Ile razy dziennie karmić małego kotka? Wszystko o diecie kociąt
Czym karmić kocięta?
Pojawienie się w domu małej, futrzanej kulki zwykle budzi wielkie emocje. Wszyscy chcą „przychylić nieba” uroczej istocie, więc kocia wyprawka z dnia na dzień powiększa się o pluszowe myszki, kolorowe piłeczki, miękkie kocyki, a nawet kontener czy szelki dla kota, które przydadzą się dopiero za kilka miesięcy. Tymczasem kilkutygodniowemu zwierzątku potrzebne są przede wszystkim czułość, ciepło i prawidłowe żywienie. Małego kota trzeba karmić zupełnie inaczej niż dorosłego. Co więcej, maluch rośnie błyskawicznie, więc karmienie 6-tygodniowego kota diametralnie różni się od diety, jaką zapewnić trzeba 3-miesięcznemu zwierzęciu. Jak zmieniają się zasady karmienia małego kota w zależności od wieku?
Najlepszym pokarmem dla kocich osesków jest mleko ich matki. Jego skład idealnie odpowiada potrzebom żywieniowym kociąt – zawiera odpowiednie ilości wszystkich składników odżywczych, a także budujących odporność przeciwciał (co nie oznacza, że szczepienie kota wykarmionego przez matkę jest zbędne!). Dlatego jeśli chcesz zaopiekować się czworonożnym malcem pozostającym pod opieką swojej mamy, poczekaj do czasu, aż ukończy około 8 tygodni.
Jak masz postąpić, jeśli trafiło do ciebie kocię, które straciło mamę? Podejmując się karmienia kociąt bez matki, pod żadnym pozorem nie można podawać im mleka krowiego – może im zaszkodzić! Jeśli zaskoczyła cię konieczność nakarmienia małego kota, podaj mu roztwór mleka w proszku dla niemowląt, które dostępne jest w większości sklepów i aptek. Generalnie do karmienia osieroconych kociąt przeznaczone jest mleko modyfikowane, które możesz kupić w sklepach zoologicznych. Podawaj je maluchowi strzykawką lub ze specjalnej butelki do karmienia kota.
Kotki karmią młode do 6-8 tygodnia ich życia, ale już w połowie tego okresu zaczynają przynosić im zdobycze z polowania. Dlatego około 3–4 tygodnia życia kociaka możesz zacząć stopniowo rozszerzać jego dietę o pokarmy stałe. Idealnym wyborem będzie dobrej jakości, pełnoporcjowa mokra karma dla kociąt. Możesz też podać maluchowi karmę suchą, ale początkowo namaczaj ją w wodzie. Zawsze wybieraj produkty przeznaczone dla kota do 1 roku życia – są zasobniejsze w składniki odżywcze niż te dla dorosłych kotów.
Sprawdź również: Wyprawka dla kota - co powinno znaleźć się na Twojej liście zakupów?
Jak często karmić małego kota?
Ile razy dziennie karmić małego kota? Kotki karmią swoje młode nawet kilkanaście razy na dobę! Jeśli przypadło ci w udziale żywienie małego kota, koniecznie zapewnij mu stałą opiekę, np. angażując na zmianę wszystkich domowników. Malec powinien dostać niewielką porcję mleka co 2–3 godziny. W okresie rozszerzania diety liczbę posiłków można zmniejszyć do 5–6 dziennie. Warto zachować tę częstotliwość w przypadku karmienia kota 2-miesięcznego, ale jest ono już o wiele mniej wymagające – twój podopieczny zacznie w tym czasie jeść samodzielnie.
W późniejszym okresie także postaraj się karmić swojego pupila nie rzadziej niż 3–4 razy dziennie. Dlaczego prawidłowe żywienie kotów wymaga częstych posiłków? W przypadku kocich osesków to oczywiste – mają dość wysokie zapotrzebowanie energetyczne ze względu na intensywny rozwój, ale w związku z niewielką pojemnością przewodu pokarmowego nie są w stanie zjeść wiele na raz. Fakt ten ma jednak znaczenie także w przypadku kotów dorosłych!
Wolno żyjące koty żywią się małymi gryzoniami, ptakami. Jedzą kilkanaście razy w ciągu doby. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do takich niewielkich, ale częstych posiłków. Ani kociak, ani dorosły kot nie jest w stanie najeść się na zapas, choć wiele osobników jest w stanie pochłonąć ogromną ilość karmy. Zbyt obfite posiłki są przyczyną niestrawności, a w dłuższej perspektywie – otyłości i chorób. Dlatego nigdy nie zostawiaj kotu pełnej po brzegi miski! Twój rytm dnia z pewnością nie pozwoli ci zawsze karmić podopiecznego co 3 godziny. Postaraj się jednak robić to jak najczęściej. Pomogą ci w tym np. automatyczne podajniki karmy.
Ile powinien jeść kot do pierwszego roku życia?
Zapotrzebowanie energetyczne kotów w fazie intensywnego wzrostu jest nawet 3-krotnie większe niż u kotów dorosłych. Dojrzałe osobniki potrzebują uzyskać z codziennej diety około 60–80 kcal (w zależności od poziomu aktywności) na 1 kg masy ciała. Karmienie małego kota musisz skalkulować tak, by w pierwszych miesiącach życia dostarczyć mu nawet 200 kcal w przeliczeniu na kg masy ciała. Stopniowo redukuj wartość energetyczną posiłków tak, by w wieku 12 miesięcy wynosiła około 85 kcal na 1 kg masy ciała.
Producenci rzadko podają wartość energetyczną karmy na jej opakowaniu. Poszczególne produkty bardzo różnią się między sobą pod tym względem (zwróć uwagę, że sucha karma jest kilkukrotnie bardziej kaloryczna niż mokra!). Różne są także potrzeby poszczególnych kotów. Chcąc precyzyjnie wyliczyć, ile powinien jeść Twój podopieczny, skorzystaj z dostępnych w sieci algorytmów. Możesz też kierować się sugestiami producenta (informację o dawkowaniu danej karmy znajdziesz na jej opakowaniu), pamiętając, że są to dane uśrednione.
Obserwuj bacznie swojego pupila, by ustalić harmonogram jego posiłków. Weź przy tym pod uwagę, że zarówno kocięta, jak i dorosłe osobniki lubią rutynę. Stałe pory karmienia ułatwią ci uregulowanie kociej diety. Pamiętaj, że odpowiednie żywienie małego kota wpłynie korzystnie na jego zdrowie i prawidłowy rozwój, a wcześnie ukształtowane nawyki żywieniowe pozwolą uniknąć problemów behawioralnych. To ułatwi ci życie, a twojemu pupilowi zapewni dobrostan psychiczny.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto