Grzywacz Chiński
Grzywacz chiński z wyglądu nietypowy, ale w rzeczywistości bardzo pogodny, uczuciowy i towarzyski pies. Ulubieniec miłośników ras małych i średnich!
Grzywacz Chiński - wygląd rasy
Chiński grzywacz to pies niewielkich rozmiarów, który potrafi zauroczyć swoim nietypowym wyglądem. Grzywacze chińskie to psy, które reprezentują osobniki z bardzo harmonijną budową ciała. Grzywacz chiński długowłosy nie różni się niczym szczególnym od grzywacza chińskiego bezwłosego prócz szaty. Jeśli chodzi anatomię - w tych dwóch odmianach są identyczne. Ich sylwetka jest w kształcie trójkąta. Ich cienkie i długie nogi utrzymują bardzo prosty tułów. Ów tułów jest umiarkowanej długości. Jeśli chodzi o samce to w kłębie sięgają do 33cm, suki natomiast mają do 30cm. Wzorzec nie narzuca żadnej konkretnej wagi rasie grzywacz chiński. Jeśli chodzi o wystawy i psy ozdobne, to nie powinny mieć więcej niż 5 kg. Z reguły grzywacze chińskie mają ok 3-5 kg masy ciała. Jest to taka norma. Ciało jest mocne, ale bardzo zwinne. Można wyszczególnić dwie różne odmiany grzywacza chińskiego pod względem budowy ciała.
- kuc - grzywacz chiński o mocnej budowie ciała i bardzo trwałym i grubym kośćcu.
- jelonek - przedstawiciel tej rasy o delikatnej kości i dużą bardziej wątłej budowie ciała (właśnie ze względu na kości).
Jak już wcześniej zostało wspomniane, chiński grzywacz ma dwie odmiany. Jedną z nich reprezentują psy bezwłose. Ich ciało jest bardzo gładkie i bardzo nieregularnie pokryte włosem. Szata jest obecna jedynie w okolicach tylnych łap, na głowie i na ogonie.
Grzywacz chiński długowłosy charakteryzuje się długim i pięknym włosem okrywowym. Pod nim znajduje się miękki i krótki podszerstek. Włosy te są bardzo delikatne i zmieniają barwę, gdyż na słońce reaguje tak samo jak skóra. Sierść grzywacza chińskiego opala się słońcem w związku z czym ciemnieje i zmienia swój kolor. Szata może być różnych kolorów, nie ma wzorca, który narzuca konkretny kolor włosa. Odmiana owłosiona grzywacza chińskiego inaczej nazywana jest “Powder Puff”. Miłośnicy rasy grzywacza chińskiego uważają, iż odmiana długowłosa jest o wiele atrakcyjniejsza choćby dla oka. Jest to kwestia gustu, ale faktycznie grzywacze chińskie mają w sobie coś wyjątkowego jeśli chodzi o wygląd, co rzadko zdarza się innym rasom. Są bardzo specyficzne i inne. Powder Puff i psy bezwłose nie są często spotykanymi psami w domach. Są również drogie, bo kosztują wraz z rodowodem w granicach 5000-7000 zł.
Oczy powinny być ciemne, a najlepiej gdy są czarne. Uszy grzywacza chińskiego są duże i postawione ku górze. Odmiana o długiej sierści ma uszy wiszące. Ogon jest uniesiony dość wysoko i zakończony jest pióropuszem.
Grzywacz chiński - historia rasy
Przodkowie rasy grzywacz chiński byli spotykani w świątyniach buddyjskich. Psy te służyły tam w konkretnych celach. Ich znaczenie było spore i nie takie błahe jak może się wydawać. Chiński grzywacz był uznawany za wcielenie mędrca. Każda jego reakcja i zachowanie było wpływowe i brane pod uwagę. Były to psy świątynne, z którymi się liczyło.. a właściwie z ich “zdaniem”. Podejmowane decyzje były powiązane z zachowaniem chińskiego grzywacza.
W Chinach w tym czasie zamieszkiwały inne odmiany grzywacza chińskiego, psy bezwłose. Dzisiaj ten pies niewielkich rozmiarów ma maksymalnie 5kg, Wtedy były nieco większe, bo ich masa ciała miała około 11kg. Były wykorzystywane do wyeliminowania dżumy, która panowała na statkach. Przenoszona ona była przez szczury, a grzywacz chiński miał zadanie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Psy z tamtych czasów można uznać za przodków dzisiejszej rasy grzywacza chińskiego. W FCI figuruje ona w 9 grupie, jako psy ozdobne, prócz tego, grzywacz chiński uznawany jest jako pies towarzyszący. Zajęły sekcję numer 4 - psy bezwłose. Rasie grzywacz chiński przypisano nazwę oficjalnie dopiero w 1972 roku. Dużo większą popularnością cieszył się w USA i w Wielkiej Brytanii aniżeli w Chinach. Historia rasy grzywacz chiński nie jest bardzo rozbudowana i zbytnio inspirująca, natomiast najważniejsze informację są zapisane w dokumentach, które mamy okazję Państwu przekazać. Kiedyś były średniej wielkości, teraz są małą rasą. W tamtych czasach były to psy myśliwskie i psy stróżujące, dziś są psami rodzinnymi, a taki chiński grzywacz jest idealnym kandydatem na wymarzonego przyjaciela.
Grzywacz chiński - charakter
Grzywacz chiński należy do grupy małych ras. Na oko może się wydawać bardzo kruchy i delikatny, jednak ku zdziwieniu nawet miłośników psów, jest bardzo energiczny i ma mnóstwo pokładów werwy. Charakter grzywacz chiński ma bardzo przyjemny patrząc z perspektywy człowieka. Dlaczego? Otóż są to psy bardzo towarzyskie, uwielbiają być w rodzinie. Uwielbiają ruch, zabawy na świeżym powietrzu oraz w domu. Rasie grzywacz chiński nie przeszkadzają dzieci, wręcz przeciwnie, bardzo je lubią , są chętne do zabaw i psot. Chiński grzywacz to prawdziwy wulkan energii, którego czasem trudno zatrzymać. Ale to jego atut. Starsze dzieci jednak będą bardziej odpowiednie dla grzywacza chińskiego, ponieważ są bardziej uważne i zdają sobie sprawę, że psa można czasem podczas zabawy uszkodzić, urazić itd. Starsze dzieci są dużo “bezpieczniejsze” dla psa i na odwrót. Swobodnie można stwierdzić, że grzywacz chiński jest fantastycznym przyjacielem, który jest w całości oddany rodzinie.
Rasa ta nie jest obdarzona szczególnie wyróżniającym się temperamentem. Oczywiście jest to zależne od odmiany grzywacza chińskiego, ale z reguły są to psy spokojne i zrównoważone.
Wiele zależy od wcześnie rozpoczętej socjalizacji szczeniaków. Odpowiedzialni hodowcy nie dopuszczą do zaniedbania w tej dziedzinie. Dlatego, jeśli bierzemy pieska z hodowli to zwracajmy na to uwagę. Dobrze zsocjalizowany pies nie będzie miał problemów z nieśmiałością czy lękliwością. Gdy tego zabraknie - grzywacz chiński może mieć ów problemy. Wychowanie jest ogromną siłą. Ważne, żeby nie bagatelizować nauki psa. W późniejszych latach będzie mu się łatwiej i lepiej żyło, będzie o wiele bardziej świadomy i przede wszystkim szczęśliwszy. Na szczęście rasie grzywacz chiński, szkolenie i nauka przychodzi całkiem łatwo. Chętnie się uczą i wykonują polecenia. Nie stawiają oporu, wręcz przeciwnie, są zdeterminowane i szybko przyswajają wiedzę.
Grzywacz chiński - zdrowie i pielęgnacja
Charakterystyka rasy grzywacz chiński pod względem zdrowia wygląda następująco.
Grzywacz chiński to rasa psów, która żyje nawet do 15 lat. Jest to dość normalne dla małych ras. Dotyka ich najczęściej problem z uzębieniem i problemy dermatologiczne różnego rodzaju. Prócz tego mają problemy kardiologiczne, a niektóre przypadki zmagają się z dolegliwością związaną z oczami. Najczęściej występują bolączki z poniższej listy:
- zwichnięcie soczewki
- jaskra
- zaćma
- zespół suchego oka
- zanik siatkówki
- zwichnięcie soczewki
Dlatego właśnie zalecamy by szczególną uwagę zwracać na oczy grzywacza chińskiego. Jak zapobiec tym dolegliwościom? Trzeba zadbać o oczy i ich okolice - dobrze oczyszczać te miejsca. Nasz sklep Hubun ma w swojej ofercie również krople, które wspomogą oczy i działają profilaktycznie na problem zespołu suchego oka czy zwichnięciu siatkówki.
W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie uniknąć kłopotów zdrowotnych z oczami, gdyż jest to przyczyna samoistnej mutacji genetycznej. Jeśli dany grzywacz chiński jest uwarunkowany genetycznie od tych problemów to możemy jedynie złagodzić ich objawy. Ważne jest zatem by zwrócić uwagę na to podczas zabierania psa z hodowli. Oczywiście, nie chodzi o to, że powinniśmy brać pieski tylko w pełni zdrowe, chodzi o to by być przygotowanym na działania zdrowotne mające na celu nie pogorszenia się stanu psa.
Co jeszcze często dotyka grzywacza chińskiego? Typowe dla małych ras są problemy z rzepkami kolanowymi. Najczęściej dochodzi do zwichnięcia rzepki, czy też dysplazji stawów. To również nieraz jest nieuniknione. Aby wzmocnić stawy i chrząstki w ciele psa zalecamy podawać mu różnego rodzaju witaminy. Szczególnie polecamy kolagen, który świetnie wzmacnia stawy, kości i całą odporność.
Prócz witamin należy pamiętać o pełnowartościowej karmie, która dostarczy do organizmu wszystkie składników odżywczych oraz wszelkich witamin i minerałów. Dzięki temu grzywacz chiński będzie bardziej witalny, a jego ciało o wiele zdrowsze i odporne. Nie jest to natomiast lekarstwo na ów problemy zdrowotne, jest to jedynie suplement, który wspomaga odpowiednią pracę stawów i całego ciała.
Skóra grzywacza chińskiego jest bardzo delikatna i wrażliwa na bodźce z zewnątrz, a szczególnie na promienie UV. Należy chronić psa przed poparzeniem czy powstawaniem mniejszych lub większych stanów zapalnych. W naszym sklepie mamy specjalne szampony dla psów o wrażliwej skórze. Właśnie takich należy używać podczas kąpieli.
O bezwłose grzywacze powinniśmy szczególnie dbać. Ważne jest oczyszczenie i nawilżenie skóry, która bardzo szybko się brudzi i jest problematyczna.
Jeśli chodzi o kąpanie psów tej rasy to nie powinno się to odbywać zbyt często. Jako, że jest to niebezpieczne dla samego psa. Może się szybko przeziębić, a jego skóra może być narażona na jakieś skutki uboczne, które mogą przerodzić w coś o wiele gorszego. Odmianę bezwłosą kąpie się nawet raz na kilka tygodni. Ważne by używać delikatnych produktów, najlepiej hipoalergicznych, które są dostosowane do wrażliwej skóry.
Rasie grzywacz chiński nie grozi linienie. Jest to dla niektórych plus jeśli chodzi o utrzymanie psa i miejsca zamieszkania w czystości. Jednakże wersję grzywacza chińskiego - Power Puff powinno się wyczesywać nawet codziennie. Jest to ważne. Mimo, że tych długich włosów nie jest bardzo dużo. Są rzadkie i tylko w niektórych miejscach, to jednak gromadzi się tam duża ilość brudu i kurzu co może być niebezpieczne dla ich wyjątkowo wrażliwej skóry.
Pielęgnacja grzywacza chińskiego jest wymagająca jak na tak małego psa. Kolejną rzeczą, o której należy wspomnieć jest pozbywanie się kamienia nazębnego. Niestety ten kamień gromadzi się grzywaczom dość intensywnie. Może się wydawać, że to nic groźnego, natomiast taki kamień nazębny może prowadzić do wielu chorób jamy ustnej. Najlepiej jak pies ten kamień zdziera sobie sam, w naturalny sposób. Do tego świetną alternatywą są gryzaki dla psa, bądź zabawki, które są do tego stworzone.
Ostatnią rzeczą w kwestii pielęgnacji grzywacza chińskiego o jakiej należy wspomnieć jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niestety, jako że ta sierść nie jest bujna, a czasem wręcz jej nie ma, psy źle znoszą chłód. Standardem rasy jest brak odporności na minusowe temperatury i na wilgoć.
W gorące dni powinniśmy psa smarować kremem z filtrem oraz uchronić od udaru cieplnego, tak w mroźne dni powinniśmy ubierać psa. W naszym sklepie znajdą Państwo całą gamę produktów związanych z zimną. Są to kurtki, bluzy, swetry, golfy, skarpetki, buty i inne. Na pewno grzywacz chiński będzie się czuł o wiele bardziej komfortowo w bluzie lub kurtce jeśli nadejdą chłodne dni. Aby spacery mogły się odbywać w takie dni polecamy buty, które umożliwiają chodzenie pupilom po drodze/śniegu.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto