Siano i karma dla koszatniczek – źródło witamin i minerałów
Chociaż koszatniczka nie jest szczególnie wybredna, nie oznacza to, że nie potrzebuje pełnowartościowego pokarmu. Podstawą diety gryzonia jest siano, które pobudza trawienie i dba o higienę jamy ustnej. Warto mu podawać ponadto gotową karmę i przysmaki. Zanim poczęstujesz nimi pupila, zwróć uwagę na ich skład! Interesuje Cię dobra karma dla koszatniczki? Zapoznaj się z ofertą i zamów karmę dla Twojego pupila.
Koszatniczki to zwierzęta roślinożerne. Nie wszyscy wiedzą, że ten gatunek wywodzi się z Ameryki Południowej – skalistego obszaru, gdzie dostęp do pożywienia jest utrudniony. W naturalnych warunkach pokarm dla koszatniczek jest bardzo ubogi. To liście, zioła, trawa i kora. Domowa koszatniczka nie potrzebuje aż tak olbrzymich restrykcji żywieniowych, lecz nie wolno jej przekarmiać.
Pokarm dla koszatniczek nie powinien zawierać niezdrowych tłuszczów ani zbyt dużej ilości cukru. Zwierzątka są narażone na rozwój chorób metabolicznych, dlatego należy im podawać naturalną karmę, zwłaszcza w formie granulek. W ten sposób zapewnisz im odpowiednią ilość błonnika i ziół, co wpłynie pozytywnie na trawienie i zdrowie jamy ustnej. Pamiętaj też, żeby zapewnić koszatniczce dostęp do świeżej, czystej wody.
Pełnowartościowa karma dla koszatniczek bazuje na aromatycznych ziołach i suszonej trawie. Nie znajdziemy w niej natomiast cukru, ziaren zbóż ani wzmacniaczy smaku i barwników. Produkt dba o układ pokarmowy, zęby, skórę i sierść, dlatego powinien pojawić się w jadłospisie zwierzęcia. Właśnie takie jedzenie dla koszatniczek zebraliśmy w tej kategorii.
Nieodłącznym elementem diety gryzonia jest także sianko, które jest podstawą żywienia tych zwierząt. Wyselekcjonowana suszona trawa występuje w wersji naturalnej oraz smakowej. Możesz podarować swojej koszatniczce sianko o smaku:
buraki i pomidor, dynia i marchewka, papryka i pasternak.
Sucha karma plus siano to jedzenie dla koszatniczek niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ich organizmu.
Karma dla koszatniczki – co powinna zawierać?
Zastanawiasz się, jaką karmę powinny jeść koszatniczki? Granulki powinny być odpowiedniej wielkości, aby pupil z łatwością mógł je rozgryźć. Zanim kupisz odpowiednią karmę, zapoznaj się ze składem produktu.
Dobra karma dla koszatniczek powinna mieć dużo włókna roślinnego, trochę białka oraz niewielką ilość tłuszczu. Zwróć również uwagę na proporcję wapnia do fosforu – wapnia powinno być dwa razy więcej. Jego obecność wspiera prawidłowy rozwój zębów u koszatniczek, zapobiegając ich psuciu. Dobrze, gdy karma dla koszatniczek ma przeciwutleniacze np. witaminę E.
Owoce i warzywa, czyli dodatkowy pokarm dla koszatniczek
Koszatniczki potrzebują warzyw i owoców. Jeśli Twój gryzoń nie lubi surowych warzyw, możesz je podać w formie suszonej. Płatki buraczane i ciasteczka marchewkowe przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym koszatniczkom.
Warto również wzbogacić ich menu o kolby. Nie tylko urozmaicają one dietę, lecz także zapewniają dodatkową dawkę witamin i minerałów. Możesz je łatwo zamontować w klatce na wypadek, gdyby koszatniczka miała ochotę coś schrupać. Dostępne są one w różnych smakach, dlatego na pewno nie znudzą się Twojemu pupilowi. Dla gryzonia możesz wybrać kolby z:
pyłkiem pszczelim, owocami leśnymi, popcornem i orzechami, suszonymi liśćmi mniszka lekarskiego i dropsami jogurtowymi, płatkami kwiatów, owocami lub warzywami, korą drzew, serem.
Oprócz tego koszatniczce mogą posmakować kwiaty hibiskusa, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz regulują ciśnienie tętnicze i wzmacniają odporność.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto