Czyszczenie uszu kota może zdawać się zbędnym zabiegiem. Koty same znakomicie dbają o swoją higienę. Wnętrze uszu to jednak rejon ciała, do którego nie mają łatwego dostępu. Co więcej, panują tam doskonałe warunki dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego kontrola stanu kocich uszu powinna stać się dla nas rutynowym elementem pielęgnacji pupila.

Czy kotu trzeba czyścić uszy?

Uszy to element narządu słuchu – najczulszego z kocich zmysłów. Koty w znacznej mierze funkcjonują w oparciu o „dźwiękową mapę” otoczenia. Z łatwością lokalizują źródła dźwięków, rozróżniają tysiące odgłosów, wychwytują takie, które są nieuchwytne dla ludzkich uszu. Doskonały słuch ułatwia im orientację w terenie, poruszanie się w ciemności, polowanie. By jednak kot mógł korzystać z tej zdolności, musi mieć zdrowe uszy. Dlatego tak ważna jest troska o ich stan.

Może się zdawać, że skoro słuch jest tak istotnym zmysłem, czyszczenie uszu kota jest absolutnie konieczne. Zazwyczaj jednak nie ma takiej potrzeby. Uszy zdrowego zwierzęcia utrzymują w pożądanym stanie mechanizmy fizjologiczne. Kotu trzeba czyścić uszy tylko wówczas, gdy zabrudzą się mechanicznie (np. w zapylonym pomieszczeniu) lub gdy pojawiająca się w nich wydzielina jest objawem choroby.

Czyszczenie kocich uszu bez widocznej potrzeby jest niewskazane. Może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych – spowodować nadprodukcję woskowiny. Rutynowym zabiegiem pielęgnacyjnym powinna być kontrola uszu kota, a nie ich czyszczenie. Jeśli nie spostrzeżemy żadnych patologicznych zmian, nie musimy działać profilaktycznie. Jeśli zaś zaniepokoi nas wygląd uszu pupila, w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się z nim do lekarza weterynarii.

Kiedy czyszczenie uszu kota jest konieczne?

Czyszczenie uszu kotom najczęściej okazuje się niezbędne w przypadku takich chorób jak:

  • zapalenie ucha zewnętrznego (w przebiegu infekcji bakteryjnych),
  • grzybica uszu,
  • świerzb uszny.

Po czym poznać, czy kotu trzeba czyścić uszy? Zwierzę dotknięte jedną z wymienionych chorób staje się niespokojne, potrząsa głową, często drapie się w okolicach ucha lub pociera je łapką. Nasz niepokój powinno wzbudzić także zaczerwienienie małżowiny, łuszczenie się jej naskórka, ciemne plamki w uchu, zwiększona ilość woskowiny czy nietypowa wydzielina. W przypadku takich objawów powinniśmy udać się do weterynarza, który ustali przyczynę dolegliwości, zleci odpowiednie leczenie i poinstruuje nas, jak czyścić kotu uszy. Nie róbmy tego samodzielnie przed wizytą! Możemy zaszkodzić w ten sposób pupilowi, a także utrudnić lekarzowi postawienie diagnozy.

Czym czyścić kotu uszy?

Na rynku dostępne są liczne preparaty do czyszczenia uszu kota. O ich wybór powinniśmy zapytać weterynarza. Zdecydowanie jednak należy sięgnąć po specjalny płyn do czyszczenia uszu, a nie domowe środki czy preparaty do dezynfekcji przeznaczone dla ludzi. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików do czyszczenia kocich uszu. Różnią się składem chemicznym, przeznaczeniem. Jeśli lekarz nie zaproponuje konkretnego preparatu, dobrym wyborem będzie np. płyn do uszu ze srebrem koloidalnym – o działaniu bakteriobójczym.

Nie bez znaczenia jest także to, jakich narzędzi użyjemy do czyszczenia uszu kota. Własne uszy czyścimy zwykle przeznaczonymi do tego celu patyczkami – w przypadku kota to jeden z gorszych wyborów. Nie tylko łatwo zranić zwierzę twardym akcesorium, ale przede wszystkim wepchnąć brud czy wydzielinę w głąb kanału słuchowego, doprowadzając do pogorszenia stanu ucha, a nawet jego uszkodzenia. Czym zatem czyścić uszy kota? Najlepiej specjalnymi płatkami, np. 8 in 1 Ear cleaning pads do uszu. Korzystajmy z miękkich, hipoalergicznych, bezpyłowych wacików, bo w ten sposób zminimalizujemy ryzyko powikłań zabiegu czyszczenia uszu kota.

Jak wyczyścić kotu uszy?

Odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić uszy kotu, znajdziemy w ulotce dołączonej do preparatu. Najczęściej procedura ta wygląda następująco:

  • aplikujemy płyn do czyszczenia uszu kota (w ilości 2–3 kropli) bezpośrednio do ucha,
  • masujemy małżowinę u jej podstawy, by rozprowadzić preparat,
  • pozostawiamy płyn na kilkadziesiąt sekund, by rozpuścił znajdujące się w uchu zanieczyszczenia,
  • pozwalamy kotu potrząsnąć głową, dzięki czemu część zanieczyszczeń wydostanie się na zewnątrz ucha,

usuwamy resztę zanieczyszczeń i preparatu za pomocą wacika.

Procedurę tę warto przećwiczyć pod okiem lekarza weterynarii.

Jak umilić kotu czyszczenie uszu?

Koty zazwyczaj nie lubią takich zabiegów jak obcinanie pazurów czy czyszczenie uszu. Dlatego powinniśmy oswajać pupila z tymi procedurami od pierwszych miesięcy życia. Początkowo jedynie dotykajmy kocich uszu, każdorazowo nagradzając cierpliwość czworonoga, np. smakołykiem, zabawą albo porcją pieszczot. Z pewnością zminimalizuje to stres kota podczas właściwego zabiegu.

Do czyszczenia uszu przystępujmy, gdy kot jest zrelaksowany. Wybierzmy nie tylko spokojny moment, ale i miejsce, w którym pupila nie będą niepokoić hałasy czy obecność innych osób. Dla własnego bezpieczeństwa ubierzmy się w strój zasłaniający ciało, a kota owińmy ręcznikiem, by nie podrapał nas podczas zabiegu. Jeśli zwierzak będzie bardzo zdenerwowany, nie działajmy na siłę – poczekajmy na lepszy moment. Nie zapominajmy o nagrodzie dla czworonożnego pacjenta!