Jack Russell Terrier bardzo energiczny pies, który kojarzony jest z filmem “Maska”, gdyż to to właśnie on towarzyszył głównemu bohaterowi filmu. Niesamowicie towarzyski i pogodny pies, który wprowadzi w nasze ściany wiele radości.

Historia rasy

Nazwa rasy wzięła się od pierwszego posiadacza niewielkich psów myśliwskich - Johna Jacka Russella. A jej pochodzenie jest z Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej wspomniany pastor uwielbiał polowanie. Szczególnie na lisy. Rzucił sam sobie wyzwanie, aby stworzyć idealnego psa, który pomógłby mu w jego myśliwskich planach. Miał to być pies bardzo szybki, zwinny, nieustraszony, odważny i wytrzymały. Miał być mały i giętki, by mógł przedostać się do lisich nor i wejść w każdą szczelinę. Jego kolor miał się odróżniać od lisów, właśnie dlatego ma białą sierść. Jego zamiłowanie do tej rasy zaczęło się od tego, że zakupił suczkę o imieniu Trump. Dzisiaj to właśnie ona jest traktowana jako matka rasy Jack Russell Terrier. Nastąpiło sporo krzyżówek, aby otrzymać psa z powyższego opisu, który świetnie sprawowałby się na polowaniach. Krzyżowane były między innymi: foksteriery, welsh corgi, beagle, bulteriery, norfolk czy norwich terriery. już na początku lat 90 XX wieku wyodrębniono tę rasę. Nazwa, którą posiada została mu nadana chwilę później, bo w 2000 roku. Początkowo były dwa wzorce tej rasy. Jedna z nich była lżejsza, a druga nieco lepiej zbudowana i bardziej masywna. Dzisiaj rasa Jack Russell Terrier jest bardzo popularna na całym świecie. Z biegiem czasu rasa straciła swoje cechy, które wyróżniały tego psa jako psa myśliwego. Teraz głównie jest traktowany jako pies domowy, rodzinny, przyjaciel domu. 

Według podziału FCI rasa ta należy do grupy III - terriery; sekcja 2 - terriery małe.

Wygląd 

Jack Russell Terrier sięga nawet 30 cm, a jego optymalna waga to 5-6kg. Ze względu na krótkie nóżki są jest to pies raczej dłuższy niż wyższy. Obwód klatki piersiowej sięga maksymalnie do 45 cm. Jako, że były to kiedyś psy myśliwskie wyróżnia je ich wielkość. To że są małe pomagało im w pracach myśliwskich. Wąska klatka i drobna budowa ciała umożliwiała im przedostanie się przez wąskie otwory i szczeliny. Gdyby klatka piersiowa była szersza nie miałyby możliwości zręcznie przedostać się np. do lisich norek. 

Jack Russell Terrier ma uszy w kształcie litery V, ale z reguły są oklapnięte. Ogon również jest oklapnięty - jeśli pies jest w spoczynku. Jeśli jednak węszy i wytęża swoje zmysły, to ogon jest postawiony pionowo. Można podciąć ogon, ale nie jest to konieczne. Wręcz się tego odradza, gdyż jest to nieetyczne i krzywdzące. 

Jego sierść jest krótka, drutowata i nie należy do najprzyjemniejszych w dotyku. Jest szorstka, chociaż zdarzają się też przypadki o gładkiej sierści, ale jest to o wiele rzadsze. Można wyróżnić trzy rodzaje szaty Jack Russell Terrier’a:

  • gładka - mocno przylegająca do ciała i całkiem miła w dotyku
  • szorstka - gęsta sierść o różnej długości, która układa się w wielu kierunkach, bardzo gęsta
  • złamana (drutowana) - łączy cechy i gładkiej i szorstkiej i miejscami jest taka i taka.

We wszystkich przypadkach mamy do czynienia z dwuwarstwową powłoką włosa. Jest podszerstek i włos okrywowy.

Jeśli chodzi o umaszczenie to dominuje kolor biały. Występują łatki, najczęściej w kolorze czarno-podpalanym, czarnym lub rudym. Łatki są przeważnie symetryczne i najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, która zaś są ciemne, nie są wyłupiaste, ale spojrzenie ma bystre. 

Charakter

Rasa ta mimo, że wygląda bardzo uroczo, to nie jest to typ kanapowca. Pies lubi być aktywny i potrzebuje dużo ruchu - a często ten aspekt jest zaniedbywany przez właścicieli. Ma bardzo silną wolę i lubi zabawę. Towarzystwo dzieci mu odpowiada, ale lepiej jest mieć wzmożoną uwagę przy małych dzieciach. Pies ten jest bardzo aktywny, ale czasem może być wybuchowy. Nie zawsze są tak łagodne jak wyglądają. Nie są groźne, ale temperamentne. Jest bardzo ufny, ale co do ludzi. Jeśli chodzi o reakcję na inne zwierzęta, to często instynkt zwierzęcy bierze górę i się emocjonuje. W domu będzie dobrym czworonogim przyjacielem. Jest otwarty, pracowity i czuły.

Ma ogromny potencjał jeśli chodzi o polowanie, jak i o psie dyscypliny sportowe. Świetnie się w nich odnajduje, zwłaszcza jeśli może wykonywać zadania sportowe ze swoim właścicielem. Doskonale się nadaje do typowych psich dyscyplin takich jak: agility i obedience. Sporty tego typu nie tylko pozwalają psu wyładować energię (co jest bardzo ważne), a jest to dodatkowy trening umysłowy. Jak już było wspomniane psy te są inteligentne i mądre. Jest bardzo bystry i inteligentny. Gdy nie wykorzystuje swojego potencjału i nie wyładowuje swojej energii jest zwyczajnie nieszczęśliwy. Może być tym wręcz poirytowany co będzie przejawiał poprzez nadmierne szczekanie, nerwowość i nieposłuszeństwo właścicielowi. Temu psu nie wystarczy jeden spacer w ciągu dnia. Tego ruchu i aktywności musi mieć naprawdę sporo, żeby był usatysfakcjonowany i zachowywał się neutralnie.Spokojnie można tych spacerów więcej serwować, albo dołożyć taką aktywność jak aportowanie z piłeczką lub patykiem. Jack Russell Terrier będzie przeszczęśliwy!  Nie jest łatwo go wyszkolić, ale gdy nam się to uda, efekty mogą być zdumiewające. 

Pamiętajmy, że w głównej mierze za zachowanie psa stoi człowiek i to w jaki sposób go wychowa od najmłodszych lat. Wychowanie wpływa na to jak pies zachowuje się przez całe swoje życie. 

Pielęgnacja

Jack Russell Terrier nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Ma krótką sierść, która składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Wystarczy wyczesywać psa raz na jakiś czas, ale podczas okresu linienia warto robić to codziennie, by uniknąć sytuacji zbierania sierści psa po całym domu. Najlepiej sprawdzą się zgrzebła i szczotki, ale świetnym narzędziem również będzie trymer, który pozwoli pozbyć się starych i luźnych włosów. Dużo łatwiej zadbać o ten typ gładko-włosy. Jest o wiele mniej wymagający niż szorstki i złamany. Dlaczego? A to dlatego, że włosy są ułożone w jednym kierunku, są przyległe do skóry i nie kołtunią się. W tych dwóch kolejnych przypadkach włosy nie są tak przyległe.

Dodatkowo są rozwarstwione na różne strony co prowadzi do ich wypadania, łamania się i kołtunienia. Jeśli nasz pies nie posiada gładkiej sierści, musimy o te włosy zadbać bardziej. Czesać kilka razy w tygodniu i sprawdzać stan włosów i skóry. Warto też zwrócić uwagę na uszy i oczy psa. Szczególnie po “brudnych” spacerach, gdyż łatwo się zabrudzają. Należy je czyścić regularnie. W razie konieczności udać się do weterynarza na generalne czyszczenie i sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Pamiętajmy również o zębach, które również muszą być zadbane. Próchnica powinna być ścierana z zębów psa, aby były zdrowe i mógł nimi swobodnie gryźć, bawić się i zwyczajnie funkcjonować. Z tym problemem również pomoże nam poradzić sobie lekarz weterynarii, ale żeby temu zapobiec warto psu dawać przekąski , zabawki, gryzaki - DENTAL.

Odżywianie 

Jeśli chodzi o żywienie to Jack Russell Terrier nie jest wymagający. Psy te zjedzą wszystko i nie wybrzydzają zbytnio. Świetnie sprawdzi się sucha karma z pełnowartościowym składem, która będzie przystosowana to psów energicznych i aktywnych. Równie dobrze będą mu smakowały czy surowe, czy ugotowane przez właściciela potrawy. Zwierzę nie powinno mieć stałego dostępu do jedzenia. Najlepiej podawać ⅔ posiłku dziennie psiakowi - w takiej ilości by się najadł. Ta rasa ma często problemy ze skrętami żołądka, dlatego należy zwrócić też na to uwagę. Jest to spowodowane ich dynamicznym sposobem poruszania się. Do każdego psa mimo ogólnych zaleceń powinno się podchodzić indywidualnie i dopasowywać ilość jedzenia do jego potrzeb.

Jak już było wielokrotnie powtórzone - psy te tracą dużo energii ze względu na swoje dynamiczne i częste poruszanie się, dlatego w tę energię powinniśmy je zaopatrzyć. Musimy jedzenia psa potraktować jako ich paliwo. Dzięki niemu żyją, poruszają się i funkcjonują na co dzień. Tego paliwa więcej ubywa jeśli pies ma wzmożone treningi i aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że ta rasa ma tendencję do nadwagi, dlatego z ilością pożywienia nie można przesadzać. Najlepiej uzgodnić to z lekarzem weterynarii.  Należy kontrolować ruch, wagę i wiek psa. Wszystkie te czynniki mają wpływ na to jaką karmę podawać psu. Szczeniaki mają inne zapotrzebowanie, by mogły się rozwijać w prawidłowy sposób. Tak samo psy starsze, tzw. seniorzy również mają swoje inne potrzeby. Jak wiemy są wtedy bardziej podatne na choroby a ich ciało nie jest już tak witalne i odporne. Stawy, kości i wszelkie układy czasem odmawiają posłuszeństwa, dlatego musimy o to zadbać.  

Problemy zdrowotne i profilaktyka

Długość życia psa to ok. 14 lat. Dobrze zadbany czworonogi przyjaciel może dożyć nawet 15 lat. Jest to pies wytrzymały i upały mu nie straszne. Nie należy jednak narażać go na duże zmęczenie podczas gorących dni. Zimno również nie stanowi dla niego większego problemu. Lubi spacery i zabawę na świeżym powietrzu bez względu na to co czeka go za oknem. 

Jak już wcześniej było wspomniane, pies ten lubi aktywność, a my musimy mu na nią pozwolić. Często psy te dotyka problem nadwagi. Jest to skutek ograniczania psa w jego aktywności. Pies potrzebuje i musi mieć dostarczoną dużą dawkę ruchu - będzie wtedy szczęśliwszy i zdrowszy.  

Choroby, które dotykają tę rasę to m.in.: zwichnięcie soczewki, zaćma, głuchota, czy zaburzenia układu nerwowego i ogólne zaburzenia mięśni. Pies ten raczej rzadko choruje, ale zdarzają się mniej zadbane jednostki, które borykają się z wyżej wymienionymi chorobami. 

Zachowanie i wychowanie

Piesek nie ma problemu z samotnością, ale nie powinniśmy go do niej przyzwyczajać. Dużo bardziej woli towarzystwo. Dużo szczeka. Może to być problematyczne, ale właśnie tak wyraża swoje emocje, szczególnie te pozytywne - jak ekscytację na przykład. Lubi szczekać i często to robi podczas spacerów spotykając inne zwierzaki, czy też w domu gdy mu się nudzi. Jack ma naprawdę dobry węch i jest stworzony do polowania. Właśnie z tego powodu często ucieka, gdy tylko wyczuje coś co wzbudza jego ciekawość. Może nam robić psikusy i być nie usłuchliwy, albo doprowadzać do jakiś szkód w mieszkaniu gdy nie dostarczymy mu wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Wtedy się buntuje i swoją energię wyładowuje np. na niszczeniu różnych rzeczy. Ma dość słaby instynkt stróżujący, ale gdy poczuje zagrożenie w odpowiedni sposób to sygnalizuje.

Wychowanie Jacka powinno być serdeczne a zarazem konsekwentne. Psy te są bardzo przebiegłe i często brak konsekwencji obracają korzyścią dla siebie. Jeśli chodzi o nakazy i zakazy musimy być zdecydowani i nie wahać się podczas wydawania komend. Podobnie jak w przypadkach innych ras najlepiej jest uczyć psa od jak najmłodszych lat szczenięcych. Wtedy wiedza, którą nabył zostanie mu na dłużej, a nauka będzie o wiele łatwiejsza dla właściciela.  Pamiętajmy, że najważniejsze w wychowaniu jest stanowczość. Jeśli raz pozwolimy Jackowi wskoczyć na kanapę bardzo ciężko będzie go tego oduczyć. Będzie wskakiwał na nią nie zważając na nasze zakazujące komendy. Konsekwencja i stanowczość powinna grać pierwsze skrzypce podczas tresury tej rasy. Natomiast należy nagradzać psa odpowiednio, by mógł poczuć się doceniony. Pies ten uwielbia czuć się doceniony. Nie jest z charakteru dumny i wyniosły, ale jeśli czuje się potrzeby - lepiej egzystuje z towarzyszami domu. 

Do kogo pasuje Jack Russell Terrier?

Ta rasa jest dość specyficzna, dlatego nie każdy powinien mieć właśnie takiego pieska. Osoby, które są raczej leniwe i nie lubią spacerów są skreślone już na starcie, bo Jack jest jednym z bardziej energicznych i ruchliwych ras na świecie. Jeśli bierzesz dorosłego osobnika, a posiadasz już w domu inne zwierzaki to raczej odradzamy takiego postępowania, gdyż Jack nie ma w zwyczaju zaprzyjaźniać się z innymi, gdy już jest dorosły. Jeśli bierzemy go do siebie gdy jest jeszcze szczeniakiem, powinien dobrze żyć nawet z kotami. Uwielbia gdy się dużo dzieje. Jeśli mamy liczną rodzinę, a w niej dzieci, to ten pies sprawdzi się fantastycznie. Uwielbia zabawę, ruch, dużą ilość osób. Właśnie wtedy czuję się zdrowy i przeszczęśliwy.

Hubun dla psów Jack Russell Terrier

Każdy przyszły właściciel czworonoga powinien zapoznać się z charakterystyką rasy, jaką jest zainteresowany i odpowiednio się zastanowić czy jest w stanie sprostać oczekiwaniom konkretnego psa. W naszym sklepie znajdą państwo wszystkie potrzebne artykuły, które ułatwią Wam życie ze swoimi pupilami, a im je upięknią. Odwiedzając nasz sklep zaopatrzymy się we wszystko co nam trzeba by egzystować z pieskiem. Od karm po najmniejsze akcesoria. 

Bardzo polecamy karmy suche i mokre, które mają wystarczającą ilość mięsa, co za tym idzie - białka. To pozwoli naszemu psu się nasycić posiłkiem i mieć dużo zasobów energii. Dzięki temu będą mieć siły, by biegać i sprawować swoją dzienną aktywność fizyczną.

Prócz tego w naszym sklepie znajdą państwo wszystkie akcesoria niezbędne do posiadania czworonoga. Są to m.in. miski, szelki, smycze, legowiska, kagańce, zabawki i inne.