Wiele osób stara się pomagać ptakom poprzez ich dokarmianie. Ma to miejsce przede wszystkim w tych najtrudniejszych miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy dostęp do pożywienia dla ptaków jest szczególnie utrudniony. W dużej mierze stają się one wtedy zależne od człowieka.
Karmnik dla dzikich ptaków można kupić w sklepie lub też zrobić samodzielnie. Nie musisz mieć nadprzyrodzonych zdolności – wystarczy młotek, kilka gwoździ i desek. Deski będą odpowiednim wyborem, gdyż karmnik powinien być wykonany właśnie z drewna. Drewno bowiem jest odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz oraz śnieg. Dla dodatkowego zabezpieczenia można pomalować karmnik specjalnym lakierem do drewna.
Bardzo ważnym elementem w każdym karmniku powinien być daszek. To właśnie on daje schronienie ptakom przed opadami, a także chroni karmę przed namoknięciem i zepsuciem. Daszek powinien mieć formę spadzistą, aby z łatwością spadał z niego mokry śnieg. Co ważne, karmnik powinien być zabudowany z maksymalnie dwóch stron. Dzięki temu ptaki będą mogły z łatwością wlatywać, jak i wylatywać z karmnika.
Nie zapominajmy także o odpowiednim ustawieniu karmnika w ogrodzie. Dobrym pomysłem będzie zawieszenie go na pewnej wysokości. Dzięki temu utrudnimy dojście do karmnika kotom domowym, a także dzikim zwierzętom.
W przypadku ptaków domowych karmnik najczęściej zastępowany jest przez zasypowe karmidło dla ptaków. Takie karmidło na pokarm wykonane jest z plastiku i posiada uchwyt, dzięki któremu można je zawieszać wewnątrz klatki.
Zrobiłeś karmnik ogrodowy – i co dalej? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaki pokarm jest bezpieczny dla ptaków. Ptactwo żywi się tylko i wyłącznie produktami nieprzetworzonymi. Oznacza to, że dokarmiając ptaki, należy wybierać produkty naturalne takie jak nasiona, warzywa, owoce, orzechy oraz ziarno zboża. Rozwiązaniem z pewnością będzie dywersyfikacja pożywienia, gdyż każdy gatunek ptaków może żywić się czymś innym.
Dobrym wyborem dla ptaszków będą także wiszące kule tłuszczowe. Składają się one z tłuszczu oraz nasion i ziaren. Dla ptaków jest to wysokoenergetyczny rodzaj karmy, który można przygotować samemu lub też kupić gotowy w sklepach zoologicznych. Taką kulę możesz powiesić w siatce – oczka tej siatki powinny jednak być bardzo szerokie, aby ptak się w niej nie zaplątał. Inną alternatywą może być także karmnik na kule tłuszczowe.
Zimą karmisz ptaki – a czy latem pamiętasz o tym, aby pomóc im przetrwać upały? Zainteresuj się zakupem poidełka dla ptaków. Odpowiednim wyborem z pewnością będzie wysokiej jakości poidło metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki niemu w łatwy sposób zapewnisz wodę ogrodowym ptaszkom takim jak wróble, sikorki czy kosy.
Także w okresie zimowym ptaki powinny mieć dostęp do wody, szczególnie jeśli są dokarmiane suchym ziarnem. Całkiem wygodnym rozwiązaniem może więc być karmnik w zestawie z poidełkiem. Taki zewnętrzny karmnik z poidłem można też umieścić na nóżce, aby znalazł się na odpowiedniej wysokości. Warto zwrócić uwagę na to, żeby w okolicy nie znajdowała się żadna szyba, aby nie narażać ptaków na potencjalne zderzenia.
Jeżeli hodujesz ptaki w domu, to także w tej sytuacji specjalistyczne poidło będzie odpowiednim wyborem do klatki dla ptaków. Dzięki niemu ptak zachowa w klatce czystość. Jest ono przezroczyste, dlatego z łatwością ocenisz ilość wody w danym momencie.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto