Jak wytresować psa? Porady i wskazówki dla właściciela psa

Opublikowany : 2021-03-05 | Kategorie Post

Pies potrzebuje rozrywki w postaci zabawy i pieszczot, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo mądre zwierzę i możemy wykorzystać jego potencjał dla własnej, ale przede wszystkim dla jego korzyści. Tresura psa ułatwi życie i właścicielowi i samemu psiakowi.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy zacząć tresować psa?
  • od czego zależy szybkość tresowania? 
  • czy da się szybko i dobrze wychować psa?
  • jak samemu szkolić Twojego pupila?
  • jakie przysmaki dla psa pomagają w jego tresurze?
  • jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Kiedy zacząć tresować psa? Warto już od szczeniaka!

Prawdę mówiąc każdy wiek jest odpowiedni, aby zacząć szkolić psa. Nauka dobrych zachowań jest ważna w całym jego życiu. Łatwiej jednak będzie nauczyć tresury psa już od szczeniaka. Zaleca się już nawet od 8 tygodnia życia. 

Należy pamiętać, że nauka ta nie polega tylko na wydawaniu komend czy podziwianiu sztuczek, które prezentuje nam pies. Tresura ma o wiele większe znaczenie i w życiu pupila, jak i w życiu właściciela. Ma ona za zadania ułatwić psu wykonywanie codziennych czynności oraz nauczyć dobrych nawyków, które będzie mógł wykorzystywać przez całe swoje życie.

Zachowania, które pies pojął już za czasów szczenięcych zostaną zapamiętane przez ciało i umysł przez wiele lat. Właśnie dlatego ważne jest by zacząć szybciej naukę. Już od początku relacja pies - właściciel będzie mogła być na wysokim poziomie, gdyż porozumiewanie się będzie łatwiejsze, i dzięki temu oczekiwanie wobec dwóch stron zaspokajane.

Relacja ta może nabyć wiele ważnych wartości. Jak wszyscy wiemy pies ma w sobie ogromne pokłady emocji oraz potrzebuje sporo atencji (w zależności od rasy). W każdym razie dzięki nauce tresury relacja będzie bogatsza o zaufanie, które jest bardzo ważne. Pies będzie mógł się czuć swobodniej i bezpieczniej co ma wpływ na jego całe życie. Stres bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i całe życie psiaka, więc warto jest od początku zadbać o jego minimalizowanie.

O czym warto pamiętać podczas tresury i od czego zacząć?

Najważniejszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas nauki tresury szczeniaka to czas, który mu poświęcamy. Cały proces wymaga dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Nauka nie polega tylko na wykonywaniu coraz to trudniejszych czynności. Psy często wyciągają wnioski i uczą się na błędach, dlatego czasem trzeba na nie przymykać oko. Wyrozumiałość oraz spora ilość cierpliwości  na pewno zaprocentują w przyszłości. 

Warto wiedzieć, że młode psy nudzą się szybciej niż dorosłe, dlatego nie należy im stawiać zbyt wysokich wymagań. Łączenie przyjemnego z pożytecznym w tym przypadku sprawdzi się znakomicie. Gdy naukę tresury połączymy z zabawą szczeniak pojmie wszystko o wiele łatwiej i szybciej. Jednak gdy podczas szkolenia pies zaczyna  rozpraszać się czymś innym  np. zabawką, to musimy pozwolić mu oddać się zabawie, gdyż z nauki już nici. Ciężko ze skupieniem u młodych czworonogów, a bardzo łatwo o rozproszenie i zdezorientowanie. 

Tresura będzie dawała większe efekty jeżeli te sesje szkoleniowe będą krótsze, ale częstsze wraz z przerwami. Dobrze by było gdyby miejsce, w którym trenujemy pieska było mało dekoncentrujące, bo tak jak wcześniej wspomniałam, jeśli coś rozproszy naszego ucznia to będzie ciężko z dalszym szkoleniem. 

