Jack Russell Terrier

Opublikowany : 2021-05-24 | Kategorie Post

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier bardzo energiczny pies, który kojarzony jest z filmem “Maska”, gdyż to to właśnie on towarzyszył głównemu bohaterowi filmu. Niesamowicie towarzyski i pogodny pies, który wprowadzi w nasze ściany wiele radości.

Wygląd 

Jack Russell terrier sięga nawet 30 cm, a jego optymalna waga to 5-6kg. Ze względu na krótkie nóżki są to psy raczej dłuższe niż wyższe. Obwód klatki piersiowej sięga maksymalnie do 45 cm. Jako, że były to kiedyś psy myśliwskie to właśnie wielkość jest ich cechą, która ułatwiała im pracę. Wąska klatka i drobna budowa ciała pomagała im przedostać się przez wąskie otwory i szczeliny. Gdyby klatka piersiowa była szersze uniemożliwiłaby zręcznie przedostawanie np. do lisich norek. 

Jack Russell Terrier ma uszy w kształcie litery V, ale z reguły są oklapnięte. Ogon również jest oklapnięty jeśli pies jest w spoczynku. Jeśli jednak węszy i wytęża swoje zmysły węchu i słuchu to ogon jest postawiony pionowo. Można podciąć ogon, ale nie jest to konieczne.  

Jego sierść jest krótka, drutowata i nie należy do najprzyjemniejszych w dotyku, gdyż jest szorstka, chociaż zdarzają się też przypadki o gładkiej sierści, ale jest to o wiele rzadsze. Jeśli chodzi o umaszczenie to dominuje kolor biały z łatami czarno-podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Łatki są często symetryczne i częściej pojawiają się w okolicach oczu. Oczy ma raczej ciemne, nie są wyłupiaste, ale spojrzenie jest bystre. 

Charakter

Rasa ta mimo, że wygląda bardzo uroczo, to nie jest to typ kanapowca. Pies lubi być aktywny i potrzebuje dużo ruchu - a często ten aspekt jest zaniedbywany przez właścicieli. Ma bardzo silną wolę i lubi zabawę. Towarzystwo dzieci mu odpowiada, ale lepiej jest mieć wzmożoną uwagę przy młodszych dzieciach. Pies ten jest bardzo aktywny, ale czasem może być wybuchowy. Nie zawsze są tak łagodne jak wyglądają. Nie są groźne, ale temperamentne. Jest bardzo ufny, ale co do ludzi. Jeśli chodzi o reakcję na inne zwierzęta, to często instynkt zwierzęcy bierze górę i się emocjonuje. W domu będzie dobrym czworonogim przyjacielem. Jest otwarty, pracowity i czuły. Ma ogromny potencjał jeśli chodzi o polowanie, jak i o psie dyscypliny sportowe. Jest bardzo bystry i inteligentny. Nie jest łatwo go wyszkolić, ale gdy nam się to uda efekty mogą być zdumiewające. Pamiętajmy, że w głównej mierze za zachowanie psa stoi człowiek i to w jaki sposób go wychowa od najmłodszych lat. Wychowanie wpływa na to jak pies zachowuje się przez całe swoje życie. 

Jack Russell Terrier na spacerze

Pielęgnacja

Jack Russell Terrier nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Ma krótką sierść, która składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Wystarczy wyczesywać psa raz na jakiś czas, ale podczas okresu linienia warto robić to nawet codziennie by uniknąć sytuacji zbierania sierści psa po całym domu. Najlepiej sprawdzą się zgrzebła i szczotki, ale świetnym narzędziem również będzie trymer, który pozwoli pozbyć się starych i luźnych włosów. Warto też skupić uwagę na myciu uszu i oczu psa. Szczególnie po “brudnych” spacerach.

Odżywianie 

Jeśli chodzi o żywienie to Jack Russell Terrier nie jest wymagający. Psy te zjedzą wszystko i nie wybrzydzają zbytnio. Świetnie sprawdzi się sucha karma z pełnowartościowym składem, która będzie przystosowana to psów energicznych i aktywnych. Równie dobrze będą mu smakowały czy surowe, czy ugotowane przez właściciela potrawy. Zwierzę nie powinno mieć stałego dostępu do jedzenia. Najlepiej podawać ⅔ posiłki dziennie psiakowi - w takiej ilości by się najadł. Ta rasa ma często problemy ze skrętami żołądka, dlatego należy zwrócić też na to uwagę. Jest to spowodowane ich dynamicznym sposobem poruszania się. 

Zdrowie

   

Długość życia psa to ok. 14 lat. Dobrze zadbany czworonogi przyjaciel może dożyć nawet 15 lat. Jest to pies wytrzymały i upały mu nie straszne. Nie należy jednak narażać go na duże zmęczenie podczas gorących dni. Zimno również nie stanowi dla niego większego problemu. Lubi spacery i zabawę na świeżym powietrzu bez względu na to co czeka go za oknem. 

Jak już wcześniej było wspomniane, pies ten lubi aktywność, a my musimy mu na nią pozwolić. Często psy te dotyka problem nadwagi. Jest to skutek ograniczania psa w jego aktywności. Pies potrzebuje i musi mieć dostarczoną dużą dawkę ruchu - będzie wtedy szczęśliwszy i zdrowszy. Choroby, które dotykają tę rasę to m.in.: zwichnięcie soczewki, zaćma, głuchota, czy zaburzenia układu nerwowego i ogólne zaburzenia mięśni. Pies ten raczej rzadko choruje, ale zdarzają się mniej zadbane jednostki, które borykają się z wyżej wymienionymi chorobami. 

Zachowanie i wychowanie

Piesek nie ma problemu z samotnością, ale nie powinniśmy go do niej przyzwyczajać. Dużo bardziej woli towarzystwo. Dużo szczeka. Może to być problematyczne, ale właśnie tak wyraża swoje emocje, szczególnie te pozytywne - jak ekscytację na przykład. Lubi szczekać i często to robi podczas spacerów spotykając inne zwierzaki, czy też w domu gdy mu się nudzi. Jack ma naprawdę dobry węch i jest stworzony do polowania. Właśnie z tego powodu często ucieka, gdy tylko wyczuje coś co wzbudzi jego ciekawość. Może nam robić psikusy i być nie posłuszny, albo doprowadzać do jakiś szkód w mieszkaniu gdy nie dostarczymy mu wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Wtedy się buntuje i swoją energię wyładowuje np. na niszczeniu różnych rzeczy. Ma dość słaby instynkt stróżujący, ale gdy poczuje zagrożenie w odpowiedni sposób to sygnalizuje.

Jack Russell Terrier leży

Wychowanie Jacka powinno być serdeczne a zarazem konsekwentne. Psu te są bardzo przebiegłe i często brak konsekwencji obracają korzyścią dla siebie. Jeśli chodzi o nakazy i zakazy musimy być zdecydowani i nie wahać się podczas wydawania komend. Podobnie jak w przypadkach innych ras najlepiej jest  uczyć psa od jak najmłodszych lat szczenięcych. Wtedy wiedza, którą nabył zostanie mu na dłużej, a nauka będzie o wiele łatwiejsza dla właściciela.  Pamiętajmy, że najważniejsze w wychowaniu jest stanowczość. Jeśli raz pozwolimy Jackowi wskoczyć na kanapę bardzo ciężko będzie go tego oduczyć. Będzie wskakiwał na nią nie zważając na nasze zakazujące komendy. Konsekwencja i stanowczość powinna grać pierwsze skrzypce podczas tresury tej rasy. Natomiast nagradzajmy psa odpowiednio, by mógł poczuć się doceniony. 

Do kogo pasuje Jack Russell Terrier?

Ta rasa jest dość specyficzna, dlatego nie każdy powinien mieć właśnie takiego pieska. Osoby, które są raczej leniwe i nie lubią spacerów są skreślone już na starcie, bo Jack jest jednym z bardziej energicznych i ruchliwych ras. Jeśli bierzesz dorosłego osobnika, a  posiadasz już w domu inne zwierzaki to raczej odradzamy takiego postępowania, bo Jack nie ma w zwyczaju zaprzyjaźniać się z innymi, gdy już jest dorosły. Jeśli bierzemy go do siebie gdy jest jeszcze szczeniakiem, powinien dobrze żyć nawet z kotami. Uwielbia gdy się dużo dzieje. Jeśli mamy liczną rodzinę i dzieci to ten pies sprawdzi się fantastycznie. Uwielbia zabawę, ruch, dużą ilość osób. Właśnie wtedy czuję się zdrowy i przeszczęśliwy.