Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Kastracja i sterylizacja

2021-01-11 12:26:34

Czy wiesz, że sukę można wykastrować? A psa wysterylizować? Czym różnią się te dwa pojęcia?

Zwykło się mawiać, że kastrujemy samce, a sterylizujemy samice. Tymczasem oba te zabiegi mogą zostać wykonane w przypadku obu płci.

Sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów w przypadku samicy, bądź nasieniowodów u samca.

Kastracja zaś obejmuje usunięcie gruczołów płciowych- jajników u samic (zazwyczaj wraz z macicą), a jąder u samców.

Zabiegi te pozbawiają zwierzęta hormonów płciowych, a co za tym idzie nie występują u nich cykle płciowe, gotowość płciowa czy zachowania związane z obecnością hormonów płciowych, takie jak: krycie, znaczenie terenu, gody, walka o samice, czy terytorium.

Chronią one również przed wieloma chorobami, które wywoływane są hormonalnie. Mówimy tu o: ciążach urojonych, ropomaciczu, nadmiernym popędzie płciowym u samców, nowotworach (jąder, prostaty, jajników, gruczołów mlekowych), a także, o czym mówi się rzadziej, przed skłonnościami do walk lub włóczęgostwie, które jakże często przyczynia się do śmierci lub krzywdy naszych czworonożnych przyjaciół.

Dlatego też, zwierzęta kastrowane żyją przeciętnie prawie 2 razy dłużej od tych, u których te zabiegi nie zostały wykonane.

Pamiętaj!!! Jeśli nie stać Cię na zabieg sterylizacji, zgłoś się do gabinetu weterynaryjnego w którym prowadzone są dofinansowania z urzędu gminy lub lokalnej organizacji charytatywnej, ponieważ część z nich zapewnia pomoc w tej kwestii w walce ze zmniejszeniem zjawiska bezdomności wśród zwierząt.

Po zabiegu na pewno otrzymasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji pupila od lekarza weterynarii. Wypiszemy jednak kilka z nich dla lepszego utrwalenia:

  • pierwszej nocy bądź w pobliżu swojego czworonoga, łatwiej zauważysz jeśli będzie się działo coś niepokojącego;
  • pierwsze posiłki po zabiegu powinny być lekkostrawne, a porcja dzienna podawana częściej w mniejszych ilościach;
  • zwracaj uwagę na gojenie rany. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktuj się z weterynarzem;
  • przestrzegaj instrukcji podawania leków;
  • nie forsuj zwierzęcia, staraj się ograniczyć jego ruch, bieganie i skakanie, przede wszystkim przez pierwsze dni.
  • zapewnij mu spokój i pozwól dojść do siebie.