Dlaczego kot wymiotuje? Jak zapobiegać wymiotom u kota i jak je leczyć?
Alarmujące powinny być natomiast sytuacje, w których wymiotom towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, apatia, rezygnacja z dotychczasowego stylu życia, suchy kaszel, dławienie się, brak apetytu, zaparcia oraz niepokojący wygląd zwracanej treści żołądka, towarzysząca jej obfita piana lub krew i ślinienie się.
Kot wymiotuje – przyczyny
Do przyczyn wymiotów u kota zalicza się:
- nagromadzenie sierści w żołądku, zadławienie się kłaczkiem,
- podrażnienie ścian gardła trawą podczas jej jedzenia,
- chorobę lokomocyjną,
- przejedzenie i zbyt łapczywe jedzenie – może być spowodowane tym, że kot w przeszłości głodował lub musiał walczyć o miejsce przy misce. Takie zachowanie ma behawioralne podłoże i można je leczyć,
- pasożyty – w wymiotach są często obecne glisty kocie, które można zobaczyć gołym okiem,
- połknięcie jakiegoś przedmiotu,
- wady anatomiczne – np. wady przełyku, niedrożność jelit,
- zatrucie pokarmowe, np. spowodowane zmianą karmy,
- zatrucie toksyną, np. polizanie rośliny trującej bądź pokrytej toksyczną substancją, zjedzenie myszy, która wcześniej zjadła trutkę. Przy tego rodzaju
- zatruciu kot prawdopodobnie będzie wymiotował krwią,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- choroby układu pokarmowego – kot w takich przypadkach często (ale nie zawsze) wymiotuje żółcią,
- zapalenie gardła, ropomacicze, choroby dróg moczowych, niewydolność wątroby, cukrzyca, niewydolność nerek – w przypadku tych schorzeń w kocich wymiocinach zazwyczaj pojawia się piana,
- panleukopenia – wymiotom towarzyszy biegunka. Jeżeli kot jest młody i nie był szczepiony, prawdopodobieństwo tej choroby jest bardzo wysokie.
W diagnostyce ważne jest też to, aby odróżnić torsje od wymiotów. Wymioty mają miejsce wtedy, gdy oprócz pojawienia się torsji z pyszczka wydobywa się treść żołądka. Z kolei torsje to jedynie ruchy spowodowane przez tłocznię żołądka plus otwieranie pyszczka. Jeżeli zwierzę cierpi z powodu uciążliwych torsji i nie towarzyszą im wymioty, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Prawdopodobnie kot połknął jakiś przedmiot, który drażni ściany żołądka. Jeżeli po obejrzeniu zwierzęcia zauważymy, że z jego odbytu wystaje sznurek lub inna obca część, pod żadnym pozorem nie należy jej wyciągać samodzielnie. Można w ten sposób uszkodzić jelita.
Dlaczego kot wymiotuje po jedzeniu?
Zwracanie zjedzonego chwilę wcześniej pokarmu to najczęściej objaw zbyt szybkiego jedzenia. Jeżeli jednak kot nie je w sposób, istnieje podejrzenie, że może chodzić o nietolerancję pokarmową. Należy zmienić karmę i obserwować zwierzaka.
Co zrobić, żeby kot nie wymiotował?
Jeżeli przyczyną jest alergia lub nietolerancja pokarmowa, konieczne jest ustalenie czynnika, który uczula i wyeliminowanie go z diety. Wymioty ustępują po kilku lub kilkunastu dniach od momentu odstawienia szkodzącej kotu karmy lub składnika. W przypadku wymiotów spowodowanych zbyt łapczywym jedzeniem najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po poradę behawiorysty. Tego rodzaju zachowania można z powodzeniem wygaszać, ale wymaga to pracy i cierpliwości. Wymiotowanie kulkami pilobezoarów można ograniczyć, regularnie czesząc kota i dając mu specjalne pasty oraz przysmaki zawierające składniki, które rozkładają sierść w żołądku. Jeżeli kot wymiotuje tylko w czasie podróży, można dać mu przed jazdą środek, dzięki któremu złagodzone zostaną objawy choroby lokomocyjnej. Dawkowanie należy skonsultować z lekarzem. We wszystkich innych sytuacjach, w których kot wymiotuje, trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza.
Wymioty u kota – leczenie
Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami ustalić przyczyny i jej wyeliminować, konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza. Wymiotowanie kota poza niektórymi wyjątkami zawsze należy traktować bardzo poważnie. Nie wolno leczyć go na własną rękę i pod żadnym pozorem nie można podawać kotu żadnych leków. W przypadku wymiotów, które są spowodowane zatruciem, liczy się każda minuta. Wątroba obciążona toksyną szybko przestaje prawidłowo funkcjonować. Tak samo w przypadku usuwania ciał obcych – nie wolno wyjmować przedmiotów wbitych w ścianę gardła od wewnątrz ani wyciągać wystających z odbytu sznurków czy innych przedmiotów. Długo trwające wymioty bardzo szybko prowadzą do odwodnienia, niedożywienia i spadku elektrolitów, co skutkuje słabnięciem i może prowadzić do utraty przytomności. Trwająca dłużej niż 24 godziny głodówka jest u kotów bardzo niebezpieczna. To drapieżniki, u których w wyniku upośledzonej podaży pokarmu bardzo szybko dochodzi do stłuszczenia wątroby i innych groźnych dla zdrowia powikłań.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto