Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów? Sprawdzone porady
Jak oduczyć psa gryzienia rąk i nóg?
Zastanawiasz się, jak oduczyć psa gryzienia dłoni? Przede wszystkim nie pozwól mu na to podczas zabawy. Później czworonóg będzie próbował chwytać nas zębami również w innych sytuacjach. Z tego samego powodu powinieneś mu zabronić podgryzania nóg. Zamiast tego podawaj szczeniakowi gryzak z wypustkami, który ponadto masuje dziąsła, nie powodując przy tym bolesnych otarć.
Jak oduczyć psa gryzienia podczas zabawy? Nie zaczepiaj go palcami ani dłońmi, nie prowokuj stopami. Wykorzystaj do tego piszczącą piłeczkę, szarpaki czy gumowe gryzaki. W ten sposób pies szybko nauczy się, że może gryźć tylko swoje zabawki.
Jak oduczyć psa gryzienia nóg? Pamiętaj, żeby od razu dać mu zrozumienia, że nie tolerujesz takiego zachowania. Możesz powiedzieć „Fe” lub „Nie” i odsunąć nogę tak, aby znalazła się poza zasięgiem czworonoga. Jeśli to nie pomoże, sięgnij po zabawę i zwróć na nią uwagę pupila. Po wspólnej zabawie nagródź go pochwałą lub smakołykiem.
Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy w domu?
Szczeniak ząbkami poznaje świat. Jeśli będzie gryzł zbyt mocno, mama i rodzeństwo z pewnością na to zareagują. Należy jednak podkreślić, że nauka nie kończy się w momencie, gdy pies znajdzie się w Twoim domu. Pupil testuje otoczenie, chwytając zębami nieznane przedmioty (przy okazji masuje sobie dziąsła). Możesz mu podawać specjalne przysmaki i gryzaki, a także suchą karmę dla szczeniąt.
Pamiętaj też, żeby zareagować, kiedy szczeniak Cię ugryzie. Głośno piśnij i przerwij zabawę. W ten sposób pokażesz czworonogowi, że nie akceptujesz takiego zachowania. Jeśli jesteś na spacerze, możesz chwilę przytrzymać go za obrożę i poczekać, aż się uspokoi.
Jeśli czworonóg traktuje Twoje rzeczy jak zabawki, z pewnością szukasz sposobu, by oduczyć go gryzienia przedmiotów. Pomyśl, czy takie zachowanie nie wynika z błędów wychowawczych. Zastanów się, czy nie dałeś pupilowi pary znoszonych pantofli, a teraz podgryza wszystkie buty, jakie napotka na swej drodze. Nie podsuwaj mu swoich rzeczy osobistych, ponieważ potraktuje to jako przyzwolenie do zabawy wszystkimi przedmiotami. Podaruj czworonogowi specjalne gryzaki, aby nie szukał innych zabawek. W ten sposób zaspokoisz jego naturalną potrzebę gryzienia, a przy okazji ochronisz meble i drobiazgi przed zniszczeniem.
Jak oduczyć psa gryzienia mebli?
Jeśli Twój pupil podgryza fotel, nogi od stołu, kanapę czy szafkę, poszukaj przyczyny takiego zachowania. Być może nie poświęcasz mu należytej uwagi, swędzą go dziąsła albo zwyczajnie się nudzi. Aby odwrócić jego uwagę od mebli, podaruj mu specjalne zabawki. Przypominamy, że nie wszystkie nadają się do gryzienia. Niektóre sprawdzą się do aportowania. Wśród nich znajdziemy rzutki z piłką i frisbee. Wypróbuj również drewniane hantle, którymi można wygodnie rzucać.
Szczeniak nie potrafi zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu, dlatego warto poszukać sposobów na rozładowanie emocji. Możesz wybrać się z nim na spacer, a w domu podsunąć mu piszczące zabawki. Polecamy na przykład gumową pszczołę na sznurku z uchwytem do przeciągania. Jaskrawe kolory przyciągną uwagę czworonoga i zachęcą go do zabawy. W ten sposób nie tylko zmęczysz psa, lecz także wzmocnisz z nim relację.
Jeśli nie zakomunikujesz jasno psu, że nie akceptujesz gryzienia mebli i innych przedmiotów, nie oczekuj, że sam się tego domyśli. Absolutnie nie stosuj kary cielesnej. Wystarczy, że powiesz stanowczo „Nie” lub „Nie wolno”. Jeśli boisz się, że czworonóg zniszczy coś pod Twoją nieobecność, zaopatrz się w specjalny preparat. Popsikaj nim meble i inne rzeczy, aby zapach i smak odstraszył psa. Możesz go stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jeśli nigdy nie korzystałeś z odstraszacza, skonsultuj skład z weterynarzem. Specjalista podpowie, czy dany produkt nie zaszkodzi Twojemu ulubieńcowi.
Jak oduczyć psa gryzienia smyczy?
Pamiętaj, żeby nie bagatelizować tego nawyku, ponieważ z biegiem czasu problem może się nasilić. Uzbrój się w cierpliwość, a Twoje działania przyniosą spodziewany efekt. Nie wystarczy, że powiesz raz „Nie wolno”. Aby nauczyć psa zasad, musisz wykazać się konsekwencją. Reaguj, ale nie krzykiem, karą czy szarpaniem za smycz.
Jeśli pies zaczyna gryźć, zatrzymaj się i powiedz „Nie wolno”. Jeżeli przestanie, pochwal go słownie lub daj smakołyk. Przypominamy tylko, że przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10–15% dziennego zapotrzebowania, aby nie narażać czworonoga na nadwagę.
Psy decydują się na gryzienie rzeczy dopiero wtedy, gdy ich potrzeby nie są zaspokojone. Pamiętaj, żeby podawać zwierzęciu odpowiednie zabawki i poświęcać wystarczająco dużo uwagi. Jeśli wspomniane metody nie pomogą, możesz zapisać pupila do psiego przedszkola lub skorzystać z pomocy behawiorysty.
Validate your login
Zaloguj się
Stwórz nowe konto