tego dwaj hodowcy, dzięki czemu rasę buldog amerykański uznała międzynarodowa federacja kynologiczna. Wyróżnia się obecnie dwa typu buldoga amerykańskiego, które pomimo wielu różnic mają też sporo cech wspólnych.

buldog amerykański pysk

Psy tej rasy wyróżniają się gładką sierścią, która przylega do ciała na całej jego długości. Charakterystyczne są także brązowe łaty, szczególnie na grzbiecie, ogonie i pysku. Buldogi mogą mieć sierść białą, czekoladową, rudą lub nawet kremową. Rodzaj szaty jest krótki, a oczy są brązowe. Wyróżnia się buldogi typu bully i standard (scott). Jest też typ hybrydowy, czyli połączenie typu klasycznego ze scottem.

Należy mieć na uwadze to, że rasa buldog amerykański przez wiele organizacji do dzisiaj nie została uznana, ale buldogi mogą mieć rodowody wydawane przez instytucje amerykańskie. Przykładem będzie American Kennel Club, czyli największa organizacja amerykańska która zrzesza hodowców psów. Dopiero w roku 1999 United Kennel Club zatwierdziło buldoga amerykańskiego jako oddzielną rasę.

Co wyróżnia buldoga amerykańskiego?

Buldog amerykański należy do psów średniej wielkości. W zależności od typu, może być masywniejszy lub smuklejszy. Tego pierwszego buldoga amerykańskiego cechuje specyficzny zgryz, przez który sprawia wrażenie agresywniejszego. Buldog amerykański ma wysokość w kłębie 56-71 cm w przypadku samców, suki są mniejsze (51-66 cm). Waga buldoga amerykańskiego może być mocno zróżnicowana, decyduje o tym przede wszystkim wielkość psa i jego typ. Niektóre psy mogą mieć nieco ponad 30 kilogramów, a inne wyróżniać się sporą masą ciała, sięgającą do nawet 70 kilogramów.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pierwsze buldogi różniły się w dużym stopniu od tego, jak wyglądają obecnie. Z czego to wynikało? Po pojawieniu się psów buldog amerykański na amerykańskim kontynencie zaczęły krzyżować się w nowym domu z innymi psami. Rasa przeszła wobec tego wiele modyfikacji, aż w końcu powstał dzisiejszy buldog amerykański.

buldog nad morzem

Buldogi amerykański szybko stał się wszechstronnym czworonogiem. Psy te pełniły funkcję psów gospodarskich, pilnowały inwentarza i gospodarstwa. Chociaż buldog amerykański zaliczany jest do ras psów agresywnych, to jednak jego usposobienie może być łagodne. Kluczowe jest to, z jakiej pochodzi hodowli, w jakich wychowywał się warunkach. To jego właściciel decyduje w dużej mierze o tym, czy czworonóg będzie problematyczny, czy też może ułożony i posłuszny. Buldog amerykański przywiązany  do opiekunów skoczyłby w ogień za swoją rodziną i to bez wahania, to samo dotyczy obrony przed wrogami.

Jego siły zdają się być niewyczerpywalne w momencie starcia z przeciwnikiem. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, skoro psy tej rasy zostały wyhodowane do walki. Nie da się całkowicie wykorzenić pierwotnych instynktów. Każdy właściciel powinien być tego świadomy od samego początku. Psy tej samej płci mogą się gorzej ze sobą dogadywać.

Buldog amerykański - jakie ma cechy charakteru?

Buldogi amerykańskie to typowe psy rodzinne. Są bardzo czułe, serdeczne, przyjacielskie. Nie trzeba martwić się tym, że będą stanowić zagrożenie dla dzieci. Psy tej rasy są niezwykle towarzyskie w stosunku do wszystkich członków rodziny. Lubią zabawę, są bardzo aktywne. Istotne jest to, aby buldog mógł się wyszaleć, dać upust swojej energii. Jeśli zaspokoi się jego potrzeby ruchowe, to stanie się zrównoważony i spokojny.

Buldog amerykański bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, uwielbia spędzać z nimi czas. Cechuje go także duża inteligencją, świetnie radzi sobie z wykonywaniem powierzonych im zadań. Buldogi będą pomocne w gospodarstwie, staną się wzorowymi stróżami domostwa. Buldogi wyróżniają się dużą nieufnością wobec obcych, pozostają czujne, ale nie atakują bez powodu. Ogromną zaletą buldogów jest ich lojalność. Kochają dzieci i są chętne do zabawy z nimi.

W jaki sposób dbać o buldoga amerykańskiego, czym należy go karmić?

Buldog amerykański jest łakomczuchem, ale nie można przesadzać z kalorycznością ich posiłków. Istotne jest to, aby dieta psa buldog amerykański składała się głównie z mięsa. Niektórzy stosują dietę barf, ale karma również będzie dobrym pomysłem. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze to, aby była mięsna, karmienie psa produktami obfitującym w zboża i inne węglowodany nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej będzie wybrać karmę w pełni bezzbożową, dlatego czytanie etykiet to podstawa. Zaleca się postawienie na produkty renomowanej marki, co gwarantuje wysoką jakość pokarmu.

Buldoga można karmić karmą zarówno suchą, jak i mokrą. Bardzo ważne jest to, aby po posiłku pies nie był aktywny fizycznie, bo mogą wystąpić u niego problemy ze strony układu pokarmowego. Wskazany jest wypoczynek. Jako że buldogi amerykańskie mają tendencję do tycia, to trzeba regularnie sprawdzać ich masę ciała.

buldog amerykański na kanapie

Jeśli pies zacznie przybierać na wadze, to trzeba zmniejszyć ilość podawanego pokarmu i wdrożyć więcej ruchu. Uważać należy z przysmakami, lepiej wybierać niskokaloryczne. Godne polecenia są smakołyki pielęgnujące zęby. W przypadku buldogów amerykańskich można pozwolić sobie na uprawianie praktycznie każdego sportu. Zanim jednak wdroży się konkretną aktywność fizyczną, powinno się w pierwszej kolejności sprawdzić stan zdrowia psa, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Kluczowe będzie ocenienie kondycji bioder i łokci przed przystąpieniem do treningów, bo psy tej rasy mają często z nimi problemy.

Jako że buldogi są krótkowłose, to ich pielęgnacja nie sprawia żadnych trudności. Trzeba tylko pamiętać o systematycznym szczotkowania pupila, najlepiej sprawdzi się do tego miękka szczotka lub specjalna rękawica przeznaczona do usuwania sierści. Zaleca się zaopatrzyć w odpowiednie preparaty do czyszczenia oczu i uszu psa. Buldogi amerykańskie są podatne na infekcje uszu i łzawienie oczu.

Z jakimi chorobami boryka się old country bulldog? Na co trzeba uważać?

Buldogi amerykańskie żyją średnio trzynaście lat, są niezwykle wytrzymałe, krzepkie. Ze względu na ich krótką kufę nie brakuje osobników, które mają większe lub mniejsze trudności z oddychaniem. Brachycefaliczna budowa przekłada się również na małą odporność na upały. Wynika to z tego, że buldogi nie są w stanie szybko się ochładzać. Regulowanie temperatury ciała wymaga przyspieszonego oddychania, co oczywiście stwarza niemałe problemy u buldogów.

Psy tej rasy nie powinny być trzymane na zewnątrz przez całą dobę, bo niezbyt dobrze reagują na zimno. Utrudnione warunki atmosferyczne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie czworonoga. Zaleca się mieć go w domu chociaż na noc.

Charakterystyczną cechą buldogów amerykańskich jest ich łakomstwo. Jeśli właściciel nie zadba o dobrze zbilansowaną dietę, to niestety istnieje spore ryzyko wystąpienia u psa otyłości. Oczywiście żywienie to jedno, niezwykle ważna jest również regularna aktywność fizyczna. Wszystko to będzie niezbędne do tego, aby utrzymać pupila w dobrej kondycji. Buldogi amerykańskie mogą być obarczone różnymi jednostkami chorobowymi i wadami genetycznymi.

Ryzyko trafienia na słabego osobnika wzrasta, jeśli zakupi się go z niesprawdzonej hodowli. W przypadku psów tej rasy mogą wystąpić: zwężone otwory nosowe, niedoczynność tarczycy, dysplazja stawu łokciowego i biodrowego, alergia, niedosłuch, głuchota, syndrom ras brachycefalicznych, niedorozwój tchawicy, entropia (podwinięcie powieki), problemy z oddychaniem, ichtioza, Lipofiscuionis Ceroid Neuroid Ceroid.

W poszukiwaniu buldoga amerykańskiego

Każda osoba, która chce mieć buldoga amerykańskiego, musi wiedzieć, że trzeba najpierw zdobyć na to pozwolenie. Jako że psy tej rasy były wykorzystywane do walk, wymagają odpowiedniej socjalizacji. Konieczne staje się złożenie stosownego pisma, do którego trzeba dołączyć świadectwo szczepień i uiścić opłatę skarbową. Pozwolenie na rasę psa buldog amerykański jest wydawane przez prezydenta miasta, wójta lub burmistrza.

szczeniaki buldoga amerykańskiego

Jeśli ktoś podejdzie do tego lekceważąco i nie będzie wnioskował o zezwolenie, to niestety musi liczyć się z tym, że czworonóg zostanie mu odebrany. Trzeba być wobec tego osobą odpowiedzialną, aby z własnego zaniedbania nie ucierpiał na tym zwierzak. Wybierając szczenięta buldoga, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, aby pochodziły one ze sprawdzonej hodowli.

Istotne jest również wykonanie stosownych badań zdrowotnych. Przyjrzeć trzeba się także badaniom dotyczącym rodziców szczeniaka rasy buldog amerykański. Przed zakupem zawsze powinno się osobiście odwiedzić miejsce, z którego chce się wziąć szczeniaka. Wymagać trzeba tego, aby odbierany pies był w pełni odrobaczony, zaszczepiony, miał świadectwo szczepień i chip. Oczywiście można też zdecydować się na psa dorosłego, ale jest to już bardziej ryzykowne.

Jeśli nie zna się historii czworonoga, to niestety jego charakter stoi pod dużym znakiem zapytania. Warto udać się do schroniska, w którym opiekunowie wiedzą więcej o buldogu czekającym na adopcje. Psy buldog amerykański z trudną historią mogą być bardzo problematyczne we współżyciu, przejawiać agresję wobec ludzi i innych zwierząt.