Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Jak obcinać kotu pazury?

2021-06-28 11:48:28

obcinanie kotu pazurów

Koty są obdarowane przez naturę w pazury, które ułatwiają im życie. Dzięki nim mogą skutecznie polować oraz bronić się przed atakami innych zwierząt. Są idealnym narzędziem do poradzenia sobie ze zdobyczą podczas polowania, jak i do samoobrony. Nie zapominajmy, że nasze mruczące pupile są z natury drapieżnikami i prócz tego, że chwytają zdobycz i przytrzymują ją mocno, to dodatkowo chcą zadać im ból, osłabić je  lub zabić. Pazury są cienkie i ostre, ale naprawdę trwałe. Na pewno wbicie się ich jest bolesne. Dzięki nim mogą spokojnie wspinać się w różnych terenach. Potrafią również utrzymać równowagę dzięki temu, że wbijają je w podłoże, na którym stoją. 

Do czego są potrzebne kotu pazury?

W codziennym życiu są im również potrzebne do np. przytrzymywania jedzenia, czy zabawki w łapkach. Dzięki temu z łatwością mogą jeść, bawić się i wykonywać czynności, które robią na co dzień. 

Pod łapkami koty mają gruczoły, z których uwalniają się specyficzne dla nich zapachy. Podczas drapania i ostrzenia pazurków na drzewach czy przedmiotach zostawiają ten zapach jednocześnie zaznaczając teren. To też jest dla nich istotne. Gdyby tych pazurów nie miały - to nie miałyby czego ostrzyć i nie miałyby jak zaznaczyć terenu. 

Często bagatelizujemy to jak bardzo ważną częścią życia kotów są ich pazury i dla własnej wygody chcemy je po prostu obciąć. Często chcemy uniknąć zadrapań na ciele czy na przedmiotach, które nasz kot nam zostawia. Pamiętajmy jednak, że pazury jakie posiadają koty nie są przypadkowe i trzeba w odpowiedni sposób je obcinać jeśli już tego chcemy. Warto też zwrócić uwagę na to ile kot spędza czasu na podwórzu, a ile w domu - jeśli w ogóle w nim spędza. Jeśli większość czasu przebywa poza domem to warto się zastanowić czy na pewno obcinanie jest konieczne. Jeśli jest to kot domowy, który sporą część czasu przebywa z nami pod jednym dachem to faktycznie można je obciąć. Będzie to dla nas ułatwienie i będziemy mogli być spokojniejsi. 

Dlaczego obcinamy kotu pazury?

Na początek warto zaznaczyć czym są kocie pazury i jak wyglądają. Wyglądają bardzo podobnie do ludzkich paznokci, ale jest wiele znaczących różnic. Tak jak nasze są stworzone z keratyny. Koty domowe mają pochewki na spodzie łapek, w które chowają swoje pazurki, dzięki temu nie tępią ich podczas chodzenia. Naturalną rzeczą jest to, że część kocich pazurów się zdziera. Ich budowa jest warstwowa, dlatego zewnętrzna warstwa podczas rośnięcia pazurów ulega starciu dzięki czemu pazur finalnie ma odpowiedni kształt i jest mocno zaostrzony.

kocia łapa

Częstym powodem, dla którego obcinamy kotom pazury jest troska o nasze meble. Koty żyjące w domu ostrzą pazury najczęściej na drewnianych sprzętach, takich jak drzwi, meble, domowe sprzęty, kanapy.  Niestety po takim ostrzeniu zostają duże zarysowania i zniszczenia, które są kłopotliwe dla właścicieli. 

Dbamy też o nas samych i o naszą skórę. Często koty nawet nieświadomie wbijają nam pazury w skórę i pozostawiają duże zarysowania nawet podczas zabawy. To jest kolejnym powodem dlaczego właściciele decydują się na obcinanie pazurów u kota. Sam stan skóry jest lepszy bo nie ma żadnych zadrapań, podrażnień i ran i omijamy ból, który nam zadają wbijając pazury. 

Jak obcinać kotu pazury?

Jeśli nie miałeś wcześniej doświadczenia z obcinaniem pazurów, dobrze jest skorzystać z odpowiednich usług, które fizycznie pokażą nam na czym to polega. Nie jest to bardzo skomplikowanie. Wymaga wprawy i odpowiedniego sprzętu, który odgrywa w tym procesie ważną rolę. Używamy przeważnie cążków, których jakość ułatwi nam pracę i przyśpieszy cały proces. Można je znaleźć na naszej stronie Hubun:

https://hubun.pl/produkty/2733-tx-2368-obcinaczki-do-pazurow--4011905023687

https://hubun.pl/produkty/2737-tx-2370-obcinaczki-gilotynki--4011905023700

https://hubun.pl/produkty/2738-tx-2371-cegi-do-pazurow-4011905023717

https://hubun.pl/produkty/2744-tx-2373-obcinaczki-do-pazurkow-85cm-4011905023731

Są cążki, które obcinają całą długość pazurów, mają wbudowaną specjalną blokadę. Są też gilotynki, które obcinają przez zacisk pazur, gdy wkładamy go w otwór. I trzecia opcja to nożyczki, które są przystosowane do obcinania pazurów. Mają bardzo krótkie ostrze, którego kształt jest dopasowany do tego typu obcinania. Najlepiej wybrać produkt, który najlepiej się sprawdzi u nas. Warto jest spróbować, którym będzie nam wygodniej operować. 

Z reguły większość kotów nie przepada za tą sferą pielęgnacji. Starają się uniknąć obcinania przez co mogą sprytnie próbować nam uciec tuż przed samym “zabiegiem”. Szczególnie uczulone dotyk w okolicach łap, bo są bardzo wrażliwe. Dobrze jest oswoić trochę kota zaraz przed tą sytuacją, pogłaskać go, przytulić i wtedy delikatnie przytrzymać na kolanach, chwycić łapkę, nacisnąć na nią - by pazurki mogły się bardziej uwidocznić, byśmy mogli je z łatwością obciąć. Pamiętajmy, że kot może nas wtedy podrapać czy być bardzo nerwowym, gdyż ta sytuacja jest dla niego stresowa i pewnie będzie chciał się wydostać z naszych rąk. Nie chodzi o to by kota ściskać bardzo, ale pamiętajmy, że są to bardzo zwinne zwierzęta, dlatego trzeba go przytrzymać odpowiednio lub poprosić drugą osobę o pomoc.

kocie pazury

Podczas zabiegu należy zwrócić uwagę również na sam paznokieć. Czerwony trójkąt jest to rdzeń paznokcia, którego nie należy uszkodzić. Obcinamy tylko białą/szarą najbardziej wystającą część, a nie cały pazur.  Rdzeń zawiera nerwy oraz naczynia krwionośne, dlatego bardzo ważne jest by go nie naruszyć. Mogłoby to kotu sprawić bardzo dużo bólu. Gdy kot ma ciemno zabarwione paznokcie to należy z pierwszym obcinaniem udać się do weterynarza. 

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest kąt pod jakim będziemy obcinać kocie pazury. Musi być on zgodny z kierunkiem rośnięcia pazura. Obcinamy je na “płasko”, ewentualnie pod tym samym kątem pod jakim jest nachylony wyrośnięty pazur. Inny kąt nie wchodzi w grę. 

Jak często obcinać pazury kotom?

Jeśli chodzi o częstotliwość tego zabiegu to jest to bardzo indywidualna kwestia. Tak samo jak nam, ludziom w różnym tempie rosną włosy, czy paznokcie, tak samo mają koty. Oczywiście kotom, które głównie przebywają na podwórzu robimy to duża rzadziej, albo wcale. Kotom domowym robimy to wtedy gdy jest potrzebne. Konieczne jest by monitorować jak szybko rosną pazury kota i gdy stwierdzimy, że są już wystarczająco długie to wtedy należy je ukrócić. Pamiętajmy aby po obcinaniu obdarować kota jakimś smaczkiem lub przekąską, gdyż jest to dla niego bardzo stresująca chwila. Dobrze by było gdyby choć trochę obcinanie kojarzyło się im dobrze.