Darmowa dostawa przy zamówieniach powyżej 99 zł

Jak się liczy wiek psa?

2021-03-25 14:56:37

młody pies

Zegar życia u psów tyka o wiele szybciej niż u ludzi. Psy dojrzewają szybciej niż ludzie. Na początku te procesy przebiegają szybko by później mogły zwolnić. Wielokrotnie obalono już mit o tym, że rok życia człowieka jest tym samym co 7 lat życia psa. Przez długi okres czasu właśnie tak myślano. W latach 50 XX wieku właśnie w ten sposób liczono wiek psów. Nie było to dokładne choćby ze względu na rasy psów czy różnorodność czasu dojrzewania do etapów juniora czy dorosłego psa. Od niedawna istnieje  jednak takie pojęcie jak “zegar epigenetyczny”. Nowe badania umożliwiły obliczenie wieku psa zgodnie z ich materiałem genetycznym.

Jak prawidłowo obliczyć wiek psa? 

Rasa ma ogromne znaczenie, ponieważ każda z ras ma swoje charakterystyczne cechy jak i dolegliwości, które potrafią w wielkim stopniu przyśpieszyć proces starzenia się, czy skrócić życie. Podobnie jak w ludzkim życiu jakość życia również ma wpływ na jego długość. Chodzi konkretnie o dietę, ilość snu i regeneracji, aktywność fizyczną czy poziom stresu. 

Jeśli miałabym generalizować to raczej wszystkie psy osiągają dojrzałość około 10 miesiąca życia a umierają przed 20 rokiem życia. Oczywiście są wyjątki, bo tak jak wcześniej wspomniałam każda rasa się różni. Zegar epigenetyczny jest różny np. u ras małych i dużych. Opierając się na obserwacji, statystycznie małe psy osiągają dojrzałość szybciej i żyją dłużej. Z reguły wielkie rasy żyją krócej i wolniej dojrzewają.

Kalifornijscy naukowcy dzięki wielu badaniom uzyskali wzór na obliczanie ludzkiego wieku psa: 16ln + 31

Należy zatem pomnożyć naturalny logarytm życia psa przez 16 oraz dodać 31 do wyniku. 

Poniższa tabela może być świetną ściągą, dzięki której w prosty sposób przeliczyć psie lata na ludzkie i odwrotnie. Pierwsza kolumna pokazuje ludzki rok życia psa. Jeśli Twój piesek ma rok, to oznacza, że właśnie skończył 31 lat. 

wiek człowieka wiek psa
1 rok 31
2 lata 42
3 lata 48
4 lata 52
5 lat 56
6 lat 59
7 lat 62
8 lat 64
9 lat 66
10 lat 67
11 lat 69
12 lat 70
13 lat 72
14 lat 73
15 lat 74
16 lat 75
17 lat 76
18 lat 77
19 lat 78

Należy pamiętać, że powyższa tabela jest bardzo ogólna i te liczby mogą być przybliżeniem a nie dokładnym wiekiem psa. Jak już wcześniej wspominałam każdą rasę wyróżniają inne cechy, które mają wpływ na długość życia oraz wiek ten różni się ze względu na wielkość zwierzęcia. 

Długość życia psa na podstawie stanu zębów

Wiele osób podejmuje się prób liczenia wieku psa za pomocą jego uzębienia. Dorosłe psy posiadają 42 zęby. W szczęce znajduje się ich 22, a w żuchwie 20. Psich lat nie liczymy tylko sprawdzając ilość zębów jakie posiada pies, trzeba zwrócić uwagę na ich kolor i czy są zdrowe. Jeśli są jasne i nie mają ubytków to mamy do czynienia z młodym psem, jednakże gdy na zębach są widoczne ubytki czy zepsucie, a ich kolor jest bardzo żółty lub nawet wpadający w brąz oznacza to, że piesek jest już dość stary. Warto pamiętać, że zęby nie są tylko odzwierciedleniem wieku a również jest to kwestia zadbania i pielęgnacji jamy ustnej pupila. Właśnie dlatego o tej metodzie mówi się jako orientacyjnej, bo nie jestesmy w stanie w stu procentach wskazać ile lat ma pies. 

jak rośnie pies

Rasa psa, a długość jego życia

Jak już wcześniej wspominałam duże rasy żyją o wiele krócej niż te małe. Rasy małe żyją dłużej niż psy ras dużych. Niestety właściciele ras olbrzymich muszą się przygotować na to, że ich pies nie będzie żył bardzo długo. 

Jednym z najkrócej żyjących psów jest Dog Niemiecki. Ze względu na swoja wielkość ( a często nazywany jest małym koniem) ma częste problemy ze stawami. Żyje 6-7lat.   

