Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Dawkowanie karmy dla psa - jak obliczyć prawidłową porcję?

2023-06-05 14:08:00


Jak często podawać psu jedzenie?

Oprócz wybrania pupilowi pełnowartościowej karmy, która będzie mu smakowała i zaspokajała wszystkie potrzeby żywieniowe, bardzo ważne jest to, ile będzie jej dostawał w ciągu dnia. Na dobre zdrowie i samopoczucie mają wpływ nie tylko dobrze zbilansowane posiłki, ale również właściwe dostosowanie ich częstotliwości do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Szczenięta muszą jeść bardzo często, ponieważ ich dobowe zapotrzebowanie na kalorie jest wysokie w porównaniu do psa dorosłego. Przyjmuje się, że rosnący pies jest karmiony 3–4, a nawet 5–6 razy dziennie, z kolei dorosły dwa razy w ciągu doby, np. rano i wieczorem. Starsze zwierzęta mają wolniejszy metabolizm.

Czasem właściciele podają psu jedzenie tylko raz dziennie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ zwierzę cały dzień chodzi głodne i najada się jednorazowo, przyjmując bardzo dużą porcję, którą musi strawić na raz. Oprócz tego, że takie postępowanie może powodować problemy behawioralne – rozdrażnienie, żarłoczność podczas spaceru, a nawet agresję, źle wpływa na układ trawienny pupila. Warto również pamiętać, że w przypadku psów ras olbrzymich taki tryb spożywania posiłków może doprowadzić do skrętu żołądka. 

W karmieniu psa istotne jest przestrzeganie pór podawania posiłków. Najlepiej, aby były one kompatybilne ze spacerami, zabawą i odpoczynkiem. Dzięki temu rytm życia zwierzęcia będzie higienicznie ułożony. Ważne także jest to, aby do dobowego bilansu kaloryczności dodać wszelkiego typu przysmaki, które podajemy w ciągu dnia.

Co powinien jeść pies?

W zależności od etapu życia pies ma zróżnicowane potrzeby żywieniowe. Szczenięta muszą dostawać karmę dostarczającą im przede wszystkim dużo białka, tłuszczu, wapnia i fosforu. To szczególnie istotne składniki z punktu widzenia prawidłowego rozwoju i budowy układu kostnego.

Dorosłe i stare psy muszą mieć dietę zbilansowaną w taki sposób, aby nie zawierała zbyt dużo tłuszczu, który w nadmiarze może prowadzić do otyłości. 

Oto kilka propozycji dotyczących wyboru karmy dla pupila: 

  • pełnoporcjowa karma dla psa, która jest wysokiej jakości suszonym mięsem, to jeden z lepszych wyborów na posiłek czworonoga. W psiej diecie mięso zajmuje istotne miejsce, ponieważ dostarcza bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania witaminę A, żelazo, znakomicie przyswajalne białko, kwasy omega 3, prebiotyki oraz taurynę;
  • sucha karma dla psów przeznaczona specjalnie dla zwierząt z problemami trawiennymi. Wrażliwy układ pokarmowy niestety często spotykany u psów małych ras powoduje, że niekiedy trudno dobrać właściwie jadłospis pupilowi, tak, aby nie cierpiał na dyskomfort. W przypadku jakichkolwiek nietolerancji, alergii najlepiej zasięgnąć porady weterynarza lub psiego dietetyka;
  • karma miękka dla psów w formie granulek to coś pomiędzy karmą suchą i mokrą. Tego rodzaju posiłki trudno dostosowywać do norm żywieniowych, w których wylicza się ilość karmy na podstawie wagi psa. W związku z tym konieczna jest wiedza na temat zapotrzebowania energetycznego naszego pupila. Wówczas skomponowanie posiłku będzie znacznie prostsze. 

Ile karmy na kilogram masy ciała psa?

Karma dla psa powinna być odmierzana zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Można jednak mniej więcej określić dawkowanie jedzenia dla psa w zależności od jego wagi. Należy pamiętać jednak, że objętościowo trudno precyzyjnie zaplanować posiłek, ponieważ poszczególne karmy różnią się między sobą kalorycznością, a także ciężarem.

W przypadku psów dorosłych z reguły podaje się porcję karmy na podstawie ich wagi. Zalecana ilość karmy dla psów jest zazwyczaj podawana w gramach na kilogram masy ciała czworonoga. Standardowo, dla psów o przeciętnej aktywności fizycznej zalecana dawka karmy wynosi około 25–30 gramów na każdy kilogram masy ciała dziennie. Jednakże dla niektórych ras lub w przypadku psów o wyższej aktywności fizycznej może być potrzebna większa ilość karmy. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, którzy pomogą uniknąć powszechnie występującej u psów otyłości.

Można przyjąć jeszcze sposób dawkowania suchej karmy w zależności od wagi psa, które powinno mniej więcej wyglądać w następujący sposób:

  • psy ważące nie więcej niż 5 kg dziennie powinny dostawać około 80 g karmy;
  • psy o wadze do 10 kg dziennie powinny dostawać od 80 g do 150 g karmy;
  • psy o masie ciała do 20 kg dziennie powinny dostawać od 80 g do 240 g karmy.

Ważne jest monitorowanie masy ciała psa i dostosowywanie wielkości posiłków do aktualnego stanu zdrowia, aktywności, wieku. Podane zalecenia są bardzo ogólne, a każdy pies ma swoje indywidualne potrzeby. W przypadku dokładnych wytycznych dotyczących dawkowania karmy zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który dostosuje zalecenia do konkretnej sytuacji i potrzeb pupila.