Jeśli dotychczas nie miałeś papugi falistej, z pewnością zastanawiasz się, czym możesz ją karmić. Postaw na zróżnicowany jadłospis, dzięki czemu zadbasz o jej zdrowie. Pamiętaj, że nie może on się składać jedynie z dobrej mieszanki ziaren, ponieważ nie zaspokoi to wszystkich potrzeb żywieniowych ptaka. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać papuzia dieta.

Jakie produkty mogą się znaleźć w papuziej diecie?

Ptaki nie pogardzą włośnicą ber, liśćmi mniszka lekarskiego, babką lancetowatą i owocami bzu. Warto im również podawać nasiona prosa i krokosza. Należy przy tym zaznaczyć, że papuzia dieta nie powinna składać się wyłącznie z nasion, w przeciwnym razie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Papuga je zazwyczaj 1,5–2 łyżeczek nasion.

Ptaki przepadają też za cykorią, świeżą trawą, kiełkami. Mieszanki zbóż kupuj dla nich w sklepach zoologicznych, dzięki czemu zyskujesz pewność, że nie zawierają one toksycznych substancji. Do bezpiecznych ziaren dla papug zaliczamy: owies, komosę ryżową (quinoa), amarantus, jęczmień, żyto i grykę.

Jakie owoce podawać papugom falistym?

Wzbogać dietę o świeżo wyciskane soki i soczyste owoce, takie jak arbuz i melon. Papużkom falistym smakują też jagody, kiwi, liczi, marakuja, owoce głogu i dzikiej róży. Możesz również poczęstować je jabłkami, bananami, gruszkami, brzoskwiniami, morelami, czereśniami czy wiśniami. Pamiętaj, żeby wcześniej wyjąć z nich pestki, a także usunąć miąższ z ich okolic.

Papużki chętnie jedzą też cytryny, mandarynki, pomarańcze i grejpfruty. Przed podaniem dokładnie je umyj, obierz ze skórki i pokrój, dzięki czemu nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. W diecie papugi mogą znaleźć się winogrona razem z liśćmi, pestkami i gałęziami. Zanim poczęstujesz nimi swojego ulubieńca, dobrze je umyj, ponieważ zawierają one środki antygrzybiczne i konserwujące. Możesz również wzbogacić dietę ptaka o banany, figi, daktyle, granaty i ananas, zrezygnuj natomiast z awokado, bakłażana i rabarbaru.

Jak karmić papugę owocami? Możesz podać je prosto z ręki lub włożyć do miseczki. Twojemu ulubieńcowi z pewnością posmakują kule tłuszczowe.

Jakie warzywa dla papużek falistych?

Spożywanie dużej ilości czosnku, pora, cebuli i szczypiorku szkodzi papużkom falistym, dlatego najlepiej zastąpić je innymi warzywami. W jadłospisie uwzględnij marchewkę, rzodkiewkę, zielony groszek, kapustę, brokuły czy rzodkiewkę. Możesz również wzbogacić go o buraki ćwikłowe, rzepę, pomidory, pietruszkę, seler, dynię, ogórek (świeży). Papugi faliste chętnie jedzą też szpinak, kalafior, brukselkę, sałatę, paprykę i koper.

Pamiętaj, żeby podawać im świeże, czyste i niesolone warzywa, dzięki czemu nie narazisz ich na problemy trawienne. Nie musisz wyjmować pestek z papryki i pomidorów, ale za to usuń części zielone. Częstuj ptaka dojrzałymi pomidorami, ponieważ są one pozbawione toksyn.

Papugi mogą mieć alergie na owoce i warzywa, dlatego za pierwszym razem należy im podać tylko mały kawałek. Jeśli wszystko będzie w porządku, wprowadź je na stałe do diety swojego ulubieńca. Warzywa i rośliny możesz swobodnie mieszać, aby jak najbardziej urozmaicić dietę papugi. Owoce są bardziej kaloryczne, dlatego podawaj je rzadziej.

Jak wybrać pokarm dla papug falistych?

Zapewnij papudze swobodny dostęp do gałązek do skubania, a także co jakiś czas podaj jogurt naturalny, larwy czy jajko na twardo. W ten sposób dostarczysz papudze odpowiednią ilość białka. Aby dostarczyć ptaku dodatkowy zastrzyk witamin i minerałów, warto wzbogacić jego dietę o mieszankę paszową. W codziennej diecie powinien znaleźć się pokarm drobnoziarnisty, ponieważ jest on zbilansowany pod kątem białka i tłuszczu.

Zapewnij papudze swobodny dostęp do świeżej i czystej wody. Możesz podawać wodę z kranu, pod warunkiem że wcześniej ją przefiltrujesz. W ten sposób oczyścisz ją z nadmiaru chloru i kamienia. Zastanawiasz się, co zrobić, jeśli nie smakuje ona Twojemu ulubieńcowi? Zastąp ją niegazowaną wodą mineralną.

Co najbardziej lubią papużki faliste?

W papuziej diecie mogą znaleźć się orzechy włoskie, należy jednak podawać je w małych ilościach, ponieważ są kaloryczne. Zrezygnuj natomiast z fistaszków, ze względu na ryzyko wystąpienia aspergilozy, czyli choroby grzybiczej.

Papugom należy zapewnić odpowiednią ilość wapnia, np. w postaci twarogu, piasku morskiego, ossa sepii. Możesz również im dawać pokruszone muszelki i skorupki. Papuga falista jest typowym ziarnojadem, co jednak nie oznacza, że nie można jej podawać roślin strączkowych, najlepiej w postaci gotowanej. Pamiętaj jednak, żeby nie częstować jej bobem i dużą fasolą, a groszek podawać na surowo.

Papugi uwielbiają słonecznik, należy go jednak podawać w rozsądnych ilościach, aby nie doprowadzić do nadwagi i otyłości. Niekiedy może też okazać się zbyt twardy dla małej papużki. Trzeba podkreślić, że jest to świetna przekąska dla ptaków, która przyda się podczas uczenia ich sztuczek. Nasiona zawierają witaminy, minerały, błonnik, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich łuskanie sprawia ponadto papużkom ogromną radość. Oprócz tego możesz je raz na jakiś czas poczęstować kolbą dla ptaków.

Czego nie mogą jeść papugi faliste?

Przede wszystkim nie wolno im podawać czekolady, cukru, kremów, tłustych serów oraz smażonych i solonych potraw. Oprócz tego nie częstuj ich napojami gazowanymi i alkoholem. Papużka jest wrażliwa na zanieczyszczenia i pestycydy, dlatego dokładnie umyj gałązki i rośliny, zanim je włożysz do karmidełka.

Z papuziej diety wykreśl słone krakersy, surowe mięso, chipsy ziemniaczane i frytki. Absolutnie nie podawaj grzybów, ponieważ znajdują się w nich amatoksyny. Mogą one prowadzić do rozstroju żołądka, bólu mięśni, a nawet problemów neurologicznych.