Golden Retriever

Opublikowany : 2021-09-09 | Kategorie Post

golden retriever i dziecko na podłodze

Historia rasy Golden Retriever

Historia Goldena zaczęła się w XIX wieku, dokładniej w  roku 1864. Właśnie wtedy brytyjczyk Sir Dunley Marjoribanks zakupił od szewca z Brighton żółtego Wavy-Coated-Retrievera. Z całego miotu szczeniąt, które były czarnego umaszczenia  ten jako jedyny był w kolorze żółtym. Sir Marjoribanks, później nazwany pierwszym Lordem Tweedmouth rozpoczął hodowlę właśnie od tego momentu. Celem jego hodowlanych starań było wyszkolić psy perfekcyjnie pod względem polowań na ptactwo i aportowania. W 1868 roku skrzyżowano samca Nous z suczką rasy Tweed Water Spaniel. Dlaczego właśnie suczka tej rasy? Ponieważ Spaniele uwielbiają wodę i świetnie się w niej odnajdują. Są również uważane za bardzo wytrwałe psy, które dobrze radzą sobie z aportowaniem. Potomek tej krzyżówki był krzyżowany z kolejnym Spanielem. Przez kolejne 20 lat dochodziło również do krzyżówek z: Seter Irlandzki, Wavy Coated oraz Bloodhoundami o rasie w kolorze piasku. Właśnie dzięki tym krzyżówkom powstał pies o rasie dobrze znanej Golden Retriever.     

Początkowo były to psy, które aportowały podczas myśliwskich akcji. Psy po oddanych strzale przez myśliwego udawały się szybko w stronę upolowanej zwierzyny, chwytały delikatnie jej ciało w szczęki i przynosiły myśliwemu. Większość psów rasy Golden Retriever było jednak wyszkolonych do aportowania ptactwa wodnego, a to dlatego, gdyż świetnie odnajdywały się w klimacie wodnym. Do dziś rasę Golden Retriever wyróżnia znakomite pływanie. 

W 1913 roku Golden Retriever został uznany za oficjalną rasę przez brytyjski klub kynologiczny. Wraz z kolejnymi latami psy te miały coraz większą popularność czy to w Anglii, czy w Stanach Zjednoczonych. Szczyt ich popularności był w latach 80 i 90. Często występowały w telewizji, czy były głównymi postaciami w filmach. Psy te były uznawane za najbardziej rodzinne, wierne i dobre.  Do dziś okazuje się, że ta rasa jest najczęściej występująca w domach. 

Wygląd

Rasa Golden Retriever jest urokliwa pod względem wyglądu. Nie tylko są bardzo przyjazne z charakteru, ale również ich wygląd jest miły dla oka. Są to psy o średniej wielkości. Psy mierzą od 56 do 61 cm, a suki od 51 do 56 cm. Mają bardzo proporcjonalne ciało. Czaszka posiada wyraźny stop, a ciało jest dość muskularne. Kości mają bardzo mocne, dzięki czemu są zwinne, a z aktywnością fizyczną nie mają żadnego problemu. Waga u tych psów waha się pomiędzy 20 a 40 cm, ale to w zależności od płci psa. Standardowa waga oscyluje w granicach: psy 29-45 kg, a suki 20-29 kg. Ich sierść ma średnią długość. Jest gładka, prosta lub falowana. Częściej jednak występują fale na umaszczeniu. Włosy nigdy nie są kręte. Sierść na plecach mocno przylega do skóry, jednak w okolicach łap, brzucha, czy głowy upierzenie jest mocne i lekko odstające. Goldeny mają podszerstek, który jest bardzo gęsty. Dzięki temu dobrze znoszą mroźne dni. Ubarwienie umaszczenia zależne jest od pochodzenia psa. Główne miejsca hodowli Golden Retrieverów znajdują się w Wielkiej Brytani oraz w Stanach Zjednoczonych. Psy pochodzące z Wielkiej Brytani są piaskowe i kremowe. Te ze Stanów mają już szerszą gamę kolorystyczną, bo zdarzają się jednostki czekoladowe, brązowe i złote. Psy z Anglii są o wiele drobniejsze od tych, które mają pochodzenie ze Stanów. 

Charakter rasy Golden Retriever 

 Golden Retriever należy do grupy psów rodzinnych i jest to rasa jedna z bardziej popularnych na całym świecie. Jest bardzo ufny i wierny. Uwielbia się podlizywać swoim właścicielom i z przyjemnością wykonuje polecenia, które są mu dane. Nauka nowych rzeczy przychodzi mu łatwo, gdyż nabywa wiedzę z dobrym nastawieniem i szybko pojmuje. Zawsze chce wykonywać wszystko dobrze, tak aby właściciel był zadowolony. Jego największym atutem jest posłuszeństwo, które nie trzeba specjalnie w nim trenować. Taka jest jego natura. Należy jednak to dobrze pielęgnować i rozwijać jego zdolności. Uwielbia towarzyszyć człowiekowi w różnych aktywnościach. Jest przyjacielski i ufny nie tylko wobec dorosłych i dzieci, ale również wobec innych zwierząt. 

Są to psy z reguły wesołe i bardzo zrównoważone, mają umiarkowany temperament. Bardzo mocno przywiązują się do rodziny i uwielbiają być w towarzystwie, dlatego właśnie nie powinno się ich izolować. Są wtedy bardzo nieszczęśliwe i może to odbić się na ich zdrowiu. Mimo, że z reguły rasa jest posłuszna i lubi się podporządkowywać, to jednak lepiej się współpracuje z sukami, gdyż samce przejawiają większą samowolność. 

Dlaczego psy Golden Retriever tak bardzo nadają się dla dzieci? Są ogromnie wyrozumiałe i mają w sobie duże pokłady cierpliwości, a doskonale wiemy, że tych dwóch cech nie powinno zabraknąć w kontakcie z dziećmi. Psy Golden Retriever potrafią się obchodzić z maluchami bardzo delikatnie i są wierne od pierwszych dni maleństwa. Lubią się bawić, nie odstępują dziecka (gdy trzeba) na krok. Potrafią odprowadzić je w dane miejsce i wrócić w samotności. Jedynym minusem może być jego gabaryt. Pies czasem niespecjalnie może np. przewrócić małe ciałko dziecka mając nawet dobre intencje podczas zabawy. Małe dzieci nie powinny też w samotności wyprowadzać tych psów na spacer, gdyż są dla nich za silne i mogłyby się odwrócić role spaceru. Jeśli pies poczułby potrzebę biegu czy dynamiczniejszego ruchu mógłby przewrócić lub zranić dziecko. 

Niestety jest to pies, który nie nadaje się na stróża. Ma słabo rozwinięte zmysły obronne. Jego przyjazność, inteligencja i posłuch wykluczają go do tego by mógł być stróżem. Idealnie sprawdza się jako pomoc terapeutyczna. Psy te często towarzyszą niewidomym i niepełnosprawnym. Są świetnym towarzyszem życia dla osób osamotnionych, starszych, które potrzebują towarzystwa i pomocy. Bardzo chętnie wykorzystywane są w akcjach ratunkowych i policyjnych. Mają świetnie rozwinięty węch i dobry instynkt łowczy, dzięki czemu dobrze radzą sobie ratując ludzi, czy też w akcjach poszukiwawczych tropiąc ładunki wybuchowe lub narkotyki. 

Często mówi się o psach, że nie mają uczuć i nie przejawiają emocji, które przejawia człowiek. Właściciele Golden Retrieverów na pewno jednak są w stanie stwierdzić, że te psy są bardzo życzliwe i starają się nie stwarzać problemów.

Goldeny stwarzają pozory leniwych przylep, które chcą być często pieszczone i głaskane. Wbrew temu, że uwielbiają być w centrum uwagi i przymilają się mocno do ludzi, to są to psy, którym potrzebny jest w dużej ilości ruch. Są aktywne, silne i energiczne. Nie powinniśmy zapewniać Goldenowi zbyt wysiłkowych treningów, szczególnie gdy jest młody. Dorosły pies powinien być wyprowadzany na ok. dwugodzinne spacery. Dodatkowo dobrze jest uzupełniać te spacery jakimiś treningami aportowania, czy zabawą. Ulubionym żywiołem tej rasy jest woda i nie możemy o tym zapominać. Właśnie dlatego najchętniej bawią się w wodzie. Golden nie przejdzie obojętnie obok jeziora, czy kałuży. Uwielbiają się moczyć niezależnie od temperatury, pory roku. Może to być nieco kłopotliwe dla właściciela, ale taka jest ich natura a woda jest im naprawdę bliska. 

Pielęgnacja i higiena Golden Retriever

Pielęgnacja Golden Retrievera nie jest skomplikowana. Oprócz przycinania pazurów i obcinania włosów pomiędzy opuszkami palców łap najważniejszym aspektem jest dbanie o jego sierść. Psy tej rasy okres linienia mają dwa razy do roku. Na wiosnę i jesień. Psy w tym okresie  pozbywają się naprawdę dużej ilości sierści, którą zostawiają tak naprawdę wszędzie. W całym mieszkaniu można się na nią natknąć. Ale żeby było jej jak najmniej należy w tych dwóch okresach wyczesywać psa bardzo często i nie zaniedbywać tego. Podczas wyczesywania prócz wolnej sierści, która jest jeszcze gdzieś pomiędzy włosami pozbywamy się zabrudzeń oraz kurzu, który pies nabył podczas spaceru czy zabawy. Szczotka powinna mieć proste i gładko zakończone ząbki, a to dlatego, żeby nie wyrywała sierści i nie raniła skóry psa. Niektórzy właściciele Golden Retriever posiadają aż dwa przyrządy do wyczesywania. W pierwszym etapie używają szczotki pudlowej, którą można nabyć w naszym sklepie. W kolejnym etapie rozczesujemy włosy drucianym i rzadszym grzebieniem. Szczególną uwagę zwracamy na wyczesywanie włosów w okolicach szyi, uszu, ogona i tylnych łap. Dzięki wyczesywaniu zredukujemy ilość sierści co ułatwi psu życie. Będzie mu o wiele lżej np. w lecie podczas upałów, nie będzie zostawiał w każdym miejscu, w którym był swoich włosów - będzie to też mniej uciążliwe dla nas właścicieli. 

golden retriever i suszarka

Starajmy się nie za często kąpać psa. Podczas kąpieli zadbajmy o jego piękną sierść, dlatego używajmy szamponów przeznaczonych dla tej rasy, albo szamponów do długiej sierści. Ważne jest również, żeby był hipoalergiczny, ponieważ skóra Golden Retrieverów jest bardzo wrażliwa. Aby jej nie podrażniać a pielęgnować ją, wybierajmy mądrze produkty do pielęgnacji. Bardzo często właściciele tych ras dodatkowo dbają o sierść dzięki odżywkom lub spray’om, które nakłada się po umyciu włosów. Odżywkę lub balsam wcieramy delikatnie we włosy, chwilę czekamy i usuwamy wraz z wodą. Psa najlepiej wysuszyć ręcznikiem, albo lekkim powiewem suszarki, aby mieć pewność, że jest suchy. Psy te często się przeziębiają po kąpielach właśnie z powodu nie do suszenia, ponieważ ich sierść jest gęsta i długa.  Takie właśnie produkty również łatwo znaleźć na naszej stronie Hubun.pl

Zdrowie Golden Retrievera

Goldeny z reguły są psami rzadko chorującymi, ale jeśli zdarzają się problemy zdrowotne, to są to najczęściej

  • dysplazja stawu biodrowego 
  • dysplazja stawu łokciowego
  • epilepsja
  • nadwaga
  • cukrzyca
  • zmęczenie soczewki oka
  • postępujący zanik siatkówki

Dużo rzadziej występują problemy z uszami - wszelkie stany zapalne oraz  problemy z żołądkiem. Skręty oraz rozszerzenia żołądka to problemy, które również mogą dotknąć Golden Retrievera.  

Pamiętajmy, że Golden Retriever to pies, który potrzebuje dużo ruchu. Dzięki temu, że będzie aktywny fizycznie jego ciało będzie miało dostarczane to co potrzeba. Ze względu na to, że jest to gabarytowo raczej większy pies, to jego stawy są obiciążone i narażone na dysplazje i inne problemy. Stawy muszą działać w odpowiedni sposób, żeby się nie zastały, dlatego nie możemy zapominać o spacerach czy zabawie z psem, by mógł być w ruchu, który jest mu niezbędny. Oczywiście co za dużo to niezdrowo. Obciążanie psa zbyt dużą dawką aktywności fizycznej również może powodować problemy ze stawami. Najlepiej znaleźć złoty środek, czyli np. jeden godzinny spacer dziennie oraz zabawa na podwórku. Optymalna dawka ruchu powinna być najzdrowszą opcją dla naszego pupila. 

Jak wiemy psy te uwielbiają wodę i gdy jest ona w ich polu widzenia, prędzej czy później się w niej zanurzą. Nieważne czy jest to jezioro, morze, zwykły mały strumyk, czy bajorko. Golden i tak do niej wskoczy, nieważne jakie są warunki i jaka jest temperatura. Potrafi wytaplać się cały, aż po czubek głowy. Woda to jest żywioł wpisany w ich krew i po prostu ją uwielbiają. Może to mieć negatywne skutki zdrowotne. Psom czasem doskwiera schorzenie zwane “końskim ogonem”. Jest to niedowład ogona. Jest to skutek po np. bardzo zimnej kąpieli w ciepły dzień. Jeśli pies szybko wskoczy do zimnej wody i organizm dozna nawet delikatnego szoku na zmianę temperatury - ogon zostaje częściowo sparaliżowany i pies go nie czuje i nie potrafi nim poruszyć. Jest to zapewne na skutek podrażnień nerwowych. Schorzenie to jest okresowe, niestałe. 

Golden Retrievery mają również skłonności do podjadania rzeczy, które są niejadalne oraz połykania wszelkich odpadów. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą się wdać infekcje do organizmu psa. Zjedzony przedmiot może również uszkodzić poszczególne narządy, które znajdują się wewnątrz psa. Mogą występować biegunki, wymioty, gorączka i wiele innych dolegliwości. Trzeba zatem pilnować pupila, by nie zjadał wszystkiego co znajduje się na ziemi. Można zainwestować w specjalny kaganiec, który uniemożliwia psu zjadanie odpadów. Świetnym pomysłem jest również częstowanie psa żwaczem baranim, bądź wołowym. Ma on specjalne właściwości, dzięki którym pies nie zjada odchodów. Jest to naturalny gryzak, który można potraktować jako uzupełnienie diety. 

Goldeny są wytrzymałymi psami i dobrze znoszą skrajne temperatury. Mają dużą odporność na warunki atmosferyczne. Nie przeszkadza im wilgoć, deszcz, mróz, czy upał. Mimo to, nie możemy Golden Retrievera nadwyrężać szczególnie podczas upałów. Pamiętajmy by spacery nie były za długie, a żeby pies miał dostęp do chłodnej i świeżej wody. 

Dość częstym problemem tej rasy jest otyłość. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość ruchu psa i będziemy dawać mu zbyt dużo jedzenia - może się to skończyć otyłością, co prowadzi do przedwczesnej śmierci. Za otyłością idzie cukrzyca, problemy sercowe, problemy z ciśnieniem, żołądkowe itd. Psu trzeba przygotowywać/dawać odpowiednią ilość jedzenia, ile jest zalecane - proporcjonalnie do jego wagi, wieku i płci. 

Negatywne skutki zdrowotne są spowodowane między innymi próbami krzyżowania tej rasy z innymi rasami. Było to robione w bardzo nieprzemyślany sposób i właśnie stąd powstały choroby, na które cierpią Goldeny.

golden retriever leży

Golden Retriever i żywienie 

Ta rasa ma skłonności do nadwagi, dlatego nie można psa przekarmiać. Ilość i jakość jedzenia należy dopasować indywidualnie. Psy te mają naprawdę dobry apetyt i raczej nie wybrzydzają. Można je karmić gotowymi karmami i suchymi, i mokrymi. Pamiętajmy jednak by nie przesadzać z przysmakami pomiędzy posiłkami. Powinniśmy je ograniczyć o nagród podczas treningu, czy aportowania. Należy jednak te przysmaki doliczyć do głównych posiłków Karmy, które podajemy psu powinny mieć wyselekcjonowany skład. Mogą mieć dodatek glukozaminy oraz chondroityny. Najlepiej dopasować karmę proporcjonalnie do wielkości zwierzęcia. Goldeny są psami dużymi, więc lepiej będzie się im jadło suchą karmę, która ma większe cząstki. Warto też zadbać o suplementację najgorszego ogniwa, czyli stawów. Na naszej stronie znajdą Państwo specjalne preparaty i suplementy, które wspierają stawy w odpowiednie witaminy i minerały. W okresie linienia można też suplementować psa w witaminy odpowiedzialne za piękną sierść. Wspomoże ona porost nowych i zdrowych włosów. 

Dobrze jest dzielić psu posiłki np. na dwa. Lepiej żeby jadł częściej ale mniejsze posiłki, gdyż Goldeny są zawsze głodne i często domagają się jedzenia. 

Jeśli chodzi o konkretną firmę karmy, którą powinniśmy podawać psu, albo składniki z jakich powinniśmy gotować posiłki to jest kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od wieku, płci, wielkości, aktywności fizycznej, wagi i stanu zdrowia. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem i razem z nim ustalić dietę dla naszego pupila. 

Niezależnie od indywidualnej diety pamiętajmy, że dobra karma to ta, która nie ma zbyt złożonego składu, a główne skrzypce gra mięso. Najlepiej by było gdyby duży procent mięsa znajdował się w karmie. Skład powinny uzupełniać warzywa, owoce i zioła. Niekorzystne dla zdrowia naszego futrzanego przyjaciela będą takie składniki jak cukier, fruktoza, glukoza i wszelakie zapychacze, które poprawiają smak i zapach. Ważne, żeby producent podał pochodzenia mięsa. Dobrze się mówi o takiej karmie. 

Wielu właścicieli ma dylemat czy karmić psa suchą, czy mokrą karmą. Najlepiej by było gdyby przeważała sucha karma, ale jednak bardziej psom smakuje mokra. Mokrą też można podawać, bo ma ona dodatkowe wartości i substancje. Można też wprowadzić w dietę surowe mięso. 

Akcesoria potrzebne dla psów rasy Golden Retriever

W naszym sklepie znajdą Państwo całą gamę akcesoriów, które przydadzą się właśnie Goldenowi.

W naszym sklepie można nabyć wiele innych akcesoriów jak ubranka, maty, transportery, koszyki, produkty pielęgnacyjne i cała masa innych rzeczy. Od 150 zł wysyłka jest za darmo!