Wilczarz irlandzki to kolejny gigant ze świata psów, który żyję podobnie jak poprzednio wymieniony około 7lat. Psy te cierpią i umierają z powodu chorób serca, dysplazji oraz na nowotwory. 

Łagodny olbrzym czyli Mastiff potrafi ważyć nawet do stu kilogramów. Jest to pies, który kojarzony jest z niedźwiedziem (ze względu na wygląd) i mimo, że jest piękny i łagodny to jest bardzo ruchliwy i często cierpi na choroby sercowe i nowotworowe, co skraca jego żywot.

Czynnikiem, który prócz wielkości wpływa na długość życia naszych pupili jest ich rasa. Kundelki z reguły żyją dłużej, ponieważ  dziedziczą większą pulę genów niż psy rasowe. Ogromna ilość czynników wpływa na to, ile pies żyje. Jednym z nich jest genetyka, którą został obdarzony przez naturę. Konkretne rasy nie mają wyznaczonego sztywnego progu kiedy umierają. Są jednak przybliżone widełki, dzięki którym jesteśmy w stanie oszacować ich długość życia. 

Poniżej podam kilka przykładów:

  • Berneński pies pasterski żyje około 7 lat
  • Jamnik żyje ponad 12 lat
  • Owczarek niemiecki - do 13 lat
  • Pudel żyje ponad 14 lat
  • Shih tzu mogą żyć nawet do lat 16

Najdłużej żyjące psy to Shih Tzu, Pudel Miniaturowy, Chihuahua oraz Pinczer Miniaturowy. 

Jak łatwo zauważyć są to psy, które wielkościowo są drobne i właśnie dzięki swej gramaturze potrafią żyć kilkanaście lat. Ich stawy nie są tak obciążone przez masę ciała i dzięki temu nie chorują tak często na choroby nowotworowe, serca czy te związane ze stawami. 

Jak dbać o psa, żeby żył jak najdłużej?

Psi organizm działa bardzo podobnie do organizmu ludzkiego. Nie ma jednej metody, która wydłuży życie Twojego pupila. Jak wiemy każdego psa czeka śmierć i taka jest kolej rzeczy. Niestety tego nie ominiemy. Możemy jednak zadbać o niego za życia i w jakiś sposób postarać się wydłużyć mu to życie. 

“Jesteś tym co jesz”- to powiedzenie stare jak świat, ale jest w nim wiele prawdy. Odpowiednia dieta odgrywa główną rolę. Musimy zadbać o czworonoga szczególnie od środka. Jego poziom zdrowia będzie ważył na tym, ile będzie żył. Najpierw należy nabyć informacji na temat potrzeb swojego pupila. Warto wspomóc się usługami weterynarza, czy psiego behawiorysty by móc umiejętnie karmić zwierzę. A potem starać się dać od siebie wszystko co jest możliwe w kwestiach fizjologicznych.

W poprzednim artykule zawarłam informacje na temat stresu i tego jakie ma znaczenie w życiu psa, a ma ogromne. Bardzo ważne jest by uwolnić psa od sytuacji stresowych i dołożyć wszelkich starań by żyło mu się lżej, by mógł się czuć swobodnie i bezpiecznie. To też przyczyni się do tego by pies dłużej żył.

Gdy pies należy już do grona tzw. seniorów trzeba być szczególnie czujnym i nie zaniedbywać jego zdrowia. Ważne by reagować na najmniejsze oznaki jego utraty. Psy  w wieku seniora są już bardzo słabe i dużo częściej dolegają im różne choroby, co jak wiadomo skraca ich wiek bardzo szybko. 

Warto również wspomnieć o tym by zaopiekować się psem też pod względami fizycznymi takimi jak np. naprawienie dziurawego płotu, przez którą dziurę pies nam często ucieka i naraża się na niebezpieczeństwo, czy też nauczenie psa komend “do nogi” “wracaj” by ten podczas spaceru nas słuchał i nie wpadł pod samochód. 

Podsumowanie

Tak naprawdę jest masa czynników, na które warto zwrócić uwagę by pies żył dłużej, ale przede wszystkim, żeby żyło mu się lepiej. Jeśli piesek będzie przy nas szczęśliwszy na pewno będzie w stanie żyć o wiele dłużej, a szczęśliwy będzie jeśli o niego odpowiednio zadbamy. Psy są bardzo emocjonalne i wiele rzeczy widzą. Odczuwają troskę, czy zainteresowanie właściciela, co pozytywnie wpływa na długość życia psa.