Dostawa od 4,99 zł przy zakupach powyżej 75 zł lub darmowa dostawa FedEx powyżej 249 pln ❤️

Karma dla szczura – składniki, których nie może zabraknąć w diecie

2023-10-04 09:41:00

Wybór odpowiedniej kramy dla szczura jest bardzo ważny. Sposób żywienia determinuje w dużej mierze rozwój i zdrowie gryzonia. Podstawą diety tych zwierząt jest sucha karma. Sprawdź, jak powinien przedstawiać się jej skład. Poznaj listę zakazanych produktów w diecie szczura.


Jaka jest najlepsza karma dla szczurów?

Sposób żywienia szczurów opiera się na suchej karmie. Jej skład analityczny powinien przedstawiać się następująco:

  • tłuszcz – 4,5–10%, zazwyczaj pochodzi z nasion roślin oleistych, pestek i orzechów,
  • włókno surowe – 5–7%, mogą to być: ryż, owies, pszenica, wytłoki buraczane,
  • białko – 12–15%, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, m.in. suszone larwy mącznika, krewetek czy stynek,
  • węglowodany – 45–55%, ich dobre źródła to nasiona roślin mącznych i zbóż,
  • suszone warzywa i zioła, składniki mineralne, witaminy, kwasy omega-3 i omega-6.

Karmy dla szczurów specjalnego zapotrzebowania będą różniły się pod względem zawartości poszczególnych składników pokarmowych. Dla przykładu pokarm dla szczurzycy po porodzie lub w ciąży zawiera więcej białka, a karma dla