Jak oduczyć psa szczekania?

Opublikowany : 2021-04-19 | Kategorie Post

dwa szczekające psy

Często szczekanie jest źle interpretowane. Należy pamiętać, że jest to sposób w jaki nasi czworonodzy przyjaciele komunikują się z otoczeniem. Prócz szczekania wydobywają z siebie inne dźwięki za pomocą, których się porozumiewają. Takimi dźwiękami są: wycie, warczenie, piszczenie, skomlenie, dyszenie, wzdychanie i  skowyt. 

Każdy z tych dźwięków wyraża co innego. Dzięki połączeniu się z mową ciała psów jesteśmy w stanie rozszyfrować przekaz jaki mają dla nas. Niektóre zachowania są kierowane do innych psów, które doskonale to rozumieją. Szczekanie również do nich należy. Świetnym przykładem jest sytuacja, w której jeden pies na osiedlu zaczyna szczekać, a po chwili szczekają wszystkie. 

Najczęstsze przyczyny szczekania

Nasz pies wydając z siebie dźwięki chce nam coś przekazać. Naszym zadaniem jest zdefiniować, co konkretnie. Dzięki szczekaniu psy wyrażają swoje potrzeby i emocje  przeważnie są to:

  1. Radość. Często szczekają na widok właściciela, bądź podczas zabawy.
  2. Podekscytowanie. Często pies reaguje np. na słowo “spacer”, bądź inne kluczowe słowa, które w momencie potrafią go rozweselić i sprawić, że jest podekscytowany.
  3. Ostrzeżenie. Samo szczekanie na np. przechodniów, czy przechodzącego obok naszej furtki sąsiada nie jest niczym niepokojącym . Psy często na obce osoby reagują w taki sposób. Jesteśmy jednak w stanie wyczuć jeśli szczekanie jest dosyć intensywne i niepokojące. Psy często próbują nas ostrzec przed czymś groźniejszym niż spacerujący przechodzień. Jeśli pies zaczyna warczeć trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jeśli jesteśmy pewni, że robi to bez konkretnego powodu, należy nad tym pracować i starać się niwelować takie odgłosy.
  4. Groźba. Gdy pies mocno szczeka często ma za zadanie odstraszyć innego czworonogiego przyjaciela, inne zwierzę bądź człowieka.
  5. Znudzenie. Psy, które są samotne, znudzone albo zaniedbane często szczekają, żeby zwrócić na siebie uwagę. Często robią to też bo nic innego nie muszą robić i zwyczajnie się im nudzi.
  6. Tęsknota. W mniejszym stopniu psy szczekają z powodu tęsknoty, ale zdarzają się sytuacje, gdy np. zostają na dłużej w domu i tęsknią za właścicielem i właśnie w taki sposób wyrażają te emocje.
  7. Strach. W dużej mierze gdy psy się czegoś boją to skuczą, bądź wyją, ale są wyjątki. Czasami psy ze strachu szczekają. Są to jednak rzadkie sytuacje. 

Sposoby na szczekanie psa

Zanim zaczniemy stosować jakieś poczynania, które mają na celu “uciszenie” psa, albo zniwelowanie częstotliwości jego szczekania najpierw trzeba zastanowić się dobrze, jaki może być powód. Często oceniamy bardzo pochopnie szczekanie myśląc, że pies robi nam na złość wydając z siebie głośne dźwięki. Jeszcze przed posiadaniem czworonoga należy przemyśleć, czy jesteśmy na to gotowi. Wiele osób odrzuca fakt, iż psy donośnie i często szczekają, więc musimy pamiętać, że jest to naturalne zachowanie tych zwierząt. 

mały szczekający pies

Prócz tego, musimy pamiętać również o sąsiadach, którzy są narażeni na słuchanie szczekania naszego psa. Jeśli jesteśmy pewni, że szczekanie nie jest spowodowane żadną konkretną potrzebą możemy oczywiście spróbować oduczyć psa tak częstego i bez przyczynowego szczekania. Całkowicie nie da się oduczyć psa szczekania, jest to wręcz niewykonalne i absurdalne. 

Szczekanie dla psa jest jak mowa ludzka dla nas, dlatego możemy jedynie to szczekanie ograniczyć. 

Dobrze jest nagradzać psa za jego spokojne zachowanie. Będzie to dla niego motywacja, jeśli będzie chętny na smaczka czy inną nagrodę. Podczas gdy on szczeka, a my  tego nie chcemy, bo np. mamy gości, nie powinniśmy w tym czasie go głaskać czy mówić do niego i zwracać się po imieniu. 

Kolejnym aspektem jest urozmaicenie jego codzienności, bo może szczekać z nudów. Psy bardzo często odczuwają frustrację, irytację czy zwyczajną nudę. Świetnym rozwiązaniem jest np. zmiana trasy spaceru, czy wprowadzenie nowych zabaw, zabawek czy kontakt z innymi czworonogami. To na pewno ich rozerwie i oderwie od codzienności, która źle na nich działała i ich frustrowała. 

Szczekanie psa, gdy zostaje sam w domu lub mieszkaniu

Ważne by nie zostawiać psa samego w domu skazując go tylko na siebie. Należy zadbać o to by pies podczas naszej nieobecności miał zajęcie. W tym przypadku świetnie sprawdzą się gryzaki naturalne bądź zabawkowe, maty węchowe, maty, z których pies wylizuje karmę. Nie dość, że skupiają ich uwagę, będą wymagały trudu i wysiłku, to jeszcze zajmą ich na naprawdę długi czas. Pamiętać trzeba też o tym, by pies przed pozostaniem w domu odbył odpowiednio długi spacer oraz miał dostęp do wystarczającej ilości jedzenia i picia. 

Dlaczego pies piszczy?

Psy zawiązują z ludźmi naprawdę mocne więzi. Swojego właściciela obdarowują ogromnym zaufaniem. Często potrafią doskonale komunikować swoje potrzeby lub przekazywać informację zgodnie z zamysłem tak, że właściciel bez problemu je rozumie. Bywa też tak, że błędnie oceniają wydawane dźwięki, albo bagatelizują je tłumacząc, że to normalne. Warto zwrócić uwagę na to jakie odgłosy wydaje pies. Często psy piszczą i niekoniecznie zawsze jest to dobra oznaka. Wręcz przeciwnie. Jest sporo powodów dlaczego wydają właśnie takie dźwięki (podobnie jak w przypadku szczekania). 

wycie psa

Pies może piszczeć z bólu lub dyskomfortu. Możliwe, że piesek doznał jakiegoś obrażenia, bądź jest na coś chory i próbuje nam przekazać, że nie czuje się w porządku. Jeśli wydaje dźwięk pisku podczas wykonywania codziennych czynności jak np. sikanie warto się temu przyjrzeć i zbadać, bo może cierpi na zapalenie pęcherza lub inne schorzenie, które ma podobne skutki. Właśnie dlatego warto przebadać pieska jeśli piszczy bez żadnego wyraźnego powodu. Jeśli jest to niepokojące dla właściciela to trzeba zareagować jak najszybciej. 

Powodem piszczenia może też być strach i niepokój. Często psy piszczą np. przed burzą, gdy czują, że się zbliża, albo w sytuacji gdy do mieszkania przychodzi sporo nowych osób i pies czuje się zagubiony i przerażony. Psy często boją się tego co słyszą, a nie widzą jak np. grzmoty podczas burzy, czy dźwięk strzałów z wiatrówki. 

Psy często próbują nam coś zakomunikować piszczeniem. Często piszczą pod drzwiami sygnalizując, że potrzebują spaceru być móc się wypróżnić. 

Piszczenie nie tylko może sygnalizować jakąś negatywną rzecz. Pieski często z powodu ogromnej ekscytacji poddają się popiskiwaniu. Częstą taką sytuacją jest, gdy pies widzi jak właściciel szykuje smycz do spaceru, bądź gdy zobaczy się ze swoim psim przyjacielem.

Piszczenie to też na pewno w psim języku jakaś wyrażona emocja, którą ciężko nam (ludziom) zdefiniować. Psy komunikują się między sobą i te dźwięki na pewno też coś oznaczają.   

Komenda “Daj głos” i "Cisza"

Rzadko właściciele uczą swoich psów komendy “Daj Głos” z tego względu, że przeważnie mają problem z tym, by psa uciszyć. Żeby mógł jednak podjąć się nauki właśnie tej komendy pies musi być usłuchliwy i zachowywać się cicho. Jest to ciężka komenda do opanowania, ponieważ psy czasami wykorzystują ją do tego by się domagać różnych rzeczy od właściciela. Często ludzie po prostu cenią sobie ciszę i wcale nie czują potrzeby by uczyć swojego psa, by szczekał na zawołanie. 

Nauka polega na tym, że musimy najpierw znaleźć rzecz którą nasz pies naprawdę uwielbia. Może to być zabawka, a może być to jego ulubiony smakołyk. Pokazujemy go swojemu pupilowi i chowamy przed nim mówiąc “Daj Głos”. Czekamy do momentu, aż pies wydobędzie z siebie odgłos. Może on być początkowo bardzo nieśmiały, bo pies będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział o co nam chodzi. Jednakże później ten szczek, bądź inny wydawany dźwięk będzie nabierał na sile i mocy. 

Pamiętajmy, że na początku musimy nagradzać psa, gdy wyda on jakikolwiek odgłos. Może to być nawet kichnięcie czy chrząknięcie. Dopiero przy kolejnych próbach i w dalszych etapach nauki zaczynami ignorować te odgłosy, który nie są typowym szczeknięciem. Jeśli naszym założeniem jest by pies wydawał tylko jeden szczek to musimy szybko reagować i od razu go nagradzać. Jeśli chcemy by szczekał dłuższą chwilę to dajemy mu nagrodę dopiero po kilku szczeknięciach. 

 Dużo bardziej przydatna jest jednak komenda “Cisza”, która świetnie współgra z komenda, którą wyżej opisałam. Jednak częściej zależy nam na tym by uciszyć psa, dlatego ta komenda jest bardzo przydatna. Często gdy chcemy uspokoić psa krzyczymy lub podnosimy głos mówiąc mu “Cisza! Spokój” Pies traktuje to jako świetną zabawę i coś na zasadzie szczekania, bo wydajemy te dźwięki szybko i głośno. Właśnie dlatego często jest to źle interpretowane i dlatego też świetnie jest zacząć naukę tej komendy kiedy ma już opanowaną komendę “Daj Głos”. Próbujemy nauczyć go w ten sam sposób. W momencie gdy prosimy o ciszę i on faktycznie zachowuje spokój nagradzamy go jego ulubionym przysmakiem.