Zakończę temat tresowania szczeniaków na bardzo ważnej informacji - nagradzanie jest o wiele lepsze niż karanie. Nie jest one odpowiednią metodą by czegoś psa nauczyć. Możemy go tylko zrazić do wykonywania tych czynności oraz może to wpłynąć destrukcyjnie bezpośrednio na pupila. Nabawić się może stresu, lęku czy chorób związanych ze stresem. 

Ton głosu również musimy dopasować. To, że jest to tresura nie oznacza, że musimy krzyczeć, wręcz przeciwnie. Mówimy głośno i wyraźnie, ale nie jest to krzyk. Imię pupila staramy się wypowiadać tylko, gdy go nagradzamy, chwalimy oraz mówimy o nim w pozytywnym brzmieniu. Kiedy upominamy psa staramy się nie wypowiadać jego imienia. 

Jak wychować psa - szybko czy dobrze?

W kontekście wychowania psa szybko niekoniecznie znaczy dobrze. Proces wychowywania jest naprawdę czasochłonny i nie należy do najkrótszych. Wychowujemy tak naprawdę całe życie. Nie można się z tym śpieszyć. I to się tyczy wszelkich aspektów wychowania, bo i jedzenia, i spania, i reagowania na komendy. Warto jest poświęcić dłuższy czas tresurze i przyłożyć się do szkoleń, by nie były tylko efektowne (choć to robi wrażenie i również dobrze gdy takie są) ale przede wszystkim efektywne.  

Jak tresować psa samemu?

Ważną sprawą jest aby pamiętać, że nie można psów traktować na równi z ludźmi. Oczywiście pies jest pełnym członkiem i częścią rodziny. Czasem darzymy go takimi samymi uczuciami jak ludzi, aczkolwiek pies musi wiedzieć kto jest “przywódcą” w stadzie. W tym przypadku przywódcą jest pan - właściciel. Musi być relacja nadrzędna, aby pies mógł czuć szacunek do swojego pana i poddać się szkoleniom i tresurze. To coś na zasadzie dominacji, ale proszę nie mylić tego ze złym skojarzeniem dominacji jak np. znęcanie się czy inne przejawy agresji. Jest to zdrowa relacja, którą trzeba pielęgnować i doceniać. Dzięki niej pies nam ufa i jest bardziej skłonny do słuchania nas. A my słuchamy jego i staramy się spełniać jego oczekiwania i zaspokajać potrzeby. Jest to dwustronna praca, która ułatwia naukę. 

By samemu wytresować psa należy pamiętać o tym, że konsekwencja i cierpliwość grają pierwsze skrzypce. Konsekwencja jest podstawą każdego treningu, jak i ludzkiego, tak i psiego. Aby nauczyć psa odpowiedniej i pożądanej reakcji musimy trzymać go  w pewnych zachowaniach i nie uginać się pod prośbami pupila. Reguły muszą być w miarę sztywne by nauka przynosiła efekty. 

Pies bardzo łatwo wyczuwa w swoim właścicielu negatywne nastawienie i emocje, dlatego podejście do nauki jest ważne też i pod tym względem. Trener musi zachować spokój oraz okazywać tylko emocje pozytywne, które ujawniają się podczas chwalenia czy nagradzania. 

Są cztery rodzaje metod treningowych:

1. Pierwszą z nich jest metoda mechaniczna, która polega na wyrabianiu nawyków przez wymuszanie jakiegoś zachowania. Dobrym przykładem jest sytuacja, kiedy pies nie reaguje na komendę np. “siad” i musimy użyć metody mechanicznej czyli np. położenie mu dłoni na dolnej części pleców by ją usadził na podłodze. Oczywiście nie jest to przymuszanie, ani przytrzymywanie na siłę psa. Absolutnie. Jest to delikatne wskazanie co pies ma zrobić. 

2. Kolejna z metod to metoda wyróżnienia. Polega ona na tym, że pies otrzymuje nagrodę za dobrze wykonaną  czynność, którą chcieliśmy by wykonał. Nagradzamy psa przysmakiem np. gryzakiem naturalnym.

3. Naśladownictwo to trzecia metoda, którą wyróżniamy. Jest ona już bardziej zaawansowana. Opiera się (jak sama nazwa wskazuje) na naśladowaniu właściciela. Ta metoda świetnie sprawdza się podczas trenowania grupowego psów. Trener pokazuje na własnym przykładzie co ma zrobić pies. 

4. Ostatnia jest metoda kontrastowa.  Jest to wariacja dwóch poprzednich metod, a mianowicie: mechanicznej i wyróżnienia.  Polega na fizycznym przymuszaniu wraz z nagradzaniem za odpowiednio wykonane zadanie. 

Jak tresować psa w domu?

Spokojnie sami możemy się porwać na próbę tresury naszych pupili, wcale nie musimy się zwracać z tym do specjalistów. Szczególnie, że z reguły zależy nam by to nas słuchano. Warto zacząć już od lat szczenięcych. Pies powinien reagować na nasze komendy, takie jak “wracaj”. Jest to dosyć ważna komenda, abyśmy mogli kontrolować gdzie jest nasz pies i przywołać go by był blisko nas. Staramy się nagradzać psa, gdy tylko nas posłucha i faktycznie po komendzie wróci do nas. 

Zostawianie psa samego w domu, by nie musieć się martwić czy wszystko z nim i mieszkaniem w porządku jest również ważne. Fajnym wyjściem w tej sytuacji jest zostawianie psu gryzaków. Chodzi o gryzaki naturalne, które pies będzie długo zjadał a przy tym się zmęczy i naje oraz gryzaki zabawki, które również go zajmą i dodatkowo umilą czas. 

Chodzenie przy nodze. Jest to czynności, którą często posiadacze psów wprowadzają w nawyk. Jest to kontrolowanie psa za pomocą smyczy podczas spaceru. Przeważnie przyzwyczaja się psa by chodził przy lewej nodze.

Często też zależy nam by pies reagował na podstawowe komendy takie jak: siad, waruj i stój. Oczywiście przy nauce tych komend również potrzebne będą nam smakołyki, które będą nagrodą dla psa oraz będą miały dodatkowe zadanie - zachęcenie  do dalszych postępów.

Układanie psa - nasze porady

“Układanie psa” to nic innego jak szkolenie psa, ale nie polegające tylko na wydawaniu komend, ale na jasnym i prostym przekazie informacji, w którym hierarchia zostaje zachowana. 

Dużo osób uważa, że ten zwrot jest o wiele trafniejszy niż mówienie o tresowaniu. Polega na podporządkowaniu psa i nauczenie go wykonywania czynności, które mu zalecamy i reagowanie na komendy, które wydajemy. Układanie szczeniaka warto zacząć jak już wcześniej wspominałam jak najszybciej, nawet już od 8 tygodnia życia. 

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Sikanie psa w pomieszczeniu jest powszechnym problemem, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Musimy przyjrzeć się pupilowi i ocenić jaki jest powód. Jeśli chodzi o wiek to nie ma reguły, bo i młode i dorosłe, a takzę stare psy posikują. Może być to spowodowane różnymi chorobami, dlatego warto to sprawdzać u weterynarza.

Psy sikają z emocji. Z tych złych, jak i z tych pozytywnych, czyli np. ze stresu, smutku, albo z radości i podekscytowania. Często spacery nie są odpowiednie, bo mogą być zbyt rzadkie i zbyt krótkie, dlatego należy zwrócić też na ten aspekt uwagę. 

Tych powodów jest sporo, sęk w tym by oduczyć psa sikania w domu, bo jest to problematyczne. Nie ma jednej reguły, która nam pozwala wyszkolić psa by ten załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne na dworze. Jest to kwestia dostosowania spacerów, dobrania odpowiednich leków, wybrania się do weterynarza lub behawiorysty czy zastosowanie specjalistycznych mat. 

Więcej dowiedzą się Państwo z naszego artykułu, który jest poświęcony temu konkretnemu tematowi: Jak oduczyć psa sikania w domu?

Pamiętaj o predyspozycjach Twojego psa - jego rasa ma duże znaczenie przy tresowaniu!

Rasa ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o szkolenie psa czy nawet o jego codziennie życie. Każdą rasę wyróżniają inne cechy. 

Border Collie

Border Collie to rasa, którą uznaje się za najbardziej posłuszną i inteligentną. Według wielu badań rasa ta ma umiejętność rozumienia nowego polecenia już od piątego powtórzenia. Psy te są bardzo zręcznościowe, zwinne i towarzyskie. Potrafią się skupić i dokładnie wykonywać polecenia i zadania. 

Pudle

Pudle to psy, które są bardzo energiczne i wbrew pozorom bardzo odważne i nieugięte. Pudle rzadko kiedy się poddają, dlatego wykorzystywane są w polowaniach, a szkolenie psa tej rasy jest o wiele łatwiejsze. Są to psy o ogromnym sercu bo w nawyku mają czynności takie jak obrona (np.właściciela, innego psa) i ratowanie. 

Owczarki niemieckie

Na wyróżnienie pod względem inteligencji oraz posłuszeństwa zasługują również owczarki niemieckie. Psy te są bardzo czujne, opiekuńcze i mądre. Owczarki uczy się już od lat szczenięcych, pełnią funkcję ratowniczą oraz są przewodnikami dla niewidomych. Są to psy niesamowicie inteligentne, które ułatwiają nam - ludziom życie. Nieprzypadkowo właśnie ta rasa występuje w sławnym polskim serialu “Komisarz Alex”, ponieważ często owczarki służą w policji u boku funkcjonariuszy.

Golden Retriever

Golden Retriever - jedna z najpopularniejszej rasy psów, które cechuje łagodność. Psy te są bardzo przyjazne, uczuciowe i spokojne. Szkolenie psa tej rasy jest proste, gdyż są one bardzo inteligentne i ze spokojem pojmują nowe nauki. Podobnie jak owczarki pełnią rolę przewodników oraz opiekunów. Są to psy, które z łatwością potrafią dozować swój temperament i np. bardzo długo siedzieć w jednej pozycji i być cicho. Świadczy to o ich ogromnej cierpliwości. 

Doberman

W kolejnym przykładzie posłusznej rasy nie omieszkam ominąć Dobermana. Są to psy bardzo wierne i posłuszne. Łatwo się je szkoli i często szkoli się je w charakterze agresji. Obcinane są im uszy by były spiczaste co nadaje im groźniejszego wyglądu. Wbrew temu, że mówi się o nich jako o najgroźniejszych psach to są bardzo towarzyskie. Natomiast chronią swoich najbliższych bardzo mocno i są w stanie zaatakować człowieka jeśli stanowi zagrożenie dla jego najbliższych.

Tak naprawdę ile ras to tyle cech wartych pochwał i zachwytu. Wyżej wymieniłam najbardziej posłuszne i dobre do szkolenia rasy psów. Jest ich o wiele więcej i każde z nich są wyjątkowe, aczkolwiek te są najbardziej kojarzone i wyróżniające się.

Są psy, których bardzo trudno jest czegokolwiek nauczyć, bo są bardziej leniwe i mniej inteligentne, aczkolwiek warto pamiętać, że cierpliwość i wytrwałość pozwoli nam każdego psa nauczyć podstaw i wpoić nawyki, które ułatwią nam życie.

Czym tresować psa? Przegląd smakołyków i przekąsek, które pomogą w tresurze!

Jak już wcześniej wspominałam nagradzanie to jedna z ważniejszych czynników podczas szkolenia pupila. Nagradzamy go za dobrze wykonane zadanie, komendę. 

Gorąco polecamy naturalne gryzaki firmy Petmex, które świetnie się sprawdzają. Gryzaki wymagają dodatkowego wysiłku ze strony psa, ponieważ zjedzenie ich zajmuje im więcej czasu. Dzięki temu psy doskonale się przy tym bawią i męczą, a gryzaki smakują znakomicie, przez co szkolenie psa jest pożyteczne także dla higieny jamy ustnej.  

Smakołyki, które również będą idealną nagrodą dla Twojego psa to przysmaki firm: Fitmin, Alpha Spirit, Brit, Woolf, 8in1, Rinti oraz ciasteczka firmy Bosch. Mogą je Państwo znaleźć na naszym sklepie w kategorii przysmaki dla psa.