Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Jak pozbyć się pcheł u kota? Polecane preparaty

2023-03-01 15:32:00

Wielu osobom wydaje się, że pchły kocie są problemem czworonogów żyjących dziko, zaniedbanych. To stereotyp – niewiele trzeba, by pchły rozgościły się w otoczeniu kanapowca, który opuszcza dom wyłącznie w transporterze. Skąd u niewychodzących zwierząt pasożyty, które zwykle rozwijają się w niezbyt higienicznych warunkach? Jak pozbyć się pcheł u kota?


Po czym poznać, że kot ma pchły?

Aby kot zaraził się pchłami, nie musi mieć bezpośredniej styczności z ich siedliskiem ani z innym zakażonym zwierzęciem. Pchły mają silne odnóża, które pozwalają im przeskakiwać odległości nawet 150 razy dłuższe od ich ciała. Mogą przetrwać kilka dni poza ciałem żywiciela. Z łatwością możemy przenieść je na odzieży czy butach.

Ugryzienia pcheł wywołują w skórze odczyn zapalny, który jest przyczyną silnego świądu. Podejrzenia, że kot ma pchły, możemy więc nabrać, gdy zwierzę jest niespokojne, drapie się często i nadmiernie wylizuje. Nie są to jednak specyficzne objawy – mogą świadczyć o innych problemach. Niełatwo też zaobserwować na pokrytej gęstą sierścią skórze kota ślady po ugryzieniach oraz zaczerwienienia, będące reakcją alergiczną na ślinę pcheł.

Jeśli zachowanie zwierzęcia sugeruje infekcję pasożytniczą, najłatwiej stwierdzić ją, przeczesując jego sierść gęstym grzebieniem. Idealnym narzędziem jest grzebień przeciwpchelny – ułatwia dostrzeżenie nieproszonych gości na ciele pupila.

Co jeszcze pozwala stwierdzić, że należy szybko pozbyć się pcheł u kota? Można zastosować tzw. metodę białej kartki, czyli wyczesać pupila nad arkuszem gładkiego papieru lub kawałka bibuły. Z łatwością dostrzeżemy spadające na niego pchły albo ich odchody. Ciemnych drobin możemy poszukać także w kocim legowisku. Odciśnięte w wilgotnym waciku, powinny zabarwić go na rdzawoczerwony kolor (ze względu na obecność komórek krwi).

Czy pchły są dla kota groźne?

Pchły są dla kota niezwykle uciążliwe ze względu na świąd, który wywołują ich ugryzienia. Inwazja pasożytów może mieć jednak znacznie poważniejsze konsekwencje. Już same zmiany skórne (związane zarówno z odczynem alergicznym, jak i uszkodzeniami spowodowanymi drapaniem) mogą być powodem wtórnych zakażeń bakteryjnych czy wypadania sierści. Liczne ugryzienia bywają przyczyną anemii (z tego powodu trzeba jak najszybciej pozbyć się pcheł u małego kota, bardziej narażonego na znaczną utratę krwi niż dorosłe osobniki). Pchły są groźne dla kota także o tyle, że często przenoszą choroby, np. tasiemczycę czy bartonelozę.

Z tych samych powodów pchły kotów mogą okazać się niebezpieczne dla ich opiekunów. Choć pasożyty mają lepsze warunki do bytowania w kociej sierści, są w stanie odżywiać się także krwią człowieka. Z pewnością „obiorą” nas za swój cel z chwilą, gdy uda nam się zlikwidować pchły u kota, a przetrwałe osobniki zmuszone będę znaleźć innego żywiciela.

Jak skutecznie pozbyć się pcheł u kota?

Przed atakami pasożytów skutecznie chronią krople dla kota na pchły, które aplikuje się zwierzęciu na skórę w okolicach karku, czyli w miejsce, gdzie nie może ich zlizać. Takie preparaty zawierają substancje czynne, które rozprzestrzeniają się w warstwach naskórka. Działają na pchły odstraszająco albo wręcz toksycznie, powodując ich obumieranie. Są przy tym całkowicie bezpieczne dla kotów.

Taki sam efekt zapewnia obroża przeciw pchłom dla kota. Jej zaletą jest to, że biobójczy preparat może uwalniać się z niej nawet przez kilka miesięcy, podczas gdy krople działają przez około miesiąc. Musimy jednak pamiętać, że choć obroża pozwala pozbyć się pcheł z kota, może stanowić zagrożenie dla aktywnych osobników – zwierzę może zrobić sobie krzywdę, np. zahaczając nią o klamkę.

Jak zwalczyć pchły u małego kotka? Preparaty dla dorosłych osobników mogą okazać się dla nich zbyt silne w działaniu. Dlatego należy skonsultować się z weterynarzem, który dobierze odpowiednią dawkę środka na pchły. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu specyfikach? U kotów nie wolno stosować preparatów na pchły, które przeznaczone są dla psów! Zawierają one substancje, które w przypadku psów wykazują wysoką skuteczność, ale dla kotów są trujące!

Jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami?

W walce z kocimi pasożytami musimy posłużyć się także tzw. domowymi sposobami. Pozbyć się pcheł u kota (czyli tych, które bytują w jego sierści) jest stosunkowo łatwo. Problemem pozostają jednak osobniki, które znajdują się w otoczeniu pupila, a przede wszystkim tysiące ich jaj i larw, które mogą bytować w zakamarkach mieszkania – tapicerkach mebli, listwach przypodłogowych, dywanach.

Skutecznym sposobem na pozbycie się pcheł z domu jest gruntowne odkurzanie. Oczywiście po jego zakończeniu należy niezwłocznie wyrzucić worek z odkurzacza i dokładnie oczyścić jego wnętrze. W walce z pasożytami pomocne mogą okazać się także takie substancje jak ocet czy soda oczyszczona. Odstraszają dorosłe osobniki i tworzą niesprzyjające warunki dla rozwoju larw. Przede wszystkim jednak warto zaopatrzyć się w spray na pchły z dimeticonem i opryskać nim całe mieszkanie (zachowując przy tym zalecane przez producenta środki ostrożności).