Dieta królika – czym najlepiej karmić króliki?
Siano – podstawa króliczej diety
Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta królika? Przede wszystkim uwzględnij w niej świeże, pachnące siano. Jak ocenić jego świeżość? Jeśli wyczuwasz w nim pleśń lub stęchliznę, nie umieszczaj go w klatce. Twój ulubieniec nie będzie chciał go jeść, a jeżeli się skusi, może poważnie się rozchorować. Siano powinno stanowić 70–80% diety, ponieważ dostarcza kompletu witamin, minerałów i błonnika pokarmowego. Pomoże też królikowi ścierać zęby. Z tego samego powodu powinieneś mu dawać gałązki, twarde fragmenty kory i warzywa.
Jeśli Twój uszaty towarzysz nie chce jeść siana, ogranicz inne produkty, takie jak granulat. Możesz również wypróbować różne rodzaje sianka, każde z trochę innym składem, czyli wzbogacone o inne zioła.
Jakie zioła podawać królikowi?
W diecie królików powinny znaleźć się też zioła, np. liście maliny i brzozy, babki lancetowatej i szerokolistnej, mniszka lekarskiego. Codziennie możesz mu podawać chaber, podagrycznik, gwiazdnicę pospolitą czy pięciornik gęsi. Z kolei w mniejszych ilościach lub rzadziej podawaj skrzyp polny, krwawnik, płatki słonecznika, nagietek, ziele kukurydzy, pokrzywę bądź stokrotkę.
Sporadycznie możesz również wrzucać do miski popularne zioła kuchenne, takie jak tymianek, oregano, rozmaryn, bazylia i mięta. Zastanawiasz się, jak urozmaicić dietę królika? W sklepach zoologicznych znajdziesz liście truskawki, leszczyny czy porzeczki. Zioła, które królik może jeść codziennie, mieszaj ze sobą, natomiast pozostałe podawaj naprzemiennie.
Możesz również podać tymotkę łąkową, dostępną w kilku wersjach: buraki i pomidor, marchew i dynia oraz papryka i pasternak.
Owoce i warzywa dla królików
Jakie warzywa warto uwzględnić w diecie królika miniaturki? Możesz mu podawać kawałek korzenia buraka, selera, pietruszki, czy marchewki. Uważaj, żeby nie posiekać go zbyt mocno, w przeciwnym razie Twój ulubieniec może się zakrztusić. Okazjonalnie możesz poczęstować królika papryką, sałatą rzymską mini, czy cykorią zieloną. Nie podawaj całego warzywa na raz, a tylko jego kawałek. Chociaż królik lubi warzywa, nie mogą mu zastąpić siana, w przeciwnym razie przyczyniają się do przerostu zębów i otyłości. Zadbaj o to, żeby nie przekraczały one 15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Króliki uwielbiają też banany, gruszki, jabłka, truskawki, brzoskwinie i banany. Pamiętaj jednak, że owoce są bogate w kalorie, dlatego podawaj je z umiarem. Podobnie, jak w przypadku warzyw, nie podawaj ich w całości, lecz tylko kawałek. Zapytaj weterynarza, ile może na raz zjeść Twój pupil.
Jaka woda dla królika?
Woda odgrywa bardzo ważną rolę w diecie dla królika, w związku z tym powinien mieć do niej stały dostęp. Możesz ją podawać w ciężkiej misce lub poidle. Pamiętaj, żeby zawsze była czysta, dlatego regularnie ją wymieniaj. Zrezygnuj z wody mineralnej, smakowej, przegotowanej czy gazowanej. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda źródlana lub z kranu.
Jakie przysmaki wybrać dla królika?
Wielu właścicieli królików podaje swoim pupilom siemię lniane, zwłaszcza w okresie linienia, aby zapobiec zakłaczeniu. Zanim jednak włączysz je do diety uszatego towarzysza, skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista ustali, jak często i w jakiej ilości możesz podawać siemię lniane. W niektórych przypadkach należy wzbogacić jadłospis o ostropest, który wspiera pracę wątroby.
Zastanawiasz się, czy możesz podawać królikowi granulat? Tak, pod warunkiem że wybrany produkt nie zawiera zbóż, cukrów i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, że Twój ulubieniec nie powinien mieć do niego stałego dostępu. W przeciwnym razie może łatwo przytyć. Granulat należy traktować jako dodatek. Dieta powinna bazować na sianie, ziołach i warzywach. Najlepiej, aby produkt składał się z:
- 13–14% białka,
- 18% włókna pokarmowego,
- nie więcej niż 3% tłuszczu.
Powyższe zasady dotyczą żywienia zdrowych królików miniaturowych. Jeśli Twojemu pupilowi coś dolega, koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Specjalista ułoży indywidualny jadłospis, biorąc pod uwagę jego stan zdrowia. W razie potrzeby może przepisać dodatkowe witaminy. Nie dawaj jednak żadnych suplementów bez konsultacji z weterynarzem.
Co warto wykreślić z diety króliczej?
Z diety króliczej należy wykluczyć słodycze, bułki, chleb, liście i kwiaty roślin doniczkowych. Zrezygnuj też z ziemniaków, szczypiorku, pora, czosnku, czy cebuli. Nie wolno podawać tym zwierzętom krakersów, orzechów, lizawek solnych, trocin, rożków ani kapusty.
Pamiętaj, że króliki nie mogą jeść kolorowych karm, dropsów, mieszanek ze zbożami, chipsów i wapienek, prowadzą one bowiem do namnażania się niebezpiecznych bakterii w przewodzie pokarmowym, a nawet do biegunki.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto