Jak często kąpać psa?

Opublikowany : 2021-04-08 | Kategorie Post

pies podczas kąpieli

Właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że kąpanie ich nie jest tak łatwą sprawą jak się wydaje, ponieważ psy często podczas kąpieli są zestresowane i czują się nieswojo. Zachowują się nerwowo i ciężko jest je opanować i utrzymać np. w wannie, czy w brodziku. Właśnie dlatego właściciel musi uzbroić się w cierpliwość i być wyrozumiały dla zwierzaka, bo mimo, że przecież nie robimy mu krzywdy to musimy pamiętać, że on nie czuje się dobrze w takiej sytuacji. Są oczywiście wyjątki i zdarzają się psy, które wręcz uwielbiają proces kąpieli i pielęgnacji.Odczuwają przy tym satysfakcję i czerpią z chwili kąpieli ile tylko mogą. Jest to jednak tylko ułamek psów, które przejawiają takie zachowanie. 

Dlaczego warto kąpać psa? I czy jest to obowiązkowe? 

Zwierzęta podobnie jak ludzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Każdy z nas na pewno zastanawiał się choć przez chwilę ile razy powinno się myć psa. Kąpiel to nie jest tylko dodatek do życia psa. Jest to bardzo ważny aspekt i trzeba o nim pamiętać. Może i psy nie myją się tak często jak ludzie, ale nie znaczy to, że nie jest to niezbędne. Nieważna jest rasa psa, kąpiel przyczynia się do utrzymania psa w dobrej kondycji i zdrowiu. 

Dzięki kąpieli pozbywamy się wszelkich zabrudzeń ze skóry, sierści i włosów psa. Jak wiemy, pies nabywa tego brudu dużo szybciej i łatwiej, co jest później problematyczne, ponieważ częściej przez to zaczynają się wszelkie infekcje bakteryjne, grzybicze i choroby skóry. 

Jak często kąpać psa? 

Możemy wyodrębnić czasowy podział kąpieli psów na: raz w tygodniu, raz w miesiącu i raz na kwartał. 

Kąpiel raz w tygodniu polecamy psom, które mają długą i jedwabistą sierść. Taką sierść  posiadają np. maltańczyki. Rośnie im ona dość szybko, dlatego należy dbać o nią szczególnie. Przy tego typu kąpielach trzeba pamiętać o odpowiednich kosmetykach, o których więcej napiszę poniżej. 

Kąpiel raz w miesiącu polecamy psom, które posiadają przylegającą do ciała krótką sierść. Taką sierść posiadają np. labradory i mopsy. Oczywiście jeśli psy są bardziej aktywne i dużo czasu spędzają na podwórku to znaczy, że szybciej się brudzą, więc częstsze mycie jest wręcz wskazane. 

kąpiel psa

Kąpiel raz na kwartał polecamy zaś psom, które posiadają tzw. podszerstek. Są to psy, które posiadają dwie warstwy sierści i często ta nawierzchniowa część jest szorstka, a ta pod spodem jest jak puch. Przykładem psów o takiej sierści są sznaucerki, bądź owczarki szkockie. Podszerstek o którym jest mowa ma za zadanie chronić psa przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Spełnia również funkcję termoregulacji. Dlatego właśnie ważne, by nie myć psa za często, aby zadbać o jego “naturalną ochronę”. 

Zbyt częste kąpiele - co może się stać? 

Bardzo ważne jest to, by nie zapominać o higienie pieska, jednakże tak samo ważne jest by nie dopuścić do zbyt częstych kąpieli. One są dla niego zagrożeniem, ponieważ mogą go pozbawić jego naturalnej odporności, która jest bardzo ważna. I tak jak wcześniej wspominałam, ważne by wysuszyć pieska by się nie przeziębił. Może to brzmi dość komicznie, aczkolwiek jest to później nie lada problem dla właściciela by wyleczyć pieska i wspomóc jego odporoność. 

Warto pamiętać, że szczeniaków nie należy kąpać. A jeśli jest taka potrzeba to naprawdę sporadycznie i koniecznie po wszystkich szczepieniach.

Powyżej podane czasowe propozycje kąpieli psów z różnymi typami sierści są tylko przykładowe. Tak naprawdę każdy pies jest indywidualnością i trzeba patrzeć przez pryzmat jego upodobań i jak, i gdzie spędza dzień. Psy, które przebywają głównie w domu nie potrzebują aż tak częstego mycia jak psy, które są na zewnątrz i większość czasu spędzają właśnie tam. Jeśli stosuje się płyny lecznicze - wtedy można pieska myć codziennie. Warto to jednak skonsultować wcześniej  z weterynarzem. 

Jak kąpać psa? 

Mycie włosów u tego typu psów wygląda dwufazowo. Najpierw nakłada się szampon, który się zmywa, a następnie nakłada się odżywkę. Po chwili ją spłukujemy i wyciskamy delikatnie nadmiar wody. Należy zwrócić uwagę na to, by nie trzeć ręcznikiem po włosach, gdyż mogą zrobić się kołtuny, z którymi potem jest problem jeśli chodzi o rozczesanie. Ważne by wysuszyć psa do końca, gdyż  bardzo łatwo się przeziębiają jeśli np. biegając jeszcze w pół mokre. 

Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli psa?

Podczas kąpieli musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach by ta kąpiel mogła być bezpieczna i skuteczna. 

Nie wolno wrzucać psa do wanny, miski czy rzeki. Może być to dla niego wielki szok, a kąpiel nawet bardzo subtelna jest stresogenna. Podczas mycia woda powinna sięgać nie wyżej niż do klatki piersiowej. Najlepiej by było gdyby zakrywała tylko nogi psa, bo powyżej tego poziomu pies odczuwa dodatkowy stres. 

Woda powinna być letnia. Ani nie za zimna, ani nie za gorąca. 

Trzeba pamiętać, że okolice oczu i uszu psa są nadwyraz wrażliwe, dlatego powinno się je omijać podczas mycia, a najlepiej obchodzić się w tych sferach bardzo delikatnie. Wszelkie zachlapania uszu czy oczu może boleć i denerwować psiaka. 

Po kąpieli należy rozczesać sierść, która jest już trochę wyschnięta. Nie może być całkiem mokra. Pies po kąpieli pomimo naszego osuszenia ręcznikiem na pewno będzie się chciał otrząsnąć i pozbyć zbędnych kropelek, które zostały na jego skórze lub sierści. Jeśli chodzi o szczepienia psów to zaleca się by unikać mycia do 2 tygodni od dnia szczepienia. Pies jest wtedy bardzo osłabiony, ma obniżoną odporoność i mocniej reaguje na stres.  

Zabrania się używania środków higieny, które są przeznaczone dla ludzi. Psy i inne zwierzęta mają kosmetyki i środki higieny, które są im dedykowane. 

Podczas kąpieli dobrze by było gdyby usunąć wszelkie zbędne przedmioty, które mogłyby ograniczać ruch pieska. Nasz przyjaciel musi się czuć swobodnie i komfortowo. Nie należy zatem zmuszać psa siłą do kąpieli. Jeśli jest bardzo bojowo nastawiony i nadzwyczaj pobudzony to lepiej przełożyć termin kąpieli na inny. 

psie kosmetyki do kąpieli

Jaki szampon i kosmetyki do pielęgnacji wybrać?

Dobór kosmetyków i środków higieny nie powinien być dużym problemem, bo wybór jest ogromny. Nawet jeśli sami nie znajdziemy nic w sklepie zoologicznym możemy się pokusić o poradę. Jeśli jest to pies  rasowy to mamy nieco ułatwioną sprawę, ponieważ wiele produktów do kąpieli jest dedykowane konkretnym rasom. 

Jeśli nasz pies jest pod jakimś względem specyficzny, np. ma długą białą sierść to również kierujemy się tą konkretną cechą. Warto też skonsultować dobór produktów z weterynarzem i upewnić się, że psu nie dolegają żadne choroby skórne czy jakieś problemy z sierścią/skórą. 

Warianty szamponów odpowiadają wszelkim potrzebom psów. Są te specjalne dla szczeniąt, seniorów, alergików, psów z problemami skórnymi czy tych ze specyficzną długością lub kolorem sierści/włosów. 

Małe rasy uwielbią również odżywki, które dodatkowo będą pielenować włos. Mycie włosów/sierści jest wtedy dwufazowe. Najpierw jest to mycie szamponem, a później następuje nałożenie i spłukanie odżywki. Można dodatkowo pielęgnować je maskami, czy spray’ami, które ułatwiają rozczesywanie, dają połysk, miękkość itd. 

W naszym sklepie każdy znajdzie odpowiednie produkty do mycia swojego pupila. Wszelkie szampony maski, spraye grzebienie, suszarki i inne akcesoria i produkty niezbędny.