Kojec dla królika

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.

Kojec dla królika Zagroda dla królika w domu – odpowiednie rozmiary

Króliki są zwierzętami bardzo aktywnymi. Potrzebują codziennej dawki ruchu, a co za tym idzie – odpowiedniej ilości miejsca w mieszkaniu. Klatka może okazać się niewystarczającym lokum dla Twojego gryzonia – warto więc wziąć pod uwagę kojce dla królików.

Przestrzeń dla królika jest niezbędna do biegania i skakania. Kojec dla królika powinien więc posiadać odpowiedni rozmiar, aby zwierzątko czuło się w nim komfortowo. Przy wyborze kojca należy wziąć pod uwagę rozmiar dorosłego królika. W przypadku królików miniaturowych kojec nie powinien być mniejszy niż 100 × 100 cm. Kojec dla królika o większych gabarytach powinien mieć wymiary minimum 140 × 100 cm. 

Należy też pamiętać o tym, że króliki to zwierzęta skoczne – ważna jest więc także wysokość kojca. Minimalna wysokość wybiegu dla królika powinna więc wynosić 80 cm. Zależy to jednak indywidualnie od danego zwierzaka i jego gabarytów. Warto więc poznać możliwości skoczne pupila przed zakupem konkretnego modelu kojca. 

Ciekawym rozwiązaniem są kojce modułowe, które można łączyć, dokupując do nich kolejne moduły. Dzięki temu można zwiększyć ich powierzchnię. Rozbudowa zagrody to świetna opcja jeśli Twój królik jeszcze rośnie lub planujesz w przyszłości dokupić drugiego gryzonia. Wbrew pozorom króliki to zwierzęta stadne, więc Twój zwierzak na pewno nie pogardzi towarzystwem na swoim wybiegu. 

Kojec dla królika do domu – z jakich materiałów?

Ogrodzenie dla królika powinno być wykonane z materiału odpornego i bezpiecznego dla gryzonia. Najczęściej wybierane są zagrody ze ścianami wykonanymi z metalu. Metalowe pręty powinny być ułożone gęsto, aby zwierzak nie był w stanie wyjść tą drogą z kojca. Najbezpieczniejszą opcją będzie wybór zagrody z odległością 2,5 centymetra między prętami.

Jeżeli istnieje obawa, że królik wyskoczy z kojca, to można także zastosować zabezpieczenie w postaci plastikowej siatki ochronnej na dachu wybiegu. Taka osłona jest łatwa w montażu i zapewni idealne warunki do życia dla gryzonia. Elementy tego typu można znaleźć i dodatkowo zakupić w sklepie zoologicznym. 

Zadbaj też o odpowiednie podłoże w kojcu Twojego pupila. Ważne jest to, aby było ono wygodne zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego właściciela. Najlepiej wybierać podłoża, które charakteryzują się wysoką chłonnością. Może to być więc na przykład wyściółka kokosowa, trociny, żwirek, pellet, a także siano. Wielu właścicieli królików stawia także na syntetyczne maty, które są łatwe w utrzymaniu czystości.

Wybieg dla królika – wyposażenie

Wyposażenie wybiegu dla królika powinno składać się z podstawowych 6 elementów. Taki zestaw obejmuje akcesoria takie jak poidełko na wodę, miski na pokarm, uchwyt na owoce i warzywa, domek, zabawki do gryzienia oraz kuweta. Wszystkie te produkty powinny być bardzo wytrzymałe, gdyż królik jest zwierzakiem, który bada swoją przestrzeń za pomocą ostrych ząbków.

Latem wybieg dla królika można przenieść do ogrodu. Można go postawić bezpośrednio na ziemi, co jest bardzo wygodne. Kojec trzeba jednak chronić przed ostrym słońcem, dlatego warto postawić go w zacienionym miejscu. Nie powinniśmy też dopuścić do kontaktów gryzonia z roślinami, które mogą być dla niego trujące ze względu na ich właściwości lub opryski. Niewskazany jest też kontakt z dzikimi zwierzętami takimi jak ptaki czy też jeże.

Zagrożeniem dla królika mogą być także inne zwierzęta domowe takie jak kot czy pies. Nie zawsze bowiem da się oswoić kota lub psa z królikiem. Bardzo ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie kojca przed wizytą tych gości.