Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Królik domowy

2021-12-14 10:52:31

Do wyboru jest wiele zwierząt domowych, nie trzeba ograniczać się wyłącznie do psa czy kota. Nawet jeśli ktoś jest bardzo zajętą osobą, która ma wiele obowiązków, może wybrać przykładowo rybki, świnkę morską, chomika lub królika domowego. Takie niewielkie zwierzęta to świetna opcja dla małych dzieci, aby nauczyły się one odpowiedzialności, uzyskały wiernego towarzysza, nie czuły się samotne. Króliki miniaturki to niezwykle przyjazne zwierzęta, dlatego wspaniale nadają się do hodowli w domu. Można też liczyć na szeroki wachlarz wyboru, a pielęgnacja królika nie jest problematyczna, podobnie jak jego karmienie i sprzątanie po nim.

królik domowy

Spis treści:

  1. Jakie wyróżnia się rasy królików domowych?
  2. Jaki charakter ma domowy królik?
  3. Hodowla królików – co warto wiedzieć?
  4. Czym żywić królika?
  5. Jak pielęgnować króliki domowe?
  6. Jak opiekować się królikiem, o czym należy pamiętać?
  7. Mały i puszysty królik do twojego domu – czy to dobry pomysł?

Jakie wyróżnia się rasy królików domowych?

Króliki domowe niejedno mają imię, można liczyć na wiele ras do wyboru. W ciągu ostatnich lat pojawiło się mnóstwo wariantów hodowlanych. Bardzo popularny jest obecnie królik angora, co wynika w głównej mierze z jego miękkiego futerka i niewielkich wymiarów. Zwierzęta tej rasy uzyskują masę ciała nieprzekraczającą czterech kilogramów. Warto mieć na uwadze to, że króliki angora wymagają muszą być codzienne wyczesywanie, a futerko należy regularnie przycinać. Jeśli ktoś szuka królika skorego do zabawy z człowiekiem, lubiącego przebywać w jego towarzystwie, ufnego, to rasa angora będzie świetnym wyborem. Jeszcze mniejsze są króliki domowe teddy, nawet dorosłe osobniki nie ważą więcej niż dwa kilogramy.

Mogłoby się wydawać, że takie miniaturowe zwierzę będzie bało się kilkukrotnie większego od niego człowieka, ale jest ono bardzo otwarte i ciekawskie. Królik teddy przypomina pluszaka, jest niezwykle miękki w dotyku. Może mieć oczy o zabarwieniu niebieskim lub brązowym, zróżnicowane zabarwienie. Kolejną opcją do wyboru jest królik domowy rex, który wyróżnia się masywną budową i szerokim czołem. Nie jest to zbyt duże zwierzę, jego waga nie przekracza zwykle trzech i pół kilograma. Bardzo specyficzny wygląd mają króliki domowe baranki, które wyróżniają zwisające uszy. Łatwo je wobec tego odróżnić od pozostałych ras. Co więcej, odznaczają się one dużą śmiałością, są niezwykle radosne i przyjaźnie nastawione. Nic dziwnego, że mają tak wielu zwolenników i cieszą się ogromną popularnością.

Jaki charakter ma domowy królik?

Domowe króliki mogą mieć zróżnicowany charakter, podobnie jak ludzie. Trudno określić to, jakie dokładnie usposobienie będzie mieć dane zwierzę, wpływa na to zbyt wiele czynników. Króliki domowe mogą być niezwykle towarzyskie, chętnie spędzać czas z człowiekiem, lubić zabawę. Nie brakuje też osobników wyróżniających się odwagą, wręcz zaczepnych. Z kolei inne są z natury lękliwe, wycofane, nieśmiałe. Duży wpływ na charakter królika ma oczywiście jego socjalizacja i otoczenie, w którym się wychowywał. Jeśli ktoś wybiera królika domowego z hodowli, to powinno się najpierw ją sprawdzić pod kątem warunków bytowych. Królika można również zaadaptować, ale należy dopytać o usposobienie futrzaka. Królikom trzeba zapewnić poczucie bezpieczeństwa, aby mogły one prawidłowo się rozwijać, są to zwierzęta terytorialne. Normalnym zjawiskiem jest to, że w nowym miejscu królik domowy będzie czuć się nieswojo, wręcz niekomfortowo. Nieufność powinna jednak z czasem zniknąć, wymaga to oczywiście przygotowania się do nowych warunków, oswojenia z otoczeniem.

Kolejną kwestią są pieszczoty, nie każdy królik domowy je lubi. Dla niektórych osobników niezwykle stresujące jest noszenie na rękach i podnoszenie, nawet jeśli nigdy nie spotkało ich nic złego ze strony opiekuna. Większość królików nie ma jednak żadnych oporów przed głaskaniem i sprawia im to przyjemność. Oczywiście zawsze trzeba zachować ostrożność i nie przesadzać z intensywnością pieszczot. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie siedzenie obok królika niż trzymanie go (wywołuje u niego niepewność). Królik domowy nie może czuć się zagrożony. Kupowanie zabawek psom i kotom to normalność, ale króliki domowe również lubią się bawić różnymi akcesoriami. Można je nawet wykonać samodzielnie, przykładowo z tekstury. Jeśli królik domowy ma być zadowolony i chce się nawiązać z nim dobre relacje, to trzeba zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Nie chodzi tutaj jednak o aktywność w klatce, powinno się zapewnić futrzakowi co najmniej trzy godziny swobodnego biegania po mieszkaniu.

Hodowla królików – co warto wiedzieć?

Królik domowy potrzebuje przynajmniej paru godzin swobodnej aktywności fizycznej, ale przez resztę czasu trzyma się go zwykle w odpowiedniej klatce. Istotne jest dobranie właściwych wymiarów, nie może być ona zbyt mała. Nawet w przypadku królików miniaturowych wymogiem jest klatka mająca wielkość co najmniej 100 x 60 x 40 cm. Przy jej wyborze nie można kierować się obecnymi rozmiarami zwierzęcia, trzeba mieć na uwadze jego wielkość docelową. Konieczne jest wobec tego sprawdzenie tego, jaką wagę osiąga konkretna rasa królika. Nikt nie lubi przebywać w zbyt małych pomieszczeniach, a królik nie jest wyjątkiem. Lepiej nawet zaopatrzyć się w nieco za dużą klatkę niż za ciasną. Jeśli ktoś dysponuje dużym metrażem, to nie musi kupować klatki, świetnie sprawdzi się kojec dla królika. Z pewnością doceni on duży wybieg, ale trzeba zadbać o to, aby ogrodzenie było wystarczająco wysokie, 100 cm to minimum.

królik domowy w hodowli

Jak każdy doskonale wie, króliki domowe potrafią świetnie skakać, więc bez problemu pokonają zbyt niską przeszkodę, przez co kojec nie spełni swojego zadania. Nie brakuje też osób, które całkowicie rezygnują z takich barier i wychowują króliki domowe bezklatkowo, co ma wiele zalet, ale wiąże się też z różnymi zagrożeniami. Nie należy udostępniać królikowi wszystkich pomieszczeń, powinno się wydzielić jedno i odpowiednio je przygotować. Kluczowe jest schowanie przewodów i zabezpieczenie gniazdek elektrycznych oraz umieszczenie roślin poza zasięgiem królika. Jego ostre zęby mogą niestety spowodować sporo szkód, jeśli nie zadba się o te kwestie. Pupil obgryza sprzęty domowe, co jednak można zminimalizować, jeśli będzie miał inne atrakcje w postaci zabawek.

Na należy liczyć na to, że królik domowy prześpi spokojnie całą noc, może być mocno uciążliwym lokatorem, jeśli udostępni mu się cały dom. Warto przynajmniej na noc wkładać go do klatki, aby życie pod wspólnym dachem nie stało się mordęgą. W przypadku kotów bardzo wygodne jest to, że bez problemu uczą się korzystania z kuwety. Okazuje się, że króliki domowe również są w stanie opanować tą umiejętność, trzeba tylko być cierpliwym. Znacznie łatwiej będzie utrzymać czystość w klatce, jeśli królik domowy nauczy się korzystania z kuwety. Zwierzę potrzebuje również miski, poidełka i paśnika. Naczynie powinno być ceramiczne, bo zbyt lekkie może być z łatwością przenoszone przez króliki domowe, czemu będzie towarzyszyć rozsypywanie pokarmu. Warto też wiedzieć, że królik domowy produkuje dwa rodzaje kału: klasyczne bobki i cekotrofy, czyli kał nocny, który zwykle jest przez niego zjadany. Oczywiście nie każdy osobnik z chęcią konsumuje swoje odchody, ale są one dla niego bardzo wartościowe. Kał nocny jest pełen witamin mających korzystny wpływ na zdrowie królika.

Czym żywić królika?

Króliki domowe są niewielkich rozmiarów, ale potrafią sporo jeść. Wystrzegać należy się przekarmienia pupila, bo bardzo szybko przybierze na wadze, co odbije się niekorzystnie na jego zdrowiu. Nawet miniaturowa rasa królika może stać się dwukrotnie większa w przypadku nadwyżki kalorycznej utrzymującej się przez dłuższy czas. W naturze króliki domowe odżywiają się inaczej niż domowe pupile trzymane w klatce. Istotne będzie to, aby dobrać odpowiedni pokarm do konkretnej rasy królika. W sklepach jest wiele gotowych mieszanek karm, co ułatwia zadanie. Zawsze powinno się stosować do zaleceń producenta. Kolejną kwestią jest to, aby karmić zwierzę produktami dobrej jakości, w przeciwnym razie można mu wręcz zaszkodzić. Źle zbilansowana dieta to prosta droga do pojawienia się niedoborów żywieniowych, różnych dolegliwości zdrowotnych, szczególnie ze strony układu pokarmowego. Niewłaściwe żywienie skraca życie królika, a tego przecież nikt nie chce.

Najbezpieczniej będzie kierować się specyfiką danego gatunku pod kątem kaloryczności posiłków, zawartością witamin, proporcji mikro- i makro składników. Nawet jeśli ktoś decyduje się na żywienie królika gotową karmą ze sklepu, to warto podawać mu również świeże rośliny, szczególnie sezonowe. Zioła jadalne i kawałki warzyw sprawdzą się rewelacyjnie, szczególnie marchewka i mniszek lekarski (nie mylić z mleczem). Trzeba jednak pamiętać o tym, że króliki domowe mają tendencję do pochłaniania nadprogramowych ilości pokarmu ze wglądu na ich wręcz niepohamowany apetyt. Jak widać, problem ten nie dotyka wyłącznie ludzi, otyłe króliki domowe to niestety równie często spotykany widok. Zadaniem opiekuna jest racjonowanie odpowiednich ilości pokarmu, aby temu przeciwdziałać. W diecie królika należy wystrzegać się ziaren zbóż, bo jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia większej ilości skrobi. Podstawą diety jest siano, zioła, rośliny łąkowe, niewielkie ilości warzyw i owoców. Zdrowy i wolno biegający królik domowy jest w stanie dożyć do nawet 16 lat.

Jak pielęgnować króliki domowe?

Króliki domowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie ich futro. Jeśli ktoś ma królika rasy agora, to czeka go praktycznie codzienne wyczesywanie futerka. Oczywiście nie brakuje też zwierząt, które same świetnie o siebie dbają, wylizują się dokładnie. Najprościej jest w przypadku ras krótkowłosych. Nie ma też potrzeby kąpania królika, jeśli jego futerko nie jest zabrudzone. Kolejną kwestią będzie pielęgnacja uszu. W większości przypadków opiekun nie musi niczego robić w tym zakresie, ale nie każdy królik domowy dba o czystość swoich uszu. Czasem jest to wręcz niemożliwe, przykładem jest rasa baranek, czyli z wiszącymi uszami. Należy wobec tego regularnie sprawdzać stan uszu, kontrolować obecność wydzieliny i nalotu. Jeśli pojawi się nieprzyjemna woń, to jest to sygnał alarmowy, że dzieje się coś nieprawidłowego i należy się temu przyjrzeć bliżej. Może to świadczyć o aktywnej infekcji, nadkażeniu bakteryjnym. Nie zaleca się samodzielnie czyścić uszu królikowi, bo niestety istnieje spore ryzyko uszkodzenia ich. Zdecydowanie lepiej będzie udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który sprawdzi kondycję zwierzaka.

W przypadku królików trzeba liczyć się z tym, że ich zęby cały czas rosną, więc konieczne jest ich ścieranie. W tym celu nie może zabraknąć w klatce sianka, które stoi na straży zdrowego uzębienia futrzaków. Nie bez powodu króliki domowe tak chętnie przeżuwają wysuszoną trawę. Jeśli ktoś decyduje się na hodowlę królików, to dobrym pomysłem będę ich wysterylizowanie/wykastrowanie. W przeciwnym razie dojdzie do niekontrolowanego rozmnażania, a to z kolei stanowi spory problem, jeśli nie chce się mieć więcej zwierząt. Sterylizacja jest również polecana ze względów zdrowotnych, bo niestety po piątym roku życia zwiększa się ryzyko rozwoju chorób narządów rodnych. Można temu przeciwdziałać właśnie poprzez sterylizację. Ma to jeszcze więcej plusów, króliki domowe po takim zabiegu stają się łagodniejsze. Znika uporczywy problem ze znaczeniem terenu moczem, czemu towarzyszą nieprzyjemne zapachy w całym pomieszczeniu. Nawet jeśli ktoś decyduje się na dwa króliki domowe tej samej płci, to również warto je wykastrować, co ułatwi wspólną egzystencję, szczególnie samcom.

Jak opiekować się królikiem, o czym należy pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że w przypadku zwierząt domowych typu królik domowy nie można liczyć na zbyt dużą komunikatywność, ale króliki domowe są bardzo inteligentne i porozumiewają się za pomocą mowy ciała i specyficznych dźwięków. Trzeba jednak trochę czasu, aby zrozumieć króliczy język i właściwie na niego reagować. Obserwacja zwierzęcia to podstawa, bo nie powie on przecież wprost, czego chce. Warto też poczytać więcej na ten temat, aby być w stanie szybciej nawiązać dobry kontakt ze swoim puszystym przyjacielem. Niektóre zachowania królików są bardzo charakterystyczne i jednoznaczne, jeśli tylko pozna się ich znaczenie. Przykładem jest kładzenie się na płasko i pokładanie po sobie uszu, co wskazuje na to, że królik domowy czuje się niekomfortowo, czegoś się boi. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie go w spokoju, aby zrozumiał, że nic mu nie zagraża. Ponowny kontakt można nawiązać dopiero po chwili, ale bez robienia gwałtownych ruchów. O strachu świadczy także nieporuszanie szeroko otwartymi oczami. Jest to wyraźna oznaka tego, że lepiej odpuścić sobie interakcję ze zwierzęciem, bo będzie dla niego wyłącznie źródłem stresu.

królik domowy w klatce

Królik domowy zachowuje się w ten sposób, gdy stwierdzi, że nie ma dla niego możliwości do ucieczki, więc zastyga w bezruchu w nadziei, że nikt go nie zobaczy. Nie robi tego bez powodu, dlatego należy to uszanować, nie naprzykrzać mu się na siłę, bo uzyska się efekt odwrotny do zamierzonego. Mogłoby się wydawać, że króliki domowe to niezwykle potulne zwierzęta, nie przejawiają agresji. Z natury są przyjazne, ale jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to mogą zaatakować. Wskazuje na to przybranie pozycji pionowej na tylnych łapach i położenie uszu płasko wzdłuż ciała. Jeśli dodatkowo królik domowy wydaje z siebie złowrogie dźwięki w postaci warczenia, to jedynym właściwym zachowaniem w tej sytuacji jest odejście od zwierzęcia. Natomiast jeśli wyczuwa on nadchodzące zagrożenie, to zwykle zaczyna mocno uderzać tylnymi nogami o podłoże. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak zachowuje się zadowolony królik, w pełni zrelaksowany, to będzie nim osobnik leżący na plecach/boku z wyciągniętymi kończynami. Radosny i chętny do zabawy czworonóg skacze po klatce i robi różne akrobacje.

Mały i puszysty królik do twojego domu – czy to dobry pomysł?

Wiele osób decyduje się na zakup królika dla małego dziecka, staje się on jego pierwszym zwierzakiem, o którego dba i ponosi za niego odpowiedzialność. Puszysty królik miniaturka wygląda jak pluszowa zabawka, wzbudza empatię, dziecko chętnie się nim opiekuje. Oczywiście miłośnicy królików to nie tylko osoby młode, te zwierzęta domowe będą odpowiednie praktycznie dla każdego. Nie są wymagające, a przebywanie z nimi sprawia mnóstwo radości. Jeśli ktoś nie wykonuje gwałtownych ruchów i jest w stanie zapewnić królikowi odpowiednie warunki do życia, to stanie się on świetnym towarzyszem umilającym czas. Królik domowy świetnie sprawdza się jako zwierzę domowe, ale trzeba pamiętać o tym, że wymaga on uwagi i opieki. Nie wyczyści sam klatki, trzeba na bieżąco usuwać jego odchody, wymieniać wodę na świeżą, pamiętać o nakarmieniu odpowiednim pożywieniem.

Króliki miniaturowe wbrew pozorom żyją relatywnie długo, średnio do siedmiu lat. Nie można wobec tego zdecydować się na zakup pod wpływem chwili, traktując zwierzę jako chwilową zachciankę. Ponadto nie należy trzymać królika przez cały czas w zamknięciu, potrzebuje trochę wolności, musi się wybiegać. Trzeba zapewnić mu wystarczająco dużo przestrzeni, najlepiej sprawdzi się przydomowy ogród, ale jeśli ktoś nie mieszka w domu jednorodzinnym, nie stanowi to powodu do rezygnacji z królika. Kolejną kwestią jest to, aby nikt nie był uczulony na zwierzę futerkowe. Należy również przemyśleć dobrze to, czy zawsze będzie ktoś, kto zajmie się królikiem domowym, nie może on zostać pozostawiony sam sobie na dłuższy czas. Kluczowe jest to, aby nauczyć się rozpoznawać zachowania królika domowego, wysyłane przez niego komunikaty, odczytywać z nich jego potrzeby.

Polecane produkty:

TRIXIE – Szampon Do Mycia Na Sucho 200g

DUVO+ - Kula Z Siana Dla Gryzonia

CHABA - Komplet Czerwonych Szelek Ze Smyczą Dla Dużego Królika

TRIXIE -TX 6063 Miska Ceramiczna Dla Królika 300ml