Czym i jak przemywać psu oczy?
Jako właściciel czworonoga, z pewnością zdajesz sobie sprawę z konieczności wyczesywania, a jeśli jest to konieczne, to i przycinania sierści, jak również regularnego skracana pazurów. Czy jednak wiesz, że dla zdrowia Twojego pupila, ważna i konieczna będzie również prawidłowa pielęgnacja psich oczu? Oczy często są narażone na działanie czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń środowiska, pyłków, kurzu czy uszkodzeń mechanicznych.
Nie dziwi zatem fakt, że konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na utrzymanie higieny w okolicach oczu. Warto używać w tym celu specjalistycznych preparatów, które są bezpieczne w stosowaniu, ułatwiają usuwanie zabrudzeń i zabezpieczają przed infekcjami. Na co dzień pielęgnacja oczu czworonoga może się odbywać przy wykorzystaniu gazika lub wacika nasączonego ciepłą wodą, solą fizjologiczną lub naparem ze świetlika lekarskiego. Jednak w przypadku chorób oczu psa np. zapalenia spojówek czy ropiejących oczu, konieczne będzie udanie się do lekarza weterynarii, który przepisze specjalny płyn do przemywania oczu psa.
Jak należy dbać o oczy psa?
Niewielka ilość wydzieliny w wewnętrznym kąciku psiego oka to stan fizjologiczny i naturalny. Niepokojące są wszelkiego rodzaju zaczerwienienia, opuchnięcia, przymknięte oko mogące świadczyć o bólu lub podrażnieniu spowodowanym np. zbyt długą grzywką. Jeżeli z oczami nie dzieje się nic złego, nie ma potrzeby nadmiernego ich przemywania.
Jednak na szczególną uwagę zasługują oczy psów długowłosych i psów niektórych ras, np. mopsów pekińczyków czy shih tzu, które genetycznie mają z nimi problem. W przypadku tych ras regularne przemywanie oczu i powiek pomaga zapobiegać przesuszaniu i podrażnieniom, łzawieniu oraz rozwojowi infekcji. Czym zatem czyścić oczy psa? Najlepiej używać do tego specjalnych płynów, kropli i chusteczek do przemywania oczu dla psa. Kiedy i jak powinna się odbywać pielęgnacja oczu pupila? Zastanawiasz się, kiedy powinieneś przemyć oczy swojego psa? Dobrze, abyś robił to po każdym spacerze, zwłaszcza jeśli Twój pupil ma tendencję do wąchania wszystkiego naokoło i wkładania nosa w różne dołki i szczeliny. Dzięki takiej pielęgnacji będziesz mógł sprawdzić, czy pod powieką nie znajduje się ciało obce, które może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych gałki ocznej. O tym, że coś pod tą powieką się znajduje, może również świadczyć zachowanie psa, który będzie drapał oko, tarł je lub ocierał nim o meble.
Możesz wówczas wykorzystać przegotowaną wodę, aby zakropić oko u psa, ale jeśli to nie pomoże, powinieneś udać się do weterynarza, aby pomógł w usunięciu ciała obcego. Jeśli tego nie zrobi, może się pojawić ropna wydzielina, która będzie zagrażała zdrowiu psa. Codzienna pielęgnacja psich oczu to podstawa, w której w zupełności wystarczy przegotowana woda czy sól fizjologiczna. Jednak wśród akcesoriów do pielęgnacji wzroku psa, możesz również wykorzystać żele, płyny czy specjalne chusteczki do oczu dla psa.
Wybierając jednak tego typu produkty, zwróć uwagę na ich zastosowanie, ponieważ niektóre służą do przemywania psich oczu, ale są również krople do oczu dla psa, które należy wkraplać do środka oka. Same preparaty to jednak nie wszystko, musisz również wiedzieć, jak przemywać psu oczy. Należy to robić przy zamkniętym oku, ruchem w stronę nosa, co pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń i niechcianej wydzieliny. Właściwa pielęgnacja czworonoga to podstawa, dlatego w czasie jej wykonywania, musisz również zadbać o higienę oczu psa, poprzez właściwe ich przemywanie.
WAŻNE! Psich uszu oraz oczu nie wolno przemywać wodą utlenioną, spirytusem, olejkami ani innymi substancjami, które nie są przeznaczone do tego celu.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto