Żwirek drewniany dla kota

Żwirek drewniany dla kota Drewniany żwirek dla kota – zbrylający czy nie?

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje żwirków. Żwirek drewniany zbrylający to produkt, który pod wpływem wilgoci tworzy bryłki. Jego zaletą jest to, że łatwo można go sprzątać za pomocą zwykłej łopatki. Może jednak przyczepiać sie do kocich łapek, a tym samym roznosić po domu. Grudki żwirku najlepiej jest utylizować do specjalnych pojemników. Po wyrzuceniu ich z kuwety wystarczy dosypać nieco żwirku, aby uzupełnić zapas do poziomu akceptowanego przez kota. 

Niezbrylający żwirek drewniany dla kota to jego alternatywa. Możesz wyrzucać go na kompost albo do toalety, bo nie grozi to zatkaniem kanalizacji. Ma taką samą chłonność i może lepiej sprawdzić się w przypadku kotów z długim włosem. Jako że rozpada się pod wpływem wilgoci, trudniej go usunąć z kuwety. Wymaga też częstszej wymiany całej zawartości kociej toalety. To może wiązać się z nieco wyższymi kosztami.

Żwirek drewniany dla kota – kiedy go wybrać?

Naturalny żwirek drewniany dla kota jest świetnym wyborem w przypadku ras długowłosych. Przez dłuższy czas krążyła teoria, według której nie nadaje się dla kotów w długim włosem, bo przyczepia się na sierści. W rzeczywistości rozpadający się niezbrylający żwirek w formie pelletu, dzięki specjalnej technologii tworzenia, nie czepia się kociego włosa. Nie musisz więc obawiać się żwirku dosłownie w każdym miejscu domu.

Jeśli zależy Ci na ekologicznym żwirku, ten drewniany będzie świetnym wyborem. Jest złożony wyłącznie z włókien roślinnych, dlatego łatwo można go utylizować bez szkody dla środowiska. Biodegradacja następuje o wiele szybciej niż w przypadku innych rodzajów żwirków. Nawet jeśli kocię je go nieco, nie grożą mu tak poważne konsekwencje jak w innych przypadkach.

Drewniany żwirek dla kota to świetny wybór w przypadku mruczków, które niegdyś wychodziły, a dziś są przyzwyczajane do życia w domu. Dlaczego? Granulki czy pellet pachną bardzo naturalnie. Ten przyjemny zapach – zarówno dla ludzi, jak i zwierząt – zachęca kociaki do korzystania z kuwety, nawet jeśli wcześniej nie były do niej przyzwyczajone. W ten sposób proces adaptacji jest znacznie łatwiejszy!

Żwirek drewniany – zalety w kociej kuwecie

Dlaczego warto postawić na żwirek dla kota drewniany? Istnieje kilka cech, które wyróżniają go na tle innych żwirków, np. bentonitowego czy silikonowego. Przede wszystkim jest to produkt stuprocentowo naturalny. Z tego powodu o wiele łatwiej można go utylizować. Produkty niezbrylające wystarczy wyrzucić do toalety. Nie zatka rur. Jest też biodegradowalny i kompostowalny, dlatego resztki niezużytego żwirku można wygodnie zutylizować w ogrodzie.

Żwirek dla kota drewniany jest niezwykle wydajny, a przy tym zachowuje wszystkie najkorzystniejsze cechy użytkowe. Jest higieniczny i bardzo chłonny, dlatego jego zużycie nie jest nadmiernie wysokie. Jednocześnie nie tylko pochłania zapachy, ale również jest w stanie je neutralizować. Z tego powodu wokół kociej kuwety, która przez chwilę nie jest czyszczona, nie unosi się nieprzyjemny zapach. Sam w sobie ten naturalny żwirek dla kota sprawdza się również dla innych zwierząt, np. gryzoni czy ptaków, pomagając zachować czystość w ich klatkach.

Co ważne, żwirek drewniany jest dostępny w różnych wersjach. Może być antybakteryjny dzięki dodatkom odpowiednich substancji. Możesz też zamówić go w wersji zapachowej, na przykład lawendy. Aromat ten nie odstrasza kota, ale intensyfikuje się, gdy mruczek się załatwi. W ten sposób wokół kociej toalety panuje przyjemniejszy zapach.