Chihuahua
Psy rasy Chihuahua kojarzone są najbardziej z tym, że są najmniejszymi psami świata. Czytając ten artykuł dowiesz się, że charakter psa kłóci się z jego posturą. Psy te są bardzo inteligentne i odważne.
Historia rasy psów Chihuahua
Psy tej rasy swój pochodzą z Meksyku, a dokładiej ze stanu Chihuahua, którego stolicą jest miasto Chihuahua. Przypuszcza się, że ich przodkowie to psy techichi. Były to drobne psy czczone przez Azteków i Tolteków.
Współczesna popularność rasy Chihuahua zaczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Właśnie wtedy Chihuahua zaczęły pierwszy raz pojawiać się na psich wystawach i salonach. Pierwszy pies tej rasy został zaprezentowany w 1884 roku w Filadelfii. Wtedy jeszcze nazywano go Terrier Chihuahua. Ich sława szybko przeniosła się ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii,a następnie do innych krajów Europy. Dziś Chihuahua jest sławą Hollywood towarzysząc gwiazdom i celebrytom. Są uwielbiane przez wszystkich na całym świecie. Bardzo często występowały w kinematografii na całym świecie, dzięki czemu są jeszcze bardziej kojarzone przez ludzi.
Jak wygląda Chihuahua?
Psy tej rasy są bardzo specyficzne. Są małe szanse, żeby pomylić go z inną rasą. Ich ciało jest bardzo małe - są uznawane za najmniejsze psy świata. Wielkość Chihuahua nie podlega wzorcom FCI. Bierze się pod uwagę jedynie masę ciała czworonogów. U dorosłych Chihuahua waga nie powinna przekraczać 1,5 - 3 kg.
Drobne ciało zakończone jest zakręconym ogonem, który jest uniesiony wysoko nad tułów psa. Ciało tej rasy jest bardzo zwarte i atletyczne (wbrew rozmiarom). Czaszka wysklepiona jest w kształcie jabłka. Jest szeroka u nasada, a zwężona bliżej nosa. Chihuahua mają krótką kufę.
Prócz tego, że Chihuahua mają bardzo mały tułów, ich oczy przykuwają dużą uwagę. Wbrew drobnej sylwetce oczy są duże, lekko wyłupiaste, okrągłe i z reguły ciemne. Uszy też są bardzo specyficzne, przypominają uszy nietoperza.
Są dwa rodzaje szaty, którą posiada rasa Chihuahua.
- krótka szata - mocno przylegająca do skóry, delikatna i połyskująca.
- długowłosa - bardzo gęsta, miękka i z długim włosem, która przy uszach wygląda jak pióra. Odstaje również w okolicach łap i ogona. Nie zawsze ten włos jest prosty, bywa, że jest falowany.
W kwestii ubarwienia Chihuahua prezentuje się różnorodnie. Według wzorca FCI o numerze 218 w grupie 9 przyjmuje się dowolność barwy szaty. Wszelkie wzory i kombinacje kolorystyczne również są dowolne.
Charakter i usposobienie psa Chihuahua
Dla wielu osób wielkim zaskoczeniem jest to, jaki jest Chihuahua, gdyż wiele osób twierdzi, że są to psy ozdobne i do towarzystwa. Często pozory potrafią wprowadzić nas w błędne myślenie. Jego ego jest o wiele większe od jego rozmiarów. Nie są to więc tylko psy ozdobne i do towarzystwa :)
Psy Chihuahua są niesamowicie odważne. Potrafią wyjść przed szereg, gdy tylko poczują zagrożenie. Automatycznie alarmują szczekaniem domowników, gdy coś im nie odpowiada. Uwielbiają zwracać na siebie uwagę i dobrze się czują w jej centrum. Są bardzo pewne siebie i często przeceniają swoje możliwości. Nie można ich jednak nie doceniać i bagatelizować, bo są bardzo inteligentne. Chętnie pozwalają się rozpieszczać i dopieszczać. Lubią być adrowana i doceniane.
W Stanach Zjednoczonych są uznawane jako psy terapeutyczne, z tego względu, iż są empatyczne i inteligentne.
Są dobrymi stróżami. Potrafią dobrze się koncentrować i szybko reagować na zagrożenie. Są czujne i odważne, a to również dobre cechy psa stróżującego. Uznawane były kiedyś jako psy nieustraszona, właśnie dzięki swojej odwadze.
Są bardzo energiczne i żywiołowe. Wszędzie ich pełno. Sa bardzo ciekawskie, więc przemieszczają się bardzo szybko, w różnych kierunkach, w różnym tempie. Będą zaczepiały nawet psy wielkich rozmiarów, gdyż kompletnie nie czują strachu, ani konsekwencji jakie mogą je spotkać.
Dobrze żyją z domownikami oraz innymi zwierzętami w domu. Są ufne i przyjazne. Ale druga strona musi być równie ufna. Tylko wtedy te relacje będą bezpieczne i bezkonfliktowe. Najlepiej, żeby nie były to psy dużych rozmiarów, gdyż Chihuahua będzie chciał je zdominować i pokazać swoją wyższość. W trosce o niego samego, lepiej, żeby to był pies/kot jego rozmiarów. W domu lubi być na kolanach lub blisko właściciela. Uwielbia być głaskany i adorowany.
Chihuahua nie są wymagające pod względem spacerów. To nie znaczy, że nie potrzebuje ruchu! Każdy pies tego potrzebuje w mniejszym lub większym stopniu. Chihuahua potrzebuje w mniejszym, ale nie można tego zaniedbać. Nie muszą to być długie spacery. Mogą być całkiem krótkie, ale uzupełnieniem tego może być zabawa na świeżym powietrzu. Uwielbiają przebywać na dworze. Będą się chętnie bawić i będą ogromnie ciekawe świata, który ich otacza.
Mimo, że ma kilka cech, które przemawiają za egoizmem Chihuahua: uwielbia być w centrum uwagi, bywa zazdrosny, chce być adorowany, głaskany i ma ogromną pewność siebie.. Mimo to psy te są bardzo wierne. Przeważnie wybiera tylko jedną osobę, którą darzy specjalnymi uczuciami. Nie odstępuje jej na krok, słucha się. Nie tylko duże psy się szkoli, małe również. Chihuahua należy do grona psów, które tego wręcz potrzebują. Z tego względu, że są inteligentne i lubią czuć się potrzebne. Właśnie dlatego nie możemy zmarnować ich potencjału. To nie są tylko maskotki, a psy, które mogą wykazać się ogromną odwagą, inteligencją i rozwagą. Jeśli właściciel odpowiednio podejdzie do tresury pies ten będzie niezawodny i nieustraszony!
Zdrowie i długość życia
O tej rasie mówi się: długowieczna. Psy te wyróżnia fakt, iż długo żyją, bo aż do 16 lat i stosunkowo rzadko chorują. Bardzo dobrze wychowany, odżywiany i zadbany pies, który nie miał do czynienia z żadnymi schorzeniami może dożyć nawet 20 lat.
Chihuahua są odporne na choroby, ale jak już mają jakieś problemy zdrowotne to tyczą się one z reguły wad zastawek serca, wodogłowia i rozszczepu podniebienia. Ponadto są choroby narządu ruchu, szczególnie jak zwichnięcie rzepki, czy problemy okulistyczne. Psy te raczej dobrze znoszą dodatnie temperatury. Gorzej natomiast znoszą mroźne dni i wilgoć. Właśnie przed tym należy je chronić. Przez to właśnie mogą nabawić się najwięcej chorób, przez co długość życia może być krótsza.
Wskazówki żywieniowe
Opiekunowie psów Chihuahua powinni wiedzieć, że psy mają tendencję do nadwagi. Mają mały żołądek, który jest proporcjonalny do ich ciała i nie potrzebują wielkich porcji. Najlepiej psa karmić częściej mniejszymi porcjami, które są podzielone na małe dawki. Rasa ta ma również problem ze spadkiem poziomu glukozy we krwi. Glukoza to nic innego jak cukier prosty.
Musimy mieć to na uwadze, aby móc kontrolować poziom glukozy w organizmie psa. Najlepszy pokarm dla Chihuahuy to pełnoporcjowa, bogata w witaminy i minerały karma sucha i mokra przeznaczona dla małych ras. Dlaczego przeznaczenie jest istotne? Chihuahua to specyficzne pieski o maleńkich żołądkach i innych narządach. Karma nie może być zbyt tłusta czy mieć zbyt dużej ilości innych składników by nie uszkodziła układu pokarmowego psa. Ilość i jakość pożywienia powinno się dobierać adekwatnie do zdrowia psa, jego preferencji oraz aktywności fizycznej.
Pamiętajmy, że mimo swoich rozmiarów Chihuahua jest psem. A każdy pies jest mięsożercą. W mięsie znajduje się najwięcej białka, które jest niezbędne do dobrego funkcjonowania czworonoga. W gre wchodzi również surowe mięso, jak jest w diecie BARF. Nie są to duże dawki, ale dobrze jest uzupełnić dietę Chihuahua o ten aspekt. Nie zapominajmy, że układ trawienny psa jest dostosowany do przyjmowania i trawienia surowego mięsa i kości. Jest to rzecz naturalna. W tym przypadku musimy być subtelni co do dawek ze względu na masę rasy.
Mimo naszych rad polecamy jednak skonsultować dietę z lekarzem weterynarii i działać w zgodzie z jego zaleceniami.
Jak pielęgnować psa rasy Chihuahua?
Wersja krótkowłosa rasy Chihuahua jest o wiele łatwiejsza w kwestii pielęgnacji, aniżeli długowłose przypadki. Krótki włos należy wyczesywać regularnie ale nie często. Okres linienia trwa praktycznie cały rok i mimo, że te włosy są cienkie to chętnie wbijają się w dywany i tapicerki. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się włosów wyczesujemy psa bardzo dokładnie odpowiednimi narzędziami, takimi jak furminator i podobne:
Należy pamiętać, że podszerstek Chihuahua jest bardzo rzadki i bardzo źle znoszą wilgoć i ujemne temperatury. Szybko się przeziębiają, dlatego warto pamiętać o ochronie psa. Ciepła dadzą im kurtki, które polecamy:
Chihuahua z długim włosem również szybką marzną, więc sierść, którą mają nie daje im dużo ciepła. Ten typ należy wyczesywać o wiele częściej. Najlepiej robić to codziennie, szczególnie jeśli chodzi o miejsca z tzw. piórami, czyli ogon, uszy i łapy.
Prócz dbania o sierść warto mieć na uwadze stan uszu i oczu. Można stosować maść do łap, które są bardzo delikatne na zimno.
Pieski rasy Chihuahua są naprawdę mądre i wierne. Nie potrzebują dużo miejsca do życia. Wystarczy im niewielkie mieszkanie. Nie potrzebują bardzo długich spacerów i szczególnej pielęgnacji. Nie jedzą dużo. W utrzymaniu nie są zatem niedrogie. Są jednak bardzo uparte i uwielbiają być w centrum zainteresowania, dlatego głównie czego od nas oczekują to poświęcenia im uwagi i czasu.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto