Jaki pies dla dziecka?

Opublikowany : 2021-03-19 | Kategorie Post

pies liże dziecko

Wbrew tematowi jaki nam towarzyszy w dzisiejszym artykule, psa nie wybiera się “dla dziecka”. Często to określenie "pies dla dzieci" wzbudza niezadowolenie szczególnie u hodowców czy miłośników psów. Pies jest towarzyszem całej rodziny, a nawet jej członkiem.

Na wstępie zaznaczę bardzo istotną rzecz, a mianowicie to, że psy już od najmłodszych lat mogą pozytywnie wpływać na dziecko. Ich koegzystencja może przerodzić się w więź na całe życie. Jednakże należy pamiętać, że pies nie jest zabawką i chwilową zachcianką. Pies jest to stworzenie żyjące tak samo jak my, o które trzeba dbać i pod względem fizjologicznym i pod względem emocjonalnym. Tak samo jak my, czy małe dzieci potrzebujemy czuć się bezpiecznie w towarzystwie czworonoga, tak i pies musi czuć to bezpieczeństwo i spokój przebywając wśród ludzi, szczególnie wśród domowników. 

Pies jest ogromną odpowiedzialnością, dlatego przed decyzją o odebraniu psa ze schroniska/hodowli czy zakupie trzeba się dobrze zastanowić oraz przygotować.Pies musi mieć odpowiednie warunki. O psa trzeba odpowiednio dbać, a rodzice powinni tego dopilnować. Do ich obowiązków należy również monitorowanie i zadbanie o to jak będzie traktowany przez dziecko. 

Wspólne dorastanie dziecka przy czworonogim przyjacielu niesie ze sobą wiele wartości. Bliska więź, która jest między nimi pozytywnie wpływa na rozwój dziecka pod względem emocjonalnym. Nieprzypadkowo psa nazywa się przyjacielem człowieka. W trudnych i przykrych sytuacjach pies często jest naszym “pocieszycielem”, który samą obecnością dodaje nam otuchy. 

Kolejną wartością jest edukacja dziecka pod względem obowiązków wobec psa. Posiadanie pupila uczy odpowiedzialności oraz systematyczności. Należy pamiętać o odpowiednim karmieniu, higienie, czy wyprowadzaniu na spacer. Obowiązki są oczywiście dobierane odpowiednio do wieku dziecka. Opieka nad zwierzęciem uczy dziecko empatii i uwrażliwia na stosunki pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Może wydaje się to być mało istotne, ale ma to ogromny wpływ na emocjonalny aspekt dziecka, który niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie od razu. Często wyuczone zachowania czy wartości ukazują się w kolejnych latach, czy to w okresie dorastania, czy w okresie dorosłym. Dzięki posiadaniu czworonoga jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie pod względem planowania. Jesteśmy w stanie uwzględniać cudze potrzeby w swoich planach. 

pies śpi z dzieckiem

Aspekt zabawy również jest ogromnie ważny. Dzieci dla psów są świetnymi towarzyszami do figli i zabaw, tak samo psy dla dzieci. Dostarczają sobie ogrom radości podczas różnych zabaw, które rozwijają zdolności motoryczne między innymi.

Jaki pies dla dzieci? Oto rasy psów przyjazne dzieciom (i nie tylko)

Tak naprawdę nie sama rasa czyni psa przyjaznym czy godnym zaufania, a chodzi o jego wychowanie. Każdy dobrze wychowany i zsocjalizowany pies będzie świetnym partnerem dla dziecka. Wiemy też, że niektóre rasy wymagają o wiele więcej pracy i cierpliwości - warto to wziąć pod uwagę. Są też rasy psów dla dzieci polecane, które z natury są bardziej przyjazne, gdyż lepiej współpracują podczas procesu wychowania i tresury. 

Należy mieć na uwadze, że każdy pies musi być otoczony miłością, troską i być odpowiednio nagradzany. Dopiero wtedy możemy wymagać od niego dyscypliny, co wiąże się z zaufaniem. Są rasy psów, które uważane są za typowe charaktery, które nadają się najbardziej do życia w rodzinie z dziećmi. Są to psy, które z reguły chętnie współpracują, są posłuszne i łagodne (powtarzam, że wszystko zależy od wychowania psa rodzinnego!). Do takich ras psów należą  wymienione niżej, a także rasy takie jak jack russell terrier, cavalier king charles spaniel oraz wiele innych. Poniżej prezentujemy tylko wybrane. Dzięki temu wybór danej rasy psa dla dziecka (małego dziecka czy starszy dzieci) powinien być dla Państwa prostszy.  

Buldog francuski

Szczególnie buldogi francuskie oraz angielskie. Są to psy o wysokim poziomie cierpliwości, łagodne i często zachwycają swoim uroczym wyglądem. Podobają się i dorosłym i dzieciom. Jednak wygląd to sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest, że można temu psu zaufać.

Labrador

Psy te są uosobieniem cierpliwości i pozytywnej energii. Mają w sobie ogrom czułości i empatii. Często są przewodnikami dla niewidomych oraz pomagają w dogoterapii. 

