Kolczatka dla psa - fakty i mity

Opublikowany : 2021-05-04 | Kategorie Post

pies w kolczatce

Czym jest kolczatka? 

Kiedyś kolczatka to było akcesorium o wiele częściej posiadane przez właścicieli psów. Przeważnie zakładano je psom dużej rasy, które mają większe skłonności do agresji. Z biegiem lat jednak podejście do kolczatek się zmieniło. Teraz jest zjawiskiem rzadko spotykanym, a w niektórych Państwach zakładanie ich jest zabronione przez prawo. Zdania na ten temat są mocno podzielone, ale większa część jest negatywnie nastawiona do tego typu obroży. 

Dla zwolenników kolczatek - ten rodzaj obroży ma działanie behawioralne i ich zdaniem sprawdzają się idealnie. Kolczatka to nic innego jak metalowa obroża składająca się z kilku ogniw, które mają wystające tępe kolce. Są też takie, które obroże mają skórzaną (bądź innego materiału) i wystające ćwieki, które mają takie samo zadanie jak kolce. W obu przypadkach zastosowanie ma taki sam charakter. Dlaczego jest tylu przeciwników tej behawioralnej obroży? Ponieważ i kolce i ćwieki sprawiają ból naszemu pupilowi. Odpowiednio zaciśnięte lub pociągnięte sprawiają ten ból jeszcze mocniejszy. 

Są takie rasy psów, które należą do grupy agresorów i noszą kolczatki nawet podczas zwykłych spacerów nie tylko podczas tresury. Zwolennicy kolczatek nie wyobrażają sobie tresować psa bez pomocy właśnie tej obroży. 

Jak działa kolczatka?

Kolczatka ma za zadanie utrzymać psa w spokoju, blisko nogi. Zapobiega nagłym szarpnięciom ze strony psa, czy wyskakiwaniu na przechodniów, bądź inne psy. W momencie szarpnięcia obroża się zaciska i zadaje ból psu poprzez wrzynające się w jego szyję kolce/ćwieki. Ten sposób ma oduczyć psa szarpania i wyskakiwania. Ta czynność ma się kojarzyć z bólem i ma go zniechęcić do powtarzania tych “wybryków”. A że pies jak każda istota żywa chce unikać bólu, to przestają z czasem wyskakiwać, wyrywać się itd. 

smutny pies

Behawioryści udowodnili, że ta metoda tresury psa działa na nich bardzo negatywnie i odradzają stosowania jej. Nauka, której procesem jest między innymi zadawanie bólu nie prowadzi do niczego dobrego. Mimo, że ten sposób jest naprawdę sprawdzony i skuteczny to nie jest dobry dla naszego pupila. Pies przez to może nabawić się lęków i mieć później negatywne nastawienie do ludzi, innych zwierząt, czy do zwykłych czynności - jak spacer. Powinniśmy pozwolić psu nauczyć się czegoś używając jego inteligencji. Jest to proces, który trwa o wiele dłużej ale jest delikatniejszy i trwalszy. Pies powinien świadomie umieć mijać innego psa w spokoju, aniżeli mijać go bojąc się, że zaraz zostanie zadany mu ból. Jeśli pies faktycznie zachowuje się tak jak tego chcieliśmy musimy, pamiętać, że robi to ze strachu i zapobiega temu by nie cierpieć, a nie dlatego, że to rozumie i robi to świadomie.  Tresura zwierząt nie jest taka łatwa jak nam się wydaje i pójście na skróty wcale nie oznacza lepszych skutków. Szybciej, nie znaczy lepiej. Czasem właściciele poświęcają bardzo długi okres czasu na tresurę psów, ale psy dzięki temu rozwijają swoje zdolności i poszerzają swoją świadomość.

Łańcuszek uciskowy

Należy pamiętać, że nieważne czy pies z natury jest bardziej narwany i agresywny, każda jednostka reaguje tak samo. Każdy pies odczuwa ból w ten sam sposób. Oczywiście są rasy o grubszej strukturze skóry, czy dwuwarstwowej szacie, która pozwala w mniejszym stopniu odczuwać ból, ale nadal jest to ból. Pamiętajmy, że i kolczatki, i obroże/łańcuszki zaciskowe działają na zasadzie “karania” psa. Wielokrotne ściskanie może spowodować problemy zdrowotne związane ze skórą i sierścią psa w okolicach szyi. Mogą doprowadzić do stałych zmian i uszkodzeń kręgosłupa, kręgów szyjnych itd. 

Co zamiast kolczatki?

Pamiętajmy, że zwykła obroża również ściska i przydusza naszego psa na spacerze. Właśnie dlatego preferujemy szelki, które odciążą szyję i kręgosłup.Jest to świetna alternatywa. Będzie to dla niego o wiele wygodniejsze, a spacery mogą stać się przyjemniejsze dla nas, jak i dla pupila. Radzimy aby tresurę ze sposobu karania zamienić na sposób nagradzania. Jeśli pies ominie przechodnia bez szczekania, wyrywania się i skakania nagradzamy go jakimś smakołykiem, czy naturalnym gryzakiem. Pochwal go głośno używając jego imienia. Zamień ból psa na miłe skojarzenie z dobrze wykonanym zadaniem. Prócz tego, że pies będzie wychowywany i uczony w dobrym duchu to wasza więź się wzmocni, a pies nabierze do was dużo więcej zaufania.

pies na smyczy na spacerze

Oczywiście są zwolennicy kolczatek, którzy twierdzą, że kolce wcale nie zadają bólu, a dają psu impuls, dzięki któremu dostaje sygnał do konkretnego zachowania. Uważają, że odpowiednio dobrana obroża nie będzie psu w żadnym stopniu wyrządzała krzywdy. 

Każdy ma prawo do wyboru, a w Polsce aktualnie nie ma zakazu zakładania psom kolczatek i to od Ciebie zależy w jaki sposób Twój czworonogi przyjaciel będzie traktowany. Zdania są podzielone, ale my preferujemy tresurę sposobem nagradzania, dlatego na naszej stronie znajdziesz skórzane i materiałowe obroże, szelki cienkie i pełne. życie Twojego psa jest w Twoich rękach. 

Polecane produkty:

https://hubun.pl/produkty/5891-3703-chaba-szelki-comfort-fashion-czarne#/142-rozmiar-s

https://hubun.pl/produkty/3219-777-trixie-miekka-uprzaz-fuksja-#/220-rozmiar-25cm_35cm