Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Zielona woda w akwarium – przyczyny i sposoby oczyszczania wody w akwarium

2022-09-05 09:46:00


Przyczyny zielonej wody w akwarium

Za zielone zabarwienie wody w akwarium, czyli nadmierne namnażanie się glonów jednokomórkowych, odpowiada kilka czynników. Oto najpopularniejsze:

 • zbyt mocna ekspozycja na działanie promieni słonecznych i za długie naświetlanie (np. spowodowane awarią zegara w lampie),
 • zamulony, zatkany, niesprawnie działający filtr,
 • za duża liczba ryb,
 • brak glonojadów, ślimaków i ryb żywiących się glonami,
 • nieregularne czyszczenie zbiornika,
 • zbyt młode akwarium – za mała ilość bakterii nitryfikacyjnych, brak równowagi biologicznej, nieprawidłowy obieg azotu,
 • zła jakość wody,
 • zalegający pokarm.

Wszystkie powyższe czynniki zapewniają glonom doskonałe środowisko do namnażania.

Mniej oczywistym powodem zazieleniania się wody w akwarium mogą być ryby, które lubią kopać w podłożu. Jeżeli podłoże jest pylące, wówczas glony dostają pożywienie. Koniecznie trzeba wówczas wymienić podłoże na drobny żwirek.

Zielona woda w akwarium – jak jej zapobiegać?

Ogólnie rzecz ujmując, zielona woda w akwarium jest wynikiem niespełnienia warunków, które zapewniają optymalne środowisko w zbiorniku. Aby do niej nie dopuścić:

 • dobierz filtr do wielkości akwarium – bardzo ważne jest dostosowanie parametrów urządzenia do gabarytów zbiornika. Tylko wówczas filtrowanie będzie przebiegało efektywnie;
 • zadbaj o odpowiednie oświetlenie – optymalne naświetlenie zbiornika trwa ok. 8–10 godzin na dobę;
 • systematycznie wymieniaj około ⅓ wody z akwarium. Należy to robić nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie;
 • utrzymuj odpowiednie parametry wody: równowagi biologicznej, pH i stężenia minerałów i pierwiastków. Częstą przyczyną zakwitu wody w akwarium są nieprawidłowe proporcje azotu i fosforu;
 • usuwaj (np. czyścikiem magnetycznym) nadmiar glonów z urządzeń i ozdób znajdujących się w akwarium. Co tydzień czyść ceramiczne ozdoby oraz dno pod nimi;
 • optymalnie karm ryby – ważne jest, aby ich nie przekarmiać;
 • pilnuj optymalnej liczebności ryb. Najlepiej, aby na 1 litr wody przypadał 1 cm długości ryby w akwarium;
 • zadbaj o obecność ślimaków, glonojadów, krewetek oraz ryb, które chętnie zjadają glony, np. gupików, kosiarek, molinezji i otosków i o obecność roślin, ponieważ konkurują z glonami o pokarm;
 • zadbaj o odpowiednią jakość wody. Woda z kranu często jest bardzo niedobra dla ryb, ponieważ zawiera dużo chloru, wapnia i ma nieodpowiednie pH.

Spełnianie powyższych warunków nie tylko skutecznie i trwale zapobiega zazielenianiu się wody w akwarium. To również bardzo skuteczne metody zwalczania tego problemu.

Domowe sposoby na zieloną wodę w akwarium

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie parametrów filtra. Możliwe, że zamulenie gąbki, włókniny lub waty jest główną przyczyną zazielenienia wody. Trzeba wtedy wymienić wkład na nowy. Jeżeli woda nie zacznie się oczyszczać, dalej szukamy rozwiązania.

Zbyt intensywne lub za długie oświetlanie akwarium również sprzyja rozwojowi glonów, które barwią wodę na zielono. Sprawdź zegar w lampie (czy działa prawidłowo), następnie ustaw go na 8 godzin. Jeżeli akwarium stoi obok okna, warto je przestawić. Światło słoneczne dodatkowo doświetla i nagrzewa akwarium, w związku z czym trudno zmierzyć jego parametry. W efekcie można stracić panowanie nad oświetleniem i temperaturą w zbiorniku. Jeżeli woda jest za ciepła, zmniejsz jej temperaturę do 22°C (pod warunkiem że obsada zbiornika taką sytuację toleruje). W chłodniejszej wodzie glony namnażają się zdecydowanie wolniej.

Preparaty na zieloną wodę w akwarium

Zanim wsypiesz do zbiornika preparat, zastosuj wszystkie inne zalecenia. Dokładne wyczyszczenie akwarium, sprawdzenie liczebności jego mieszkańców oraz kontrola urządzeń przyspieszy wyeliminowanie problemu z nadmiernym rozwojem glonów.

Jedne z najskuteczniejszych preparatów na zieloną wodę w akwarium to te zawierające bakterie nitryfikacyjne oraz preparaty bilansujące liczbę pierwiastków (głównie azotu i fosforu) w wodzie.

Lampa na zieloną wodę w zbiorniku

Przyczyną zakwitu wody w akwarium są glony jednokomórkowe wrażliwe na działanie promieni UV-C. Zakup lampy UV (wewnętrznej lub zewnętrznej) może być dobrym rozwiązaniem tego problemu. Przepływająca przez lampę woda jest naświetlana i sterylizowana wiązką UV-C oraz oczyszczana z glonów. Lampę taką wystarczy włączać raz na kilka dni. Po usunięciu z wody nadmiaru glonów zaleca się stosować ją profilaktycznie, np. raz na dwa tygodnie.

Na rynku dostępne są również filtry do wody wyposażone w lampę UV-C. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Lampa UV-C nie tylko oczyści wodę z glonów. Usunie również pierwotniaki, grzyby i pleśnie. Nie wpłynie przy tym na skład chemiczny wody.