Beagle

Psy te są bardzo aktywne i uwielbiają ruch oraz zabawy na świeżym powietrzu. Nie jest to typ psa “kanapowego”. Bywają również psotne i trzeba przyłożyć się do ich wychowania. Jeśli dziecko również uwielbia ruch to taki pies na pewno dotrzyma towarzystwa w byciu aktywnym. 

Berneński pies pasterski

Rasa ta jest nazywana “łagodnym olbrzymem”. Są to duże psy, które są bardzo cierpliwe, opiekuńcze, które ciężko wyprowadzić z równowagi. Wbrew pozorom są łagodne. Jako, że są to psy pasterskie to ich szkolenie nie jest trudne. Należy pamiętać, że są to psy, które potrzebują sporej ilości ruchu i nie można tego zaniedbywać. Ten aspekt może świetnie dopełniać dziecko, które jest nieco starsze i również potrzebuje sporo ruchu by wyładować wszelkie emocje.

Golden Retriever

Kolejna rasa, która należy do tych większych, ale mimo swojego rozmiaru jest łagodna. Psy te uwielbiają ruch, są łagodne i chętne do zabawy. Taki pies uwielbia spędzać czas aktywnie, zatem posiadanie psa tej rasy związane jest z częstymi spacerami i dużą porcją ruchu. Jest szczególnie polecany dla starszych dzieci. 

Border Collie

Psy te są dedykowane rodzinom, które nie będą zaniedbywać jego potrzeb aktywności, gdyż jest to rasa bardzo żywiołowa. Psy te są bardzo inteligentne, uwielbiają pieszczoty i są bardzo uległe. 

Owczarek Szkocki Collie

Potocznie nazywa się go “Lessie”. Jest to pies, który bardzo łatwo się przywiązuje. Jest wytrwały i cierpliwy. 

Bichon Frise

Psy te często nazywane są “żywymi misiami” Są wyjątkowe ze względu na swój wygląd, który jest urokliwy, ale również ze względu na swoje cechy, takie jak wyjątkowa łagodność i czułość. 

dzieci bawią się z psem

Często rodzice zastanawiają się jak odpowiednio dobrać psa jeśli chodzi o wiek dziecka. Tak naprawdę nie ma na to konkretnej recepty. Prawdę mówiąc każdy pies jest indywidualnością i ma swoj charakter. Nie można szufladkować konkretnych ras, mimo że mają wyróżnione poszczególne cechy. 

Dzieci jako młodzi ludzie również są różni. Można się kierować potrzebami jakie mają dwie strony. I na to należy zwrócić szczególną uwagę. Oczywiste jest też, że w różnym wieku dzieci mają różne potrzeby i warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ale należy pamiętać, że pies nie jest chwilową zachcianką czy pocieszeniem. Jest to członek rodziny, który jest razem z rodziną przez lata. 

Chociaż mówi się, że małe dzieci (kilkuletnie) dobrze gdy mają przy sobie psa, który niekoniecznie jest psotny, bardzo ruchliwy i żywiołowy, a to dlatego, żeby nie zrobił nawet przypadkowo krzywdy dziecku. Jest wiele piesków, które uwielbiają być przytulane, są łagodne i opiekuńcze, jak np. labrador. Dzieci w wieku nastoletnim są o wiele bardziej ruchliwe i uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu co może im dać np. taka rasa jak Border Collie. 

Psy uczą odpowiedzialności, dają sporo rozrywki dzieciom oraz potrafią być bratnią duszą. Nieważne ile dziecko ma lat odpowiednio wychowany pies będzie prawdziwym przyjacielem i opoką dla członków rodziny. 

Tresowanie psa jest ważniejsze niż jego rasa

Warto pamiętać o tym, że i psy rasowe, i mieszańce potrzebują odpowiedniego podejścia. Mówi się, że psy rasowe są dużo bardziej wymagające pod względem np. pielęgnacji. I owszem, niektóre psy jak np. Buldog Angielski wymagają tego by odpowiednio myć i pielęgnować skórę pomiędzy zmarszczeniami, a berneński pies pasterski wymaga by miał wystarczająco długie i częste spacery. Trzeba jednak poważnie podchodzić do każdego pieska, nawet jeśli jest to kundel. Na początku należy się zapoznać z potrzebami psa, ponieważ faktycznie może mieć jakieś specyficzne. 

Każdy pies wymaga dużo uwagi, ciepła oraz akceptacji. Szczególnie psy, które zostały zaadoptowane. Uważam osobiście, że adopcja jest wspaniałą inicjatywą. Pieski te potrzebują bardzo dużo cierpliwości i czułości. Warto o tym pamiętać, bo jak wiemy często małe dzieci są niecierpliwe i ważne jest by zachować odpowiedni dystans i podejście. 

Każdy pies czy to kundel, czy mieszaniec, czy rasowy zasługuje na odpowiednie traktowanie. Rasa nie gra roli jeśli chodzi o wartość czworonoga. Każdy pies jest żywym stworzeniem i każdy zasługuje na miano członka rodziny oraz takie traktowanie.