Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Zakładanie akwarium - czego potrzebujesz, by założyć pierwsze akwarium?

2023-03-01 15:20:00

Jeśli zakładasz pierwsze akwarium, z pewnością zastanawiasz się, co powinieneś kupić. Akwarystyka to piękne hobby, ale stanowi też nie lada wyzwanie. Odpowiedni sprzęt sprawi, że prowadzenie akwarium da Ci mnóstwo satysfakcji, a jego mieszkańcy będą czuli się w nim dobrze. Podpowiadamy, jak zapewnić rybom i roślinom odpowiednie warunki do życia!


Wyposażenie akwarium – co powinno się w nim znaleźć?

Zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić do akwarium, żeby cieszyło ono oko i zapewniało rybom optymalne warunki do życia? Przede wszystkim powinieneś zaopatrzyć się w pompę do akwarium. Urządzenie zapewnia optymalne natlenienie, niezbędne mieszkańcom akwarium do prawidłowego rozwoju. Można ją również wykorzystać jako napęd do filtrów biologicznych, które usuwają niewidoczne, ale niebezpieczne związki azotowe. Sprzęt zapewnia jednakowe warunki w całym zbiorniku. Co ważne, można swobodnie regulować jego wydajność. Pompa została wyposażona w przyssawki amortyzujące, które niwelują przenoszenie drgań i wyciszają jej pracę.

Oświetlenie umożliwia prawidłowy rozwój roślin akwariowych. Podkreśla ponadto wybarwienie ryb. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, wybierz świetlówki lub lampy LED o barwie 6500 K. Dzięki temu poprawisz wybarwienie ryb, zwłaszcza błękitnych, żółtych i zielonych gatunków. Jeśli chcesz założyć morskie akwarium, zamontuj oświetlenie o barwie 10000–20000 K. W ten sposób zapewnisz odpowiednie warunki koralowcom.

Jaki sprzęt przyda się początkującym akwarystom?

Zastanawiasz się, jak dbać o rośliny akwariowe? Pamiętaj, żeby regularnie je przycinać, a odcięte pędy sadzić ponownie. Dzięki temu powstaną z nich nowe egzemplarze, a nie będą się one rozrastały do granic możliwości. Do pielęgnacji potrzebna Ci będzie specjalna pęseta wykonana ze stali nierdzewnej.

Zakładanie nowego akwarium wiąże się więc z zakupem grzałki, pozwalającej na utrzymanie odpowiedniej temperatury w zbiorniku. Pamiętaj, żeby dobrać jej moc do wielkości akwarium. Możesz przyjąć zasadę, że na 1 l wody powinien przypadać 1 W mocy. Wielu producentów proponuje grzałki z termostatem, dzięki czemu nie musimy kontrolować warunków termicznych, panujących w zbiorniku. Należy jednak liczyć się z tym, że takie modele są droższe. Zamiast tego możemy kupić klasyczną grzałkę i termometr.

Ryby są zmiennocieplne, co oznacza, że temperatura otoczenia determinuje ich temperaturę ciała. Jeśli będziemy zbyt długo wystawiać je na niekorzystne warunki termiczne, staną się podatne na infekcje pasożytnicze i bakteryjne. Mogą być ponadto agresywne, nadpobudliwe i niechętne do tarła.

Dodatkowe akcesoria akwarystyczne

Zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się zanieczyszczeń z dna akwarium, nie spuszczając przy tym wody? Z pomocą przychodzi odmulacz, który działa podobnie jak odkurzacz. Akcesorium skutecznie usunie warstwę, składającą się z martwej materii i resztek pokarmu. Dzięki temu poprawia on jakość wody, co wpłynie na kondycję ryb. Pamiętaj, żeby przepłukać go po odmuleniu. Powinieneś zaopatrzyć się też w czyścik magnetyczny, który błyskawicznie usuwa glony i zanieczyszczenia z szyby.

Aby upiększyć akwarium, włóż do niego sztuczne roślinki. Nie wydzielają one żadnych substancji, dzięki czemu nie zagrażają bezpieczeństwu ryb. Można je łączyć z naturalnymi roślinami i innymi ozdobami, dzięki czemu zapewniają cień i stanowią wspaniałą kryjówkę.

Warto również rozważyć zakup deszczowni akwariowej, odpowiadającej za równomierne rozprowadzanie przefiltrowanej wody i zapewniającej jej lepsze napowietrzenie. Dzięki temu urządzenie zapobiega powstawaniu kożucha bakteryjnego.

Jak udekorować akwarium?

Jeśli wyposażyłeś akwarium w niezbędny sprzęt, możesz rozejrzeć się za dekoracjami. Nie tylko uatrakcyjnią one zbiornik, lecz także pomogą stworzyć w nim naturalny klimat. Rośliny oczyszczają ponadto wodę ze zbędnych produktów przemiany materii i dbają o jej natlenienie. Dzięki temu poprawiają jakość życia rybek. Niezależnie od tego, czy wybierzesz drewniane, czy kamienne dodatki, zwróć uwagę, żeby nie miały ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć rybki.

Jak wybrać podłoże do akwarium?

Profesjonalne zakładanie akwarium wymaga również zakupu piasku lub żwirku. Pierwszy produkt sprawdzi się wtedy, gdy rybki pływają blisko dna, ponieważ wtedy się nie skaleczą. Ponadto mieszkańcy akwarium mogą w nim tworzyć niewielkie kryjówki. Piasek zapewnia również szybszy rozwój systemu korzeniowego roślin. Należy jednak zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w podłożu.

Możesz również wybrać żwir – bazaltowy lub kwarcowy – przy czym zwróć uwagę na jego granulację. Przypominamy, że najlepsze są kamyczki o wielkości 2–7 mm, nie blokują bowiem rozwoju roślin. Ważny jest też rodzaj podłoża. Żwir bazaltowy zatwardza wodę, z kolei kwarcowy nie wpływa na jej parametry. Jeśli zdecydujesz się na żwirek, pamiętaj, żeby uzupełnić go o tabletki, pałeczki lub kulki nawozowe. Dzięki temu podłoże nie będzie jałowe.