Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Shar pei

2022-03-11 10:50:34

Shar Pei to rasa psa, która zachwyca wyglądem. Jego nietypowa budowa ciała i fałdki, które tworzą się na całej jego długości są dla niektórych bardzo uroczym i ciekawym zjawiskiem. Warto wiedzieć, że jego nietypowy wygląd wymaga pielęgnacji  na najwyższym poziomie. 

shar pei leży na podłodze

Spis treści:

  1. Historia rasy shar pei
  2. Wygląd shar pei
  3. Pomarszczony pies rasy shar pei i jego charakter
  4. Zdrowie psa rasy shar pei
  5. Pielęgnacja psów rasy shar pei

Psy rasy shar pei kojarzone są z bardzo znaną swego czasu reklamą kosmetyków “Garnier”. Shar pei wystąpił tam jako główna postać wraz z modelką, która rekomendowała krem na zmarszczki. Pies ten miał zaprezentować swoje “zmarszczki”, które tworzą się na całym jego ciele. Pies został chwilowo ulubieńcem miłośników psów. Wiele osób uważa, że jego nietypowy wygląd: fałdki i przeuroczy pyszczek są piękne. Nie jest to jednak pies często spotykany w domach. Mimo, że jest bardzo lojalny i opanowany, to potrafi pokazać swój zawzięty charakter. 

Historia rasy shar pei

Rasa shar pei według FCI klasyfikuje się do 2 grupy i sekcji 2.1, należą do grupy molosów. Shar pei zaistniał już dawno temu, przed dwoma tysiącami lat. Pierwszy shar pei pochodzi z Chin, a konkretniej z miasta Dialak. Informacje pochodzące z tamtych czasów potwierdzają, iż shar pei miał swoich przodków w postaci ras: Chow Chow, Mastif Tybetański, czy psy górskich Pirenejów. 

Shar pei jest spokrewniony z wieloma innymi psami. Widać nawet podobieństwa w wyglądzie i charakterze. 

Chow chow i Shar pei mają niebieski język. Obie te rasy wyróżnia właśnie ta cecha. W starożytnych Chinach uważano, iż psy shar pei, które posiadają niebieski język są stworzone do odstraszania diabła. 

szczeniaki rasy shar pei w koszyku

Posiadanie rasy shar pei nie było takie proste. Były to drogie psy w utrzymaniu, których opodatkowanie było bardzo wysokie. Właśnie dlatego pies ten nie pojawiał się często w domach. W 1960 roku jeden z hodowców - założyciel stowarzyszenia tej rasy opracował artykuł, w którym zawarta była pełna genealogia i wzorzec rasy shar pei. Został on opublikowany w latach 70 w amerykańskim czasopiśmie “Dogs”. Od tego momentu zainteresowanie ów rasą wzmożyło się. Jednak hodowca ten musiał zwrócić się do amerykańskich czasopism poświęconych kynologii by zaznaczyć istnienie rasy shar pei.  Popularność psa rasy shar pei znacząco wzrosła. Powstały wówczas hodowle. Jednak w dalszym ciągu były to psy najrzadziej spotykana rasa w domach. Shar pei to psy, które należały do najmniej licznych ras na świecie. Dzięki temu wynikowi zapisały się w rekordzie Guinessa. W Polsce pierwsze pieski rasy shar pei pojawiły się w latach 80.  

W Chinach psy tej rasy były wykorzystywane do pilnowania świątyń oraz do walk psów. Niestety walki psów były wówczas modne i ludzie to chętnie oglądali. Nie dość, że rasa ta była rzadkością to jeszcze była narażona na wyginięcie w walkach psów. 

Wygląd shar pei

Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl o rasie shar pei to pies ze “zmarszczkami”. Często spotykane jest to określenie: “pomarszczony pies” i  jest w tym wiele racji, gdyż fałdki, które tworzą się na skórze shar peia przypominają ludzkie zmarszczki. Są jednak o wiele większe i bardziej widoczne. Cecha ta jest najbardziej charakterystyczna dla tej rasy psów. Jest to bardzo urokliwe, wygląda ciekawie i niecodziennie, ale nie do końca jest to dla nich (psów) przyjemne i wygodne. O tym natomiast dowiecie się Państwo w dalszej części artykułu. 

dorosły czarny shar pei

Shar pei to rasa psów o masywnej i mocnej budowie ciała. Ich głowa jest szeroka, a kufa spłaszczona. Kufa nie zwęża się ku nosowi, jak bywa w przypadkach innych ras. Pyszczek jest raczej spłaszczony. Uszy są trójkątne i wysoko osadzone.  Na tyłku jest też wysoko osadzony i zakręcony ogon. Często zakrzywiony jest na jedną stronę. 

Psy rasy shar pei mają od 46 do 51 cm wysokości w kłębie. Wysokość ta jest zależna od płci i od indywidualnych cech. Czasem rodzą się mniejsze, a czasem większe osobniki, jednak podane wyżej wymiary są najbardziej powszechne. Niezwykle rzadkim przypadkiem jest kolor języka shar peia. Język ten jest w kolorze czarno-fioletowy. Mimo, że nazywane są te psy niebiesko językowate. Prócz języka, w tym kolorze są również dziąsła, podniebienie i wargi. 

Rasa shar peia rodzi się przeważnie z bardzo dużą ilością skóry. Szczeniaki są bardzo pomarszczone. Z biegiem czasu te fałdki się rozprostowują. Nieraz bardziej, nieraz tylko troszkę. Nie mniej jednak, psy wyrastają z tak dużej ilości skóry, z którą się rodzą. Dorosły przedstawiciel rasy shar pei wypełnia swoim większym ciałem fałdy skóry. Zostają one zawsze w okolicach głowy i na barkach. 

Ten pomarszczony pies ważą do 25kg. Nie są one duże, ale ich ciało naprawdę jest mocne, nabite i muskularne. Nie widać tego na pierwszy rzut oka ze względu na nadmiar skóry, jednak potrafią ważyć sporo. Rzadko kiedy ważą powyżej 25kg, ale takie przypadki również się zdarzają.  Shar pei należy do psów średniej wielkości. Nie ma miniaturek. Shar pei mini to tylko wymysł pseudohodowców. Psy są nieco większe i przeważnie cięższe od suk tej rasy. 

Shar pei po przetłumaczeniu to papier ścierny. Jest to odniesienie do sierści jaką posiada rasa shar. Jest ona porównana do papieru ściernego, gdyż jest szorstka w dotyku, krótka i gęsta. Shar pei należą do grupy psów krótkowłosych. Szata shar peia jest jednowarstwowa. Oznacza to, że posiada tylko włos okrywowy, bez podszerstka. Wzorzec rasy dopuszcza tylko jednolite odcienie szaty w kolorach:

  • beżowy shar pei
  • szary shar pei
  • czarny shar pei

Pomarszczony pies rasy shar pei i jego charakter

Historia rasy shar pei odcisnęła swoje piętno na charakterze dzisiejszego reprezentanta tej rasy. Jako, że te psy były w przeszłości wykorzystywane w wielu aspektach życia i robiły bardzo dużo różnych rzeczy ukształtowało je na rasę taką jaką są dziś. Są bardzo dobrymi stróżami. Świetnie sprawdzą się jako “alarm”, który błyskawicznie powiadomi nas o potencjalnym zagrożeniu, które znajduje się w okolicach nas, bądź naszej posiadłości. Shar pei posiadają instynkt łowczy, gdyż polowały w przeszłości. Dlatego trzeba uważać np. na spacerach, by nasz shar pei nie skusił się na gonitwę za jakąś zwierzyną, czy nawet dzieckiem (w celach zabawy nawet). Dochodziło również do walk psów. Shar peie wraz z innymi psami tworzyły widowisko dla ludzi i rozszarpywały się na strzępy by wygrać.

dwa psy shar pei na plaży

Dziś jest to niedopuszczalna forma “sportu” czy atrakcji, która mogłaby być widowiskiem. Niestety to również odcisnęło swoje piętno. Psy te są bardzo nieufne wobec nieznajomych. Nie ma powodów, żeby się ich bać, ale warto mieć wzmożoną czujność. Na pewno shar pei nie jest psem dla każdego. Jego cechy charakteru są bardzo konkretne i nie wszystkim mogą podpasować. Sam fakt, że ta rasa jest rzadko spotykana w domach już o czymś świadczy. Przede wszystkim o tym, że mało jest psów tej rasy na świecie i w kraju, a prócz tego są dość specyficzne pod względem usposobienia. Miłośników psów na pewno pies rasy shar pei zaczaruje, ale czy każdy ma na tyle cierpliwości? Taką decyzję należy dobrze przemyśleć i mieć odpowiednie warunki i czas dla pupila. 

Psa rasy shar pei można bardzo szybko pokochać. Są to pieski oddane swojemu właścicielowi na sto procent. Bardzo im zależy, żeby być docenione i ważne w mniemaniu właściciela. Próbują się czasem przypodobać i zaimponować. Psy tej rasy są bardzo rodzinne, uwielbiają swój kąt i osoby, które codziennie je otaczają. Shar pei nie są typowymi kanapowcami, nie są również fanami pieszczot, ale są mimo wszystko ciepłe i rodzinne. Śmiało można stwierdzić, że shar pei jest towarzyskim psem rodzinnym. 

Psa rasy shar pei nie powinno się trzymać na zewnątrz. Uwielbiają ciepło, są wygodne i powinny mieszkać w domu / w mieszkaniu. Nie posiadają podszerstka a ich szata jest krótka, więc słabo znoszą chłodne dni. Szybko robi i się zimno, przez co mogą chorować. Ich skóra jest bardzo wrażliwa. 

Wiele psów potrzebuje dużego ogrodu czy możliwości wychodzenia na długie spacery. Psy rasy shar pei lubią aktywność fizyczną, ale posiadanie ogrodu nie jest koniecznością. O wiele wyżej stawiają komfort i wygodę, aniżeli aktywność fizyczną. Nie mają aż tak dużej potrzeby ruchu i wyładowania energii. Bardzo potrzebny jest im komfort fizyczny, jak i emocjonalny. Dzięki temu mogą być szczęśliwe.

Szczególną cechą tych psów krótkowłosych jest to, że są niezależne i bardzo uparte. Jeśli sobie wymyślą swój scenariusz, to bardzo ciężko namówić je do innego. Właśnie dlatego wczesne szkolenie shar pei  już od lat szczenięcych jest bardzo istotne. 

Zdrowie psa rasy shar pei

Psy rasy shar pei należą do grupy psów długowiecznych. Dożywają do 13 lat. Mimo, że są to psy wytrzymałe i silne to często są podatne na choroby, które są uwarunkowane genetycznie. Potencjalni właściciele powinni najpierw zapoznać się z ryzykiem chorób i możliwą profilaktyką przed przyjęciem pupila do domu. Niezwykle ważne by regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, by móc monitorować stan zdrowia shar peia. Dzięki temu istnieje szansa na możliwie szybką pomoc psiakowi. 

  • Schorzenia skórne - jest to problem, który najczęściej dotyka psów tej rasy. Fałdy, które są tak bardzo charakterystyczne dla rasy shar pei są głównym powodem problemów skórnych. Psy te bardzo często cierpią na alergie. Należy zatem zwrócić uwagę na żywienie i kosmetyki pielęgnacyjne, których używamy, gdyż przez to pies shar pei może nabawić się alergii, albo zaognić objawy tej, którą już ma. Problemy dermatologiczne mogą się brać również z higieny. Pomiędzy fałdami tworzy się wydzielina, w której gromadzi się mnóstwo bakterii. Często wywołują one infekcję, które mogą przerodzić się w coś o wiele groźniejszego niż nam się wydaje. Często starsze psy mają nowotwory, których powodem były problemy skórne.  
  • Gorączka shar pei - inaczej nazywana familial shar pei fever (FSF) - bardzo specyficznym schorzeniem dla tej rasy jest gorączka shar pei. Objawami są: opuchlizna na całym ciele, w okolicach kufy i dołu łap, podwyższona temperatura ciała, ból stawów. Często już po dobie mija psom gorączka, ale niesie za sobą groźne powikłania. Może prowadzić do amyloidozy, czyli odkładania się białka w narządach takich jak śledziona, wątroba, czy nerki. Familial shar pei fever jest chorobą dziedziczną, której ciężko określić przyczyny. Wiemy jednak, że skutki mogą być złe. 
  • Problem z oczami i uszami - shar pei to psy, które mają wrażliwe oczy i uszy. Musimy mieć na uwadze ich stan i sprawdzać regularnie czy wszystko z nimi w porządku. Jeśli chodzi o oczy shar peia to najczęstszą dolegliwościa jest podwinięcie powieki, czyli entropium. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego nie można bagatelizować nawet tak “drobnych” dolegliwości. Niewielka część psów tej rasy chorób oczu mają mniej. Zdarza się jeszcze jaskra, zaćma, czy zapalenie rogówki. Uszy podobnie jak oczy są bardzo wrażliwe i nierzadko powstają w nich stany zapalne. Lekarz weterynarii powinien regularnie przeglądać oczy i uszy naszego pupila, by móc szybko zareagować w razie takiej potrzeby. 

IInne schorzenia, do których ma skłonność pies rasy shar pei to: dysplazja stawów biodrowych, zwichnięcie rzepki, przepuklina rozworu przełykowego. 

szczeniak shar pei

Jednak najbardziej dotkliwa i najczęściej przydarza się gorączka shar peia - familian shar pei fever. Jej objawy można łatwo zauważyć. Wystarczy, że będziemy dobrze obserwować naszego czworonogiego przyjaciela, a gdy tylko znajdą w nim jakieś zmiany - należy udać się do weterynarza. 

Pielęgnacja psów rasy shar pei

Pielęgnacja psów tej rasy może być dość kłopotliwa. Na pewno powinniśmy ją traktować poważnie i pamiętać o jej regularności. Pamiętajmy, że shar peia mają bardzo wrażliwą skórę i często cierpią na schorzenia dermatologiczne. Aby uniknąć schorzeń i utrzymać psa w czystości i zdrowiu powinniśmy przemywać psa codziennie. Są do tego specjalne chusteczki. Można używać tych hipoalergicznych albo zwykłych.

OVER ZOO - Chusteczka Wet Wipes 30szt.

Należy pamiętać by pies był całkowicie suchy. Każda wilgoć może spowodować problem skóry, który może się przerodzić w stan zapalny. Psy shar pei nie mają podszerstka, a krótką sierść jednowarstwową, dlatego ten woda od razu ma bezpośredni kontakt ze skórą.  Fałdy, które posiada rasa shar pei jest kłopotliwa, bo przez nie tworzą się na skórze odparzenia i podrażnienia. Dlatego właśnie pielęgnacja powinna być systematyczna. 

Jeśli chodzi o pielęgnację szaty to nie jest ona wymagająca. Psy te linieją dwa razy do roku - na wiosnę i jesień. Ich sierść jest tak krótka, że nie ma z nią kłopotu jak z psami innych ras. Wyczesywanie nawet nie jest konieczne, gdyż martwe włoski same odpadają. Zwykle wystarczy shar peia przeczesać gumową rękawicą raz na jakiś czas. 

PET NOVA - Rękawica Do Wyczesywania Sierści 2in1– Prawa

Co do kąpieli, to należy używać szamponów to krótkich włosów. Można sięgnąć po szampony hipoalergiczne, one będą na pewno bezpieczniejsze dla skóry shar peiów. Są też szampony i odżywki dostosowane do wrażliwej skóry. To też może być strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wybór produktów pielęgnacyjnych. Staramy się kąpać psa shar pei w razie takiej konieczności. W tym przypadku również musimy dopilnować by pies był całkowicie dosuszony po kąpieli. Podczas mycia psa warto zwrócić uwagę by do uszu nie dostała się woda. Jak już wiemy, psy tej rasy mają tendencję do problemów z uszami, więc nie wolno narażać psa na dolegliwości związane z nimi. Podczas kąpieli starajmy się by woda się do nich nie dostała. 

OVER ZOO - Szampon Premium Wrażliwa Skóra 250ml

OVER ZOO - Odżywka Premium Przesuszona Sierść 250 Ml

Do pielęgnacji psów rasy shar pei należy również regularne sprawdzanie okolic ogona. Ze względu na to, że jest specyficznie zawinięty, to lubią się tam gromadzić bakterie, co może wywoływać różne infekcje. 

DR SEIDEL - Hydro Spray Nawilżający

OVER ZOO - Preparat Łagodzący Skutki Zakażeń 50ml