Jak odchudzić psa? Skuteczne porady dla opiekunów
Jak skutecznie odchudzić psa?
Aby odchudzić psa, nie wystarczy zmniejszyć podaży kalorii. Należy również zwrócić uwagę na makroskładniki. Warto podawać pupilowi niskobiałkową karmę odchudzającą z zawartością błonnika. W ten sposób zaspokoi ona apetyt psa, jednocześnie obniżając kaloryczność diety. Wspomniany produkt wyróżnia się także niską zawartością tłuszczu, dlatego sprawdzi się w przypadku seniorów i czworonogów ze skłonnością do tycia.
Zwróć też uwagę, czy wybrana karma zawiera glukozaminę i chondroitynę, które wspierają stawy. Jeśli nie, możesz dokupić je oddzielnie w postaci suplementów. W niektórych karmach znajduje się też L-karnityna, przyspieszająca metabolizm kwasów tłuszczowych.
Jak powinna wyglądać dieta dla psa z otyłością?
Zastanawiasz się, jak szybko odchudzić psa? Przede wszystkim ustal, ile kalorii dziennie spożywa Twój pupil. Pamiętaj, żeby uwzględnić każdy przysmak między posiłkami. Przypominamy, że smaczki nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego ulubieńca. W przeciwnym razie smakołyki mogą prowadzić do szybkiego przybierania na wadze. Wybieraj mniejsze, niskokaloryczne smaczki, o obniżonej zawartości tłuszczów i węglowodanów. W tym przypadku dobrze sprawdzą się liofilizowane przysmaki, bogate w składniki odżywcze. Zwróć uwagę, czy przygotowane są z chudego mięsa, np. indyka, królika czy jagnięciny.
Jeśli uda Ci się ustalić kaloryczność diety, zmniejszaj ją stopniowo – 10% tygodniowo – aż osiągnie 60–80% aktualnej dawki energetycznej. Jeśli Twój pupil lubi prosić o jedzenie pod stołem, postaraj się go tego oduczyć. Poproś domowników i gości, aby nie podsuwali mu przysmaków ze swoich talerzy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że takie przekąski dostarczają mnóstwo kalorii, przez co przyczyniają się do nadwagi lub otyłości psa. Z tego samego powodu kontroluj czworonoga, aby nie podjadał na spacerze.
Aby przyspieszyć metabolizm u psa, dawaj mu mniejsze posiłki, za to karm go częściej. Zamiast wsypywać jedną porcję do miski, podziel ją na śniadanie, obiad i kolację. Twój ulubieniec nie jest wtedy głodny i w efekcie nie ma ochoty na smakołyki.
Kilka wskazówek dla właścicieli psów
Nadwaga u psa może wynikać z cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy niedoczynności tarczycy. Niejednokrotnie związana jest jednak ze złą dietą i niewystarczającą aktywnością fizyczną. Jak odchudzać psa, aby cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie dokładnie zbada czworonoga. W ten sposób określi przyczynę i stopień nadwagi, a także opracuje program odchudzania dostosowany do Twojego pupila.
Jak odchudzić psa po kastracji bądź sterylizacji? Spadek poziomu hormonów spowalnia metabolizm. Z drugiej strony prowadzi do zwiększenia łaknienia. Po zabiegu należy zmienić dietę i dostosować jej kaloryczność do mniejszego zapotrzebowania kalorycznego. Właściciel powinien kontrolować ilość podawanych smaczków, a także zmniejszyć porcję karmy lub podawać produkt niskokaloryczny.
Chociaż masa ciała wpływa na zdrowie i jakość życia czworonoga w każdym wieku, odgrywa szczególną rolę, gdy pies z racji wieku zmaga się z różnymi przypadłościami. Nadprogramowe kilogramy obciążają kości i stawy, ponadto zwiększają ryzyko nowotworów, chorób serca i problemów z oddychaniem.
Jak zadbać o kondycję czworonoga?
Warto połączyć zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z treningami. W przeciwnym razie możesz wyrządzić psu więcej szkody niż pożytku. Dostosuj aktywność do wieku, rasy i kondycji swojego pupila. Zacznij od dziesięciominutowych spacerów i stopniowo je wydłużaj. Jeśli możesz to, zamiast zabierać pupila na długi spacer, podziel go na 3 sesje. Dzięki temu nie narazisz czworonoga na bolesne kontuzje. Doskonałą formą aktywności dla otyłych psów, również starszych, jest pływanie, ponieważ wzmacnia mięśnie, nie obciążając przy tym stawów.
Znajdź zabawy, które pomogą psu schudnąć, a jednocześnie sprawią mu przyjemność. Szukając odpowiednich gier, weź pod uwagę jego predyspozycje i uwarunkowania. Psy myśliwskie i gończe lubią aportować, z kolei owczarki niemieckie i inne psy pasterskie chętnie łapią latające dyski. Teriery uwielbiają szarpaki i łamigłówki, natomiast pekińczyki, maltańczyki i chihuahua z przyjemnością uczą się nowych sztuczek.
Wyznacz też konkretne terminy ważenia czworonoga, dzięki czemu sprawdzisz, czy Twoje działania przyniosły spodziewany efekt. Bezpieczne tempo odchudzania psa to 1–2% masy ciała tygodniowo. Zbyt gwałtowny spadek masy ciała może prowadzić do odwodnienia, spowolnienia metabolizmu i niedoborów pokarmowych. Jeśli jednak proces odchudzania przebiega zbyt wolno, waga stoi w miejscu albo pies nadal tyje, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista ustali przyczynę problemów i zaproponuje rozwiązanie.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto