Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Kastracja kota – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem

2022-09-05 09:59:00


Co daje kastracja kota?

Istnieje wiele mitów na temat kastracji kotów. Jej przeciwnicy są zdania, że okalecza zwierzęta i pozbawia je istotnej części życia. Taki pogląd opiera się na błędnym przypisaniu kotom ludzkiego sposobu przeżywania seksualności czy macierzyństwa. Czworonogi kierują się wyłącznie instynktem zachowania gatunku. Zachowania rozrodcze nie wiążą się dla nich z przyjemnością. Przeciwnie – są źródłem stresu, a nawet bólu. Zabieg kastracji kota natomiast wydłuża jego życie, chroniąc przed wieloma chorobami.

Kastracja kotki lub kocura ogranicza zjawisko bezdomności kotów. Ponad ¾ czworonogów trafiających do schronisk już nigdy ich nie opuszcza. Redukcja populacji kotów zwiększa ich szanse na zyskanie kochających opiekunów.

Inne plusy kastracji kota to mniejsze ryzyko poważnych chorób układu rozrodczego, takich jak ropomacicze u kotek albo nowotwory jąder u kocurów. Już sam brak popędu płciowego eliminuje szereg problemów zdrowotnych. Kocury nie są narażone na urazy i infekcje, będące skutkiem walk w okresie rozrodczym. Kotkom nie grożą komplikacje związane z ciążą i porodem.

Czemu jeszcze służy kastracja kota? W związku z brakiem popędu płciowego u kotek nie występują objawy rui (niepokój, głośna wokalizacja, spadki apetytu itd.), a u kocurów takie zachowania, jak znaczenie terytorium czy ucieczki z domu. Odpowiednio wczesna kastracja oszczędzi Twojemu pupilowi stresu, a Tobie – szeregu uciążliwych problemów.

Jak wygląda kastracja kota?

Kastracja kota to zabieg bezpieczny, obarczony niewielkim ryzykiem powikłań. W celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do operacji Twój pupil zostanie poddany odpowiednim badaniom. Kastrację kotów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Dlatego przed zabiegiem zwierzę powinno być na czczo przez co najmniej 12 godzin. Przez ostatnie 2 godziny nie podawaj mu nawet wody.

W przypadku kocurów kastracja jest mało inwazyjna. Amputacja jąder wiąże się z wykonaniem niewielkiego nacięcia na mosznie. Cała procedura trwa kilkanaście minut, a kot „dochodzi do siebie”, gdy tylko ustąpią skutki narkozy (zwykle trwa to nie dłużej niż dobę).

Kastracja kotki to zabieg bardziej skomplikowany i czasochłonny (trwa 30–40 minut). Wymaga otwarcia powłok ciała, więc rekonwalescencja wydłużona jest o czas gojenia się ran pooperacyjnych. By kotka ich nie wylizywała (co jest niewskazane choćby ze względu na ryzyko infekcji), do czasu zdjęcia szwów powinna chodzić w kołnierzu lub specjalnym fartuszku.

Ile kosztuje kastracja kota?

Za kastrację kocura zapłacisz około 150–200 zł. Koszt kastracji kotki waha się w granicach 200–300 zł. Zabieg będzie znacznie droższy, jeśli zdecydujesz się na niego ze względu na problemy zdrowotne pupilki, po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej. Niekiedy zabieg kastracji kota można wykonać nieodpłatnie w ramach rozmaitych programów samorządowych.

Kastracja kota – kiedy ją wykonać?

Kastracji kota najlepiej dokonać po 6–7 miesiącu życia. W przypadku młodszych kociąt ryzykowne jest podanie znieczulenia ogólnego. Wbrew obiegowym opiniom nie musisz jednak czekać z kastracją do czasu, aż Twój pupil osiągnie dojrzałość płciową. Zabieg ten – inaczej niż w przypadku psów – nie ma negatywnego wpływu na rozwój zwierzęcia. Przeciwnie, wczesna kastracja niesie za sobą wiele korzyści:

  • zabieg jest łatwiejszy i bezpieczniejszy (narządy płciowe są mniejsze i słabiej ukrwione);
  • kot wymaga krótszego okresu rekonwalescencji ze względu na szybszy metabolizm;
  • wcześniej zostaje wyeliminowane ryzyko chorób, a u kotek – także ciąży;
  • u kota nie rozwiną się zachowania rozrodcze, które mogą utrzymywać się mimo bezpłodności.

Jak postępować po kastracji kota?

Często można spotkać się z opinią, że kastracja przyczynia się do nadwagi kota i chorób dróg moczowych. Nie istnieje jednak bezpośredni związek pomiędzy usunięciem gonad a wymienionymi problemami. Konsekwencją zmiany równowagi hormonalnej w organizmie zwierzęcia jest jedynie jego niższa aktywność.

Twój pupil nie utyje, jeśli będziesz dostarczać mu karmę o wartości energetycznej odpowiedniej do jego zapotrzebowań i zadbasz o codzienną dawkę ruchu (np. bawiąc się z nim wędką). Aktywność zachęca kota do częstszego spożywania płynów, co zapobiega długotrwałemu zaleganiu moczu w pęcherzu – przyczyny schorzeń dróg moczowych u kotów kastrowanych. Zdrowie Twojego pupila po kastracji zależy więc od trybu życia, jaki mu zapewnisz.