Szczotki dla kota

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13-24 z 36

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Szczotki dla kota – jak często ich używać?

Szczotka dla kota to akcesorium, które jest podstawą pielęgnacji każdego mruczka. To, jak często czesać kota, w dużej mierze zależy od jego sierści. Koty krótkowłose wymagają szczotkowania zazwyczaj kilka razy w tygodniu w okresie linienia. Poza nim wystarczy przejechać je szczotką na przykład dwa razy w tygodniu, aby usuwać martwy włos.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku tych zwierzaków, które mają dłuższą sierść. Szczotka dla kota długowłosego powinna być w użyciu praktycznie codziennie. Warto nie tylko wyczesywać martwą sierść, ale również rozczesywać kołtuny, które mogą się pojawiać na kryzie, przy uszach, ogonie czy na portkach, czyli tylnych łapach. Podatne na ich powstawanie są również pachwiny. W tym przypadku przydają się też zgrzebło albo metalowy grzebień.

U kotów półdługowłosych istotne jest, aby o sierść dbać regularnie. Nie ma tutaj takiego zagrożenia kołtunami, ale wypadająca sierść, którą wylizuje kot, nadal może sprawiać problemy. Warto więc czesać kota półdługowłosego częściej niż tego o krótkiej sierści, ale i rzadziej niż długowłosego. Do tej czynności sprawdzi się choćby gęsta pudlówka z ząbkami, które nie będą zbyt ostre dla mruczka. Dobrym wyborem może być też grzebień dwustronny z zębami ze stali nierdzewnej.

Dlaczego pielęgnacja sierści i czesanie kota są ważne?

Czesanie kota wpływa przede wszystkim na piękny wygląd jego sierści. Szczotka zapewnia odpowiednią pielęgnację i zapobiega sklejaniu się futra. Furminator dla kota pozwoli dodatkowo usunąć luźny podszerstek, który zbiera się na podłodze i meblach. W ten sposób zmniejszać ilość sierści, która wypada z Twojego mruczka. Niemniej ważne jest, aby rozczesać wszystkie kotłuny. Ich tworzenie się jest bolesne dla mruczka, a przy okazji może prowadzić do stanów zapalnych i odparzeń skóry.

Profesjonalne szczotki do wyczesywania kota zmniejszają również ilość zjadanej podczas mycia sierści. Zwłaszcza w okresie linienia koty są narażone na tworzenie się kul włosowych, których pozbycie się jest problematyczne. Brak odpowiedniej pielęgnacji może stwarzać ryzyko powstania zatoru i negatywnie odbić się na zdrowiu kota. Regularne czesanie kota dostosowaną do jego potrzeb szczotką rozwiąże problem.

To jednak niejedyne zalety codziennej pielęgnacji szczotkami dla kota! Czesanie pozwala też zadbać o skórę. Gumowe końcówki na włosiu sprawiają, że każde czesanie to masaż, który poprawia ukrwienie skóry. Wpływa też pozytywnie na naskórek, który się lepiej odbudowuje. Takie działanie będą miały dobrze dobrane grzebienie dla kota i szczotki, choć te drugie zwykle działają skuteczniej w pielęgnacji pupila.

Grzebień dla kota czy szczotka – co wybrać do rozczesywania kota?

Szczotka do czesania kota to narzędzie, które sprawdzi się w pielęgnacji sierści na co dzień. Igły powinny być w niej odpowiednio dopasowane do gęstości i długości sierści. Delikatne czesanie sierści kota sprawi, że będzie ona lepiej się prezentowała. Szczotka skutecznie używana przez opiekuna sprawia też, że możesz usunąć z włosa zanieczyszczenia np. nitki z zabawek czy kawałki trawy, jeśli kot wychodzi na spacery.

W pielęgnacji kota długowłosego warto mieć wybór szczotek i grzebieni. Oba akcesoria do pielęgnacji kociej sierści są ważne i przydają się w nieco innych sytuacjach. Grzebień do czesania Twojego kota działa raczej punktowo i pozwala wyczesać np. kołtuny, a także jest delikatniejszy. Z tego powodu dobrze mieć go w szafce i używać w razie potrzeby.