Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Pudel duży

2022-05-10 12:17:04

Pudle to psy rodzinne, mające żywiołowe usposobienie. Jest wiele odmian pudli, a każdy pies wyróżnia się nieco innym wyglądem. Największy jest pudel królewski. Mniejsze wymiary ma pudel średni. Jest jeszcze pies niewielkich wymiarów, czyli pudel miniaturowy. Specyficzna fryzura pudla jednych rozbawia, innych zachwyca. Nie każdy wie, ale przez liczne wieki pudle nie miały niczego wspólnego z wystawami, na których obecnie zdobywają liczne nagrody. Były one psami myśliwskimi, niezwykle cenionymi.

pudel duży

Obecnie są to popularne psy ozdobne. Ich gęsta i bujna okrywa włosowa świetnie nadaje się do tworzenia rozmaitych fryzur. Warto dowiedzieć się, jaka jest charakterystyka rasy, co ją wyróżnia.

Spis treści:

  1. Skąd się wziął pudel duży, jaka jest historia tej rasy?
  2. Opis rasy pudel królewski, czyli jak wygląda pudel duży?
  3. Jaki ma charakter pudel duży?
  4. W jaki sposób wychowywać psy rasy pudel duży?
  5. Zdrowie pudel duży i choroby
  6. Jakie potrzeby żywieniowe ma królewski pudel?

Skąd się wziął pudel duży, jaka jest historia tej rasy?

Psy rasy pudel duży nie wzięły się znikąd. Pojawia się jednak pytanie, jakie były ich początki. Niestety nie ma co liczyć na jednoznaczną odpowiedź, nie znaleziono informacji o dokładnym pochodzeniu tej rasy. Mówi się, że krewni pudli byli obecni już w czasach starożytnej Persji. Kolejne teoria głosi, że psy przypominające pudla spotykano w średniowieczu. Wskazują na to zapiski, w którym znajdują się informacje o psach z lokami.

Pojawiły się sprzeczności dotyczące także kraju pochodzenia pudli. Pierwszy wzorzec rasy powstał dopiero na początku XX wieku, gdy udało się dojść do porozumienia i wpisano ostatecznie w katalogu rasy Francję. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że pudel średni i duży to psy będące świetnymi myśliwymi. Pomagały podczas polowań na ptactwo wodne. Psy tej rasy słynęły z tego, że wspaniale łapały dzikie kaczki.

pudel duży na spacerze

Duży pudel od samego początku odznaczał się chęcią do nauki, był bardzo podatny na tresowanie. Wyróżnia się nawet okres, w którym psy rasy pudel królewski wykorzystywano w cyrkach. Wynikało to w dużej mierze z cech charakteru tych czworonogów i ich wyglądu. Nie minęło zbyt wiele czasu, a pudle stały się wiernymi towarzyszami ludzi, psami rodzinnymi.

Nawet znane osoby decydowały się na zakup pudla. Wiele innych ras psów, które dotąd cieszyły się ogromnym uznaniem, zostały w dużej mierze wyparte przez czworonogi z lokami. Obecnie serca skradł pudel toy, który do złudzenia przypomina pluszową maskotkę. Dzisiejsze pudle pełnią głównie rolę reprezentacyjną. Biorą udział w licznych wystawach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Opis rasy pudel królewski, czyli jak wygląda pudel duży?

Każda odmiana pudla ma taki sam wzorzec FCI, ale pomimo wielu podobieństw nie brakuje też różnic. W przypadku dużych pudli można mówić o bardzo kręconej szacie. Włosy pudla układają się w loki lub przypominają sznurki. Psy tej rasy charakteryzują się miękkim i gęstym futrem, są bardzo przyjemne w dotyku. Niektórzy porównują pudle do owiec ze względu na sierść o bardzo podobnej strukturze.

Większość psów rasy pudel duży wyróżnia się kilkudziesięciocentymetrowymi sznurami. Wiele osób kojarzy pudle z białymi psami, ale mogą mieć one różne umaszczenie. Nie brakuje pudli czarnych, srebrnych, brązowych, morelowych i nawet czerwonych. W przypadku psów niestrzyżonych można mówić o największych wymiarach, Średnia masa pudli nie przekracza 25 kg.

pudel królewski leży na podłodze

W zależności od rozmiarów, wyróżnia się cztery podstawowe odmiany psów rasy pudel. Istotne jest to, jaką pies ma wysokość w kłębie. Pudle duże uzyskują wielkość od 45 do 60 cm. Zdecydowanie mniejszy jest pudel średni, którego rozmiary nie przekraczają od 35 do 45 cm. Pudel miniaturka ma średnio od 28 do 35 cm. Najmniejsza odmiana to pudel toy, który nie uzyskuje w kłębie więcej niż 28 cm.

Pudel królewski ma krótkie plecy, długie nogi, wysoko osadzony ogon, długą i prostolinijnym głowę. Wystarczy spojrzeć na tego czworonoga, aby zobaczyć w nim dostojeństwo. Pudle prezentują się bardzo efektownie, szczególnie jeśli zostaną umiejętnie przystrzyżone (przede wszystkim na plecach i tylnych łapach). Najciekawsze fryzury można zobaczyć na wystawach psów.

Jaki ma charakter pudel duży?

Psy rasy pudel duży znajdują się na liście najinteligentniejszych psów świata. Wyróżnia je bardzo szybkie przyswajanie nowych informacji i opanowywanie umiejętności. Posiadają duże zdolności zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Pudle cechuje także wspaniała pamięć. Bez problemu radzą sobie z zapamiętaniem nazw zabawek i ich rozpoznawaniem. Wystarczy potem nazywać rzeczy, a czworonóg będzie je przynosił.

Na korzyść pudli w dużym stopniu przemawia również przyjazne usposobienie tych zwierząt. Są to psy niezwykle lojalne, wielozadaniowe, pomocne. Wspaniale sprawdzają się w roli psów ochronnych, ratowników, terapeutów, przewodników. Kolejną zaletą psów rasy pudel duży jest to, że świetnie radzą sobie w rozmaitych sytuacjach.

Szybko dostosowują się do konkretnych warunków, więc nie sprawiają żadnych problemów podczas wspólnego podróżowania. O pudlu można śmiało powiedzieć, że jest niezwykle przyjacielskim zwierzęciem, otwartym na ludzi. Łagodne usposobienie sprawia, że wspaniale nadaje się do domu z dziećmi. Pudle to typowe psy rodzinne, których nie trzeba namawiać do zabawy. Od pudla dużego można wymagać wierności i posłuszeństwa, ale należy liczyć się też z tym, że ma silną osobowość.

Ogromną zaletą tej rasy psów jest to, że nie przejawia agresji do ludzi ani innych czworonogów. Nie gryzie, więc wiele osób doceni łagodne usposobienie tego psa. Pudle potrzebują uwagi, szczególnie ze strony swojego ukochanego opiekuna, wręcz pożądają jego miłości.

W jaki sposób wychowywać psy rasy pudel duży?

Pudle nie sprawiają trudności w wychowaniu. Są bardzo ułożone i posłuszne, inteligentne i skłonne do nauki. W większości przypadków pudel duży nie będzie problematyczny. Oczywiście ogromne znaczenie ma to, w jakich warunkach wychowywał się czworonóg. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić hodowlę. Niestety nie brakuje pseudohodowli, które nie dostosują się do wytycznych, nie zważają na potrzeby konkretnej rasy.

Psy z niesprawdzonej hodowli są najczęściej obarczone różnymi chorobami, szczególnie genetycznymi. Zdrowy pudel duży jest bardzo chętny do nauki, przywiązuje się do człowieka, staje się typowym psem rodzinnym. Jeśli ktoś nigdy nie miał czworonoga, to pudel duży świetnie sprawdzi się na pierwszego psa. Jego wychowanie nie stanowi większego wyzwania.

pudel na krześle

Już nawet szczeniaki pudli są bardzo podatne na tresurę, łatwe do ułożenia. Oczywiście trzeba ustalić pewne zasady i się ich trzymać, bo niezdyscyplinowany pies stanie się problematyczny. Wystrzegać należy się zaniedbywania swojego pupila, bo zacznie on przejawiać różne destruktywne zachowania. Pudle wymagają uwagi właściciela i zapewnienia im różnorodnej aktywności zarówno fizycznej, jak i umysłowej.

W przypadku znudzenia pies zacznie szukać sobie jakiegoś zajęcia i trzeba liczyć się z niemałymi zniszczeniami. Pudel duży wymaga konsekwentnego wychowania. Na szczęście umysł tych psów jest chłonny, przez co uczą się łatwo i szybko.

Szkolenie należy zacząć jak najwcześniej, bo najbardziej podatne na tresury są szczeniaki. Trzeba od razu przystąpić do nauki właściwych poleceń, aby pies był ułożony i niekonfliktowy. Jeśli opiekun będzie poświęcał wystarczająco dużo czasu swojemu psu i zadba o jego potrzeby, to może być pewny, że zyska dzięki temu niezwykle wiernego i posłusznego przyjaciela.

Pudle dobrze dostosowują się do różnych warunków. Odnajdą się zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Najważniejsze będzie to, aby zadbać o aktywność fizyczną i umysłową. Świetnie sprawdzają się sporty dla psów, które mają korzystny wpływ na rozwój psa, służą też do wzmocnienia więzi i budowania zaufania.

Zdrowie pudel duży i choroby

Psy rasy pudel duży są skłonne do różnych chorób dziedzicznych. Dotyczy to przede wszystkim osobników pochodzących z hodowli, w których liczy się głównie efektowny wygląd zwierzęcia, a kwestią drugorzędną staje się jego zdrowie. Psa rasy duży pudel mogą dotykać różne schorzenia.

Najczęstszym jednostkami chorobowymi są schorzenia dotyczące stawów i oczu, wymienić można przykładowo zanik siatkówki oka i jaskrę. Są to choroby, które przyczyniają się do utraty wzroku. Kluczowe będzie to, aby wziąć szczeniaka ze sprawdzonej hodowli, aby uniknąć trafienia na schorowanego osobnika.

Jakie potrzeby żywieniowe ma królewski pudel duży?

Duży pies wymaga zapewnienia mu odpowiedniej diety. Jako że jest sporych rozmiarów, to potrzebuje więcej jedzenia niż pozostałe odmiany tej rasy. Obecnie w sprzedaży znajduje się mnóstwo gotowych karm, ale przy ich wyborze trzeba dokładnie czytać etykiety. Sprawdzić należy skład, nie powinno być w nim sztucznych dodatków. Wystrzegać powinno się karm, które mają chemiczne konserwanty, wzmacniacze smaku, barwniki itd.

Jeśli czworonóg ma cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas, to odpowiednio zbilansowana dieta będzie podstawą. Oczywiście nie może też zapragnąć aktywności fizycznej, ale sposób odżywiania ma ogromny wpływ na kondycję pupila, to samo dotyczy przecież ludzi.

sierść pudla dużego

Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego sięgnięcie po wysokiej jakości pożywienie, które dostarczy organizmowi pudla wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Kolejną kwestią jest to, aby podczas układania jadłospisu mieć na uwadze wiek swojego psa, jego masę ciała, aktywność fizyczną, stan zdrowia. W przypadku pudla sprawdzi się karma zarówno sucha, jak i mokra.

Dobrym wyborem jest również pożywienie surowe. Zdecydowana większość posiłku powinna składać się z mięsa, pozostałą część należy wypełnić warzywami, a w mniejszej ilości zbożami. Pies potrzebuje sporą ilość białka, najlepiej nadaje się pokarm pochodzenia zwierzęcego.

W diecie pudla w mile widziane będzie nie tylko mięso, warto wzbogacić jadłospis także o podroby. Najwięcej witamin i minerałów znajduje się w warzywach, można też podawać psu ryż. Istotne jest to, aby nie eksperymentować za dużo z dietą pudla. Lepiej trzymać się jednego planu żywieniowego, aby uniknąć problemów ze strony układu trawiennego. Oczywiście można modyfikować dietę, ale nie należy robić tego zbyt często.

Trzeba mieć na uwadze to, że większość psów źle znosi zbyt duże zmiany w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania - pudel duży tak samo. Należy je zawsze wprowadzać powoli, stopniowo, aby nie zniechęcić zwierzęcia.

Polecane produkty:

TRIXIE - TX 2311 Szczotka Jednostronna Plastikowa Pudel

PETMEX - Paski Drobiowe 250g

AMIPLAY – Sofa Babydoll Różowa Rozm. L

PET NOVA - Frisbee Dysk Zabawka Dla Psa Różowa 18cm

PET NOVA - Smycz Bungee 2,5cm X120-180cm Czerwona