Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Jakie szelki warto wybrać dla kota?

2023-01-10 13:24:00


Czy kot może chodzić w szelkach?

Kot na smyczy to dość rzadki widok. Nie oznacza to, że z futrzastym pupilem nie można spacerować! Jeśli nie spotykasz w parkach spacerowiczów z kotami, to dlatego, że odpowiedzialni opiekunowie wybierają inne miejsca. Chcesz dołączyć do ich grona? Przede wszystkim sprawdź, jakie szelki będą dla Twojego kota najodpowiedniejsze.

Szelki to rodzaj uprzęży dla czworonogów. W podstawowej wersji złożone są z dwóch połączonych ze sobą obręczy – jedną z nich zakłada się zwierzęciu na szyję, a drugą na tułów za przednimi łapami. Do szelek można przypiąć smycz – zapięcie znajduje się na wysokości obręczy na tułów.

Szelki często wybierają opiekunowie psów jako alternatywę dla obroży. Czy szelki są dobre dla kota? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – kot na smyczy musi mieć szelki! Kot może nosić obrożę przeciwpchelną, z adresówką lub z lokalizatorem GPS. Nie można jednak do kociej obroży przypiąć smyczy, ponieważ:

  • koty mają delikatny kręgosłup szyjny – przy mocniejszym szarpnięciu za smycz łatwo sprawić im ból, a nawet zrobić krzywdę,
  • przestraszony kot z łatwością uwolni się z obroży, co może mieć fatalne konsekwencje, np. gdy w pobliżu jeżdżą samochody.

Z tych samych powodów szelki są dla kota bezpieczne np. podczas wizyty u weterynarza – ułatwiają utrzymanie zwierzęcia na stole bez narażania go na dodatkowy dyskomfort.

Jakie szelki dla kota wybrać?

Wybierając szelki dla kota, musisz zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

  • wielkość kota,
  • sposób i jakość wykonania uprzęży,
  • przeznaczenie.

Na rynku znajdziesz uprzęże w rozmaitych kolorach i wzorach, ale te oczywiście są kwestią drugorzędną – najważniejsze, by szelki były dla kota bezpieczne.

Szelki dla kota muszą być dokładnie dopasowane – nie za ciasne, by były dla zwierzęcia wygodne, a zarazem nie za luźne. Przy właściwym obwodzie obręczy po założeniu kotu szelek można wsunąć pod nią dwa palce. Może zdawać się to nieprawdopodobne, ale już z nieco tylko luźniejszych obręczy kot – zwłaszcza w stresie – potrafi wyswobodzić się równie łatwo, jak z obroży!

Najbezpieczniejsza uprząż dla kota to szelki bezuciskowe, czyli takie, które nie wpijają się boleśnie w ciało przy silniejszym szarpnięciu. Jeśli potrzebujesz korzystać z nich tylko wówczas, gdy chcesz przytrzymać zwierzaka podczas zastrzyku, w zupełności wystarczą do tego celu najtańsze szelki dla kota regulowane, wykonane z mocnych, dobrej jakości nylonowych taśm. Na spacery z pupilem przydają się bardziej miękkie szelki w formie kamizelki podszytej przewiewną, pozwalającą skórze oddychać, siatką.

Jeśli podróżujesz z pupilem samochodem, koniecznie zaopatrz się w szelki samochodowe dla kota. Wykonuje się je z mocnych, szerokich pasów, dzięki którym uprząż jest dla zwierzęcia bezpieczna w chwili szarpnięcia, np. przy gwałtownym hamowaniu. Ponadto szelki samochodowe zwykle sprzedawane są z pasem bezpieczeństwa pasującym do standardowego zapięcia, znajdującego się przy siedzeniu auta.

Nie trzeba dodawać, że szelki dla kota powinny zostać wykonane starannie, z wysokiej klasy materiałów. Ich dodatkową zaletą będą odblaskowe elementy, dzięki którym pupil stanie się dobrze widoczny po zmroku. Nie oszczędzaj na szelkach dla kota – od ich jakości może zależeć zdrowie, a nawet życie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Jak nauczyć kota chodzenia w szelkach?

Koty źle tolerują ograniczanie ich swobody. Dlatego naukę chodzenia w szelkach warto zacząć jak najwcześniej – dzięki temu noszenie uprzęży będzie dla zwierzaka czymś zupełnie naturalnym. Jakie wybrać szelki dla małego kota? Kieruj się tymi samymi wytycznymi, co w przypadku kota dorosłego. Biorąc jednak pod uwagę, że Twój podopieczny szybko rośnie, zaopatrz się w regulowane szelki i smycz dla kociąt – dzięki temu pupil będzie mógł korzystać z nich przez dłuższy czas.

Ubranie kociaka w szelki nie stanowi problemu. Jeśli chcesz, by chętnie je nosił, nie zakładaj ich po raz pierwszy na wizytę do weterynarza, by uprząż nie kojarzyła się maluchowi ze stresem i bólem. Pozwól kotu pochodzić w szelkach po mieszkaniu. Spraw mu przyjemność (w postaci smakołyka albo wspólnej zabawy) za każdym razem, gdy założysz uprząż.

Przekonanie dorosłego kota do noszenia szelek jest trudniejszym zadaniem. Musisz przeznaczyć na to więcej czasu, stopniowo oswajając pupila z tym akcesorium. Początkowo pozwól mu zapoznać się z jego wyglądem, zapachem. Z czasem załóż szelki na chwilę, w mieszkaniu, a dopiero wtedy, gdy kot je zaakceptuje, zabierz go na krótki spacer. Nigdy nie działaj „na siłę” i nie zapominaj o nagrodach (smakołykach, pieszczotach), które budują dobre skojarzenia z noszeniem szelek.

To, czy Twój kot polubi spacery w szelkach, to odrębna kwestia. Z całą pewnością nie zabieraj go do głośnego parku, pełnego psów, krzyczących dzieci i innych bodźców, które sprawią, że przerażony zwierzak przywrze do ziemi i nie ruszy się z miejsca. Istnieje jednak duża szansa, że pupil pokocha wyprawy w ciche, ustronne zakątki!