Bezpieczna podróż z czworonogiem – o czym warto wiedzieć?

W Polsce nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, które jasno określałyby zasady przewożenia zwierząt w aucie. Transport powinien odbywać się w sposób bezpieczny dla czworonoga, kierowcy i pasażerów. Jeśli o to nie zadbasz, możesz zapłacić mandat w wysokości 500 zł.

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie podróżować z psem? Nie zakładaj pupilowi obroży. Smycz przypnij do szelek samochodowych, które chronią czworonoga w razie wypadku lub nagłego hamowania. Ponadto pupil nie będzie przeszkadzał kierowcy w czasie jazdy. Czworonóg nie może zasłaniać Ci drogi ani utrudniać prowadzenia auta.

Zanim wybierzesz szelki samochodowe, sprawdź, czy można je regulować. Dzięki temu nie będą one krępowały ruchów, a tym samym zapewnią psu komfort podczas podróży. Poszukaj produktów z atestem, w ten sposób zyskasz pewność, że zadziałają w razie wypadku. Podczas podróży samochodem dobrze sprawdzą się szelki norweskie i guard, ponieważ zapięcie znajduje się na plecach.

Jak zaplanować podróż z czworonogiem? Sprawdzone produkty

Zastanawiasz się, jak wygodnie i bezpiecznie przewozić małego psa? Zrezygnuj z tradycyjnej torebki, ponieważ Twój pupil nie będzie mógł w niej przyjąć swobodnej pozycji.

Wybierz transporter – torba, wyposażony jest we wstawki siatkowe, zapewniające sprawną wentylację. Dzięki temu sprawdzi się nawet w letnie dni.

Box transportowy przydaje się zarówno podczas jazdy samochodem, jak i w trakcie podróży środkiem komunikacji miejskiej. Pozwala on stworzyć czworonogowi wygodną przestrzeń. Pamiętaj, żeby włożyć do niego ulubione zabawki i kocyk zwierzaka, w ten sposób poczuje się on bezpiecznie.

Transporter dopasuj do wielkości czworonoga. Z jednej strony nie może być zbyt duży, w przeciwnym razie pies będzie obijał się o ściany w czasie jazdy. Z drugiej strony kontener nie może być zbyt mały, ponieważ pupil nie da rady wygodnie się położyć ani swobodnie obrócić. Pamiętaj, żeby odpowiednio zabezpieczyć transporter. Nie wystarczy, że postawisz go na tylnym siedzeniu. Przypnij go pasami lub umieść go za przednim fotelem pasażera albo kierowcy.

Jak przewozić psa w samochodzie? Wpinka do pasów

Przewożąc psa autem, zadbaj o jego wygodę i bezpieczeństwo. Nie może siedzieć na kolanach kierowcy ani swobodnie przemieszczać się w samochodzie. Nie tylko będzie Cię rozpraszał, lecz także istnieje ryzyko, że uderzy w Ciebie lub w fotel. Wpinka do pasów z amortyzatorem sprawia, że czworonóg pozostaje na swoim miejscu podczas jazdy samochodem. 

Akcesorium ma solidne wpięcie, które pozwala przymocować je do pasów bezpieczeństwa. Z drugiej strony ma ono kółko, do którego przyczepiamy karabińczyk od smyczy. Wpinka ma amortyzator łagodzący nagłe szarpnięcia, tym samym chroni kręgosłup i stawy czworonoga. Nie musisz się też martwić, że podczas gwałtownego hamowania zwierzę przemieści się na przód auta. 

Jak bezpiecznie przewozić psa w bagażniku?

Zastanawiasz się, jak przewozić dużego psa? Możesz go zaprosić do bagażnika pod warunkiem, że masz samochód typu kombi, van lub SUV. Poszukaj transportera, jeśli jednak nie znajdziesz odpowiedniego modelu, zamów klatkę do przewozu psów. Wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie, dzięki czemu zapewnisz komfort i bezpieczeństwo swojemu ulubieńcowi. Jeśli zdecydujesz się przewozić go „luzem”, załóż czworonogowi specjalne szelki, które przypniesz do pasów bezpieczeństwa.

Kratka powinna oddzielać bagażnik od przestrzeni pasażerskiej. Dzięki temu pies zostanie na swoim miejscu nawet wtedy, gdy gwałtownie zahamujesz. Pamiętaj, żeby położyć matę antypoślizgową w bagażniku. Upewnij się, że została ona wykonana z wytrzymałego i wodoodpornego materiału.

Bezstresowa jazda autem

Zanim wybierzesz się z psem w długą podróż, zorganizuj kilka krótkich wycieczek. Dzięki temu przyzwyczaisz pupila do jazdy samochodem, dodatkowo przekonasz się, czy nie cierpi on na chorobę lokomocyjną. Zastanawiasz się, jak ją rozpoznać? Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • nadmierne ziewanie,
  • apatię lub wręcz przeciwnie – niepokój,
  • wymioty,
  • krztuszenie się,
  • dyszenie,
  • oblizywanie się,
  • ślinotok,
  • mlaskanie.

W takiej sytuacji wybierz się z czworonogiem do weterynarza, który przepisze mu odpowiednie leki. Dopilnuj, żeby pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, zanim wsiądzie do auta. Ostatni posiłek podaj mu najpóźniej 2 godziny przed podróżą. Jeśli czeka Cię kilkugodzinna jazda autem, zaplanuj regularne postoje, podczas których rozprostujesz nogi, a psiak zje, napije się i załatwi potrzeby fizjologiczne.

Przewóz psa jest uzależniony od jego wielkości i modelu auta. Planując podróż z czworonogiem, kieruj się wyobraźnią i zdrowym rozsądkiem. Zanim wyruszysz z pupilem na wakacje, koniecznie wybierz się z nim do weterynarza. Lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia Twojego ulubieńca, a przy okazji podpowie, jak przygotować go do podróży samochodem.