Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Canicross – wszystko, co musisz wiedzieć o bieganiu z psem

2023-01-13 10:29:00

Zastanawiasz się, jak aktywnie spędzać czas z czworonogiem? Jeśli uprawiasz jogging, a Twój pupil jest urodzonym sportowcem, zacznij przygodę z canicrossem. W ten sposób zapewnisz mu dużą dawkę ruchu, a przy okazji poprawisz z nim relacje. Sprawdź, kto może uprawiać tę dyscyplinę!


Na czym polega canicross?

Wspomniana dyscyplina sportu jest zaliczana do psich zaprzęgów. W tym przypadku biegnie się z czworonogiem przypiętym do linki z elastycznym amortyzatorem. Na drugim końcu liny znajduje się człowiek, a nie sanie lub wózek.

Jaka rasa psa jest najlepsza do canicrossu? Do tej dyscypliny nadaje się czworonóg, który waży przynajmniej 12 kg. Intensywny wysiłek fizyczny może poważnie zaszkodzić małemu psu. Oczywiście niektóre rasy mają predyspozycje do canicrossu. Wśród nich wyróżniamy alaskan malamuta czy samojeda, ale dobrze radzą sobie też owczarki niemieckie i wyżły. Canicross warto uprawiać z psem, który:

  • lubi biegać;
  • jest inteligentny, pewny siebie i posłuszny;
  • odznacza się dużą wytrzymałością fizyczną i siłą;
  • dobrze czuje się w roli przewodnika;
  • nie popada w konflikty z innymi czworonogami.

Kilka wskazówek dla początkujących sportowców

Pamiętaj, żeby dostosować dystans do możliwości psa. Zacznij od krótkiej trasy, aby sprawdzić, jak sobie radzi Twój pupil. Stopniowo zwiększaj dystans i tempo biegu.

Zabieraj psa na trening tylko wtedy, gdy czuje się dobrze fizycznie i psychicznie. Kluczowy jest brak schorzeń układu sercowo-naczyniowego i płuc, a także narządu ruchu, m.in. dysplazji łokciowej czy biodrowej. Ponadto jednym z przeciwwskazań jest biegunka u psa. Częstemu oddawaniu luźnego stolca może towarzyszyć gorączka, ból brzucha, kłopoty z oddychaniem i problemy z poruszaniem. Zrezygnuj ze wspólnego biegania, jeśli weterynarz stwierdził u psa zapalenie ucha. Czworonóg odczuwa silne dolegliwości bólowe i swędzenie, dlatego pociera głową o przedmioty, aby złagodzić dolegliwości.

Przed treningiem pozwól psu spokojnie powęszyć. W ten sposób będzie on rzadziej przystawał podczas biegu. Nie uprawiaj canicrossu na asfaltowych drogach, w przeciwnym razie nadmiernie obciążysz stawy podopiecznego. Poszukaj mało ruchliwej trasy, aby nic nie rozpraszało czworonoga. Jeśli biegasz latem, wybierz szlak, który umożliwia odpoczynek w cieniu.

Podczas pierwszych treningów należy nauczyć psa następujących komend – zostań, naprzód i stój. Większość czworonogów zna te polecenia, ale nie zawsze je rozumie, gdy nie widzi gestów wykonywanych przez właściciela. Teraz możesz podnieść poprzeczkę i nauczyć pupila nowych komend – lewo, prawo, wolniej i szybciej. Możesz go nagradzać smaczkiem, głaskaniem, poklepywaniem po boku lub przedpiersiu. Najpierw doceniaj go za drobnostki, a później stawiaj mu coraz większe wymagania. Nie stosuj kar, w przeciwnym razie tylko zniechęcisz czworonoga.

Oprócz tego przypilnuj, aby smycz była cały czas napięta. Zadbaj o to, żeby założenie uprzęży kojarzyło się czworonogowi z ciągnięciem linki.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy – kompleksowy poradnik

Jaki sprzęt do canicrossu wybrać?

Ważną rolę w tej dyscyplinie odgrywa linka, która powinna mieć przynajmniej 2,5 m. Pies musi być ubrany w specjalne szelki, zapewniające swobodę ruchu. Amortyzator łagodzi szarpnięcia i wstrząsy, dzięki czemu wspólne bieganie stanie się przyjemnością. Z kolei biegacz ma pas biodrowy, przenoszący energię czworonoga. Akcesorium nie obciąża kręgosłupa sportowca ani nie utrudnia biegania.

Kupując pas biodrowy, zwróć uwagę, czy możesz dopasować go do swojej postawy. Producenci proponują pasy w różnych rozmiarach lub uniwersalny produkt, ale z możliwością regulacji obwodu. Upewnij się, że został wykonany z miękkiego, lekkiego i wodoodpornego materiału. W ten sposób zyskujesz pewność, że sprawdzi się w każdych warunkach. Pas nie powinien przesuwać się na ciele, w przeciwieństwie do kółeczka, do którego przymocowana jest linka. Takie rozwiązanie docenisz zwłaszcza przy szybkim biegu, pokonywaniu zakrętów i gwałtownych skokach czworonoga na boki.

Szukając sprzętu do canicrossu, sprawdź, czy marka specjalizuje się w produkcji artykułów do psich zaprzęgów. Nie kieruj się wyglądem linki, uprzęży czy pasa biodrowego. Zwróć uwagę na jakość zastosowanych materiałów i doświadczenie producenta. W ten sposób zyskasz pewność, że akcesoria dostosowane są do potrzeb czworonoga i zawodnika.

Jak wybrać uprząż dla psa?

Zanim zdecydujesz się na uprząż, przymierz ją swojemu pupilowi. Należy podkreślić, że nawet przedstawiciele tej samej rasy mogą potrzebować innych rozmiarów. Jeśli Twój czworonóg lubi biegać, wybierz długą uprząż. Upewnij się też, że ma ona kształt litery V, dzięki czemu nie będzie uciskała klatki piersiowej podczas ciągnięcia. Wewnętrzna warstwa powinna być wykonana z miękkiego, oddychającego materiału, natomiast zewnętrzna – z wodoodpornego nylonu. W ten sposób uprząż może się przesuwać, nie niszcząc przy tym sierści ani nie podrażniając skóry.

Pamiętaj, żeby zakładać ją czworonogowi przez głowę. Niekoniecznie mu się to spodoba, ale stopniowo go do tego przyzwyczajaj. Unikaj natomiast modelu rozpinanego w części szyjnej. Nie nadaje się on do sportów zaprzęgowych.