Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jak wykonać drapak dla kota?

2022-08-26 11:08:00


Drapanie jest nieodłącznym elementem kociej osobowości, gimnastyki i higieny. W czasie tej czynności zwierzę pozbywa się martwej starej łuski pazurów na przednich łapach, roznosi znajdujące się w pobliżu poduszek na łapach feromony i rozciąga się.

Po co kotu drapak – co warto wiedzieć?

Kot, który nie ma drapaka, z pewnością znajdzie w swoim otoczeniu przedmiot lub mebel, którego będzie używał zamiast niego. Trudno jest go później odzwyczaić od wykorzystywania wybranej w ten sposób rzeczy. Dobrym pomysłem jest wówczas zainstalowanie nowego akcesorium do drapania w miejscu, które niszczył, np. na oparciu kanapy czy podłokietniku. Dobry drapak musi być solidnie przymocowany, nie może się ruszać ani spadać na kota – to od razu go zniechęci do korzystania z niego. Ważne jest też, aby powierzchnia była na tyle chropowata i szorstka, by stawiała wyraźny opór pazurom i jednocześnie trochę je zaczepiała. Drapak musi być też wyższy od kota, a raczej dłuższy. Chodzi o to, żeby zwierzę mogło drapać nawet w najbardziej wyciągniętej pozycji ciała. Drapak może być ustawiony poziomo, ukośnie lub pionowo, a najlepiej, gdy jednocześnie znajduje się we wszystkich trzech pozycjach. Do łączenia poszczególnych elementów należy używać nietoksycznych i najlepiej bezzapachowych klejów. Świetnie sprawdza się do tego klej na gorąco. Aby mieć pewność, że pupil chętnie skorzysta z naszego rękodzieła, warto obsypać drapak kocimiętką lub umieścić woreczek z tym ziołem na konstrukcji bądź spryskać sprayem zawierającym kocimiętkowy wyciąg. Jeżeli kot boi się nowego elementu wyposażenia, można go zachęcić do korzystania z niego zabawą lub mocując na nim smakołyki.

Drapak dla kota z kartonu

Drapak dla kota Do zrobienia drapaka z kartonu potrzebne są:
  • solidna ramka o grubej oprawie, najlepiej w rozmiarze A3 lub większa,
  • 2–4 kawałki kartonu w rozmiarze 1–2 mm większym niż wnętrze ramki,
  • woreczek z kocimiętką.
Wykonanie: w ramkę trzeba wciskać arkusze tektury, pomiędzy warstwy papieru włożyć woreczek z kocimiętką. Taki drapak najlepiej będzie spełniał funkcje w poziomie. Kot, stojąc na tekturze, jednocześnie będzie ją przytrzymywał swoim ciężarem ciała. Należy wiedzieć, że drapaki tego typu są najmniej trwałe i mogą brudzić mieszkanie.

Drapak dla kota ze sznurka i rolek po ręczniku papierowym lub folii aluminiowej

Jutowy lub sizalowy sznurek to świetny surowiec na koci drapak. Najprościej można go wykonać, owijając sznurek wokół połączonych ze sobą pionowo lub skośnie rurek po folii aluminiowej bądź ręczniku papierowym (ważne, żeby rurka była sztywna). Do owinięcia takiej konstrukcji potrzebnych będzie kilka, może kilkanaście szpulek sznurka (najlepiej kupić jak najgrubszy, żeby owijanie nie trwało długo). Początek, środek i koniec sznurka trzeba przymocować do tekturowej tuby klejem na gorąco. Takiego kleju można też użyć do połączenia konstrukcji. Po wykonaniu sizalowego lub jutowego drapaka trzeba go solidnie zamontować w wybranym miejscu. Do środka tubki można włożyć woreczek z kocimiętką lub spryskać całość kocimiętkowym sprayem. W ten sam sposób można owinąć sznurkiem kawałek deski lub sklejki, ewentualnie element wyposażenia domu, np. kawałek drewnianego oparcia, nogę od stołu. Trzeba jednak pamiętać, żeby sznurek był solidnie i mocno zamontowany wokół wykorzystanych elementów, aby nie dopuścić do połknięcia sznurka przez kota.

Drapak DIY z pieńka

Do wykonania tego rustykalnego pod względem designu drapaka wystarczy kawałek pnia drzewa. Musi być stabilny – nie może przewrócić się na zwierzę podczas drapania i najlepiej, aby był tak wysoki, jak stojący na tylnych łapach kot wyciągający przednie do góry. Taki pieniek można też położyć na podłodze. Kot z pewnością znajdzie sposób na używanie go tak, jak będzie chciał.

Drapak dla kota z deski i wykładziny

Do kawałka deski (o wybranej długości i grubości) trzeba solidnie przykleić ucięty na wymiar deski kawałek wykładziny. Można ją przymocować takerem, ale bezpieczniejszy jest klej na gorąco. Zszywki i gwoździe będą z czasem wypadać i w najgorszym wypadku mogą zranić kota lub zostać przez niego połknięte. Taki drapak będzie świetny do zabezpieczenia boku kanapy lub fotela. Można też z niego zrobić domek lub coś w rodzaju schodów. Doskonale też da się przymocować do ściany lub innej płaskiej powierzchni, np. barierki na balkonie.