Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Cukrzyca u kota – wszystko, co musisz wiedzieć o kocim diabetyku

2022-11-07 11:57:00


Dlaczego koty chorują na cukrzycę?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią). Stan ten to skutek nieprawidłowości związanych z działaniem insuliny – hormonu trzustki regulującego proces wchłaniania glukozy przez komórki. U kotów najczęściej występuje cukrzyca typu 2 – wynikająca z oporności komórek na działanie insuliny.

U kota, podobnie jak u człowieka, przyczyny cukrzycy są bardzo zróżnicowane. Choroba zwykle dotyczy zwierząt po 9–10 roku życia, choć może dotknąć także młodsze osobniki. Kocury – zwłaszcza wykastrowane – chorują częściej niż kotki. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy u kotów, są:

  • nadwaga i otyłość,
  • niska aktywność fizyczna,
  • dieta bogata w węglowodany (koci organizm nie jest przystosowany do ich metabolizowania; niestety węglowodany stanowią podstawę wielu popularnych karm),
  • choroby trzustki (stany zapalne, nowotwory),
  • inne choroby, np. nadczynność tarczycy,
  • długotrwałe zażywanie niektórych leków (np. sterydowych),
  • przewlekły stres (nasila produkcję glukozy),
  • uwarunkowania genetyczne,
  • rasa (stosunkowo często cukrzyca występuje u kotów syjamskich i birmańskich).

Niezależnie od przyczyny choroby skutki nieleczonej cukrzycy u kota są bardzo poważne. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do zaburzeń pracy układu pokarmowego i niedożywienia organizmu. Powoduje uszkodzenia wielu narządów – wzroku, nerek, wątroby, skóry – a także układu nerwowego, co skutkuje m.in. spadkiem sprawności ruchowej.

Jak poznać, że kot ma cukrzycę?

Cukrzycę, podobnie jak wiele innych chorób u kotów, w początkowych stadiach trudno wykryć. Wynika to z faktu, że koty instynktownie starają się nie okazywać swoich dolegliwości (w naturze daje im to większą szansę przetrwania). Jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy więc bacznie obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu naszych pupili, a co pewien czas poddawać ich profilaktycznym badaniom weterynaryjnym. Pozwalają wykryć cukrzycę we wczesnej fazie.

Pierwsze objawy cukrzycy, niezależnie od płci kota, które powinny zwrócić naszą uwagę, to wzmożone pragnienie i większa niż zazwyczaj ilość moczu w kuwecie. Zaobserwować możemy także u pupila większy apetyt, który jednak nie pociąga za sobą przyrostu masy ciała. Wprost przeciwnie – w miarę postępu cukrzycy u kota następuje spadek masy mięśniowej, co przekłada się na mniejszą sprawność ruchową i ograniczenie aktywności. Zwierzę jest osłabione, ponieważ do jego tkanek nie dociera dostateczna ilość glukozy, będącej głównym źródłem energii.

W zaawansowanym stadium cukrzycy kot poświęca coraz mniej uwagi swojej higienie. Jego sierść staje się szorstka i matowa. Zwierzę traci chęć do zabawy, staje się apatyczne, senne. W związku z zaburzeniami neurologicznymi osłabieniu ulegają przede wszystkim tylne kończyny. Kot ma coraz większą trudność ze wskakiwaniem. Może też zacząć chodzić na całych stopach. Opisane objawy cukrzycy u kota są niespecyficzne – mogą świadczyć także o innych chorobach. Ułatwiają jednak postawienie właściwego rozpoznania.

Przeczytaj również: Szczepienie kota – kalendarz szczepień dla opiekunów kotów

Czy możliwe jest leczenie cukrzycy u kotów?

Cukrzyca (przynajmniej przy obecnym stanie wiedzy) jest chorobą nieuleczalną. Istnieją jednak skuteczne sposoby zniesienia jej objawów. Jak zbić wysoki cukier u kota? Przede wszystkim należy zadbać o ogólny stan zdrowia pupila. Objawy cukrzycy u kota często ustępują po unormowaniu towarzyszących schorzeń, wyregulowaniu gospodarki hormonalnej (może to być istotne np. w przypadku niewykastrowanych kotek), a także redukcji wagi.

Jak odchudzić kota? Wiele zależy od indywidualnego przypadku. Warto poradzić się w tej kwestii weterynarza i kociego behawiorysty. Przede wszystkim jednak należy zapewnić zwierzęciu karmę odpowiednią do jego potrzeb żywieniowych (złożoną w większości z dobrej jakości mięsa), podawać ją w odpowiedniej ilości i o stałych porach. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się specjalna karma dla kota z cukrzycą.

W przypadku kotów z cukrzycą niezwykle istotny jest rytm dnia – określony czas na posiłki, aktywność, sen. Służy to wyregulowaniu gospodarki hormonalnej, a także – o ile zachodzi konieczność insulinoterapii – podawaniu insuliny o stałej porze. Koty dostosowują się do trybu życia opiekunów, więc i my – mając kota cukrzyka – musimy wprowadzić zmiany do swojego grafiku.

Jeśli lekarz weterynarii zaleci insulinoterapię, insulinę podaje się kotu zwykle dwa razy dziennie. Fiolka leku kosztuje około 30–50 zł i wystarcza na około 3 miesiące. Koszt leczenia jest zatem stosunkowo niewielki. Aby kontrolować poziom glikemii u pupila, najczęściej wykonuje się badanie poziomu glukozy w moczu, co pozwala do minimum ograniczyć stres.

Jak długo żyją koty z cukrzycą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, jego wieku, zaangażowania opiekuna. Jak widać, leczenie cukrzycy u kota wymaga wielotorowego działania. Jednak przy odpowiednio szybko i prawidłowo wdrożonemu postępowaniu kot z cukrzycą może wieść normalne, długie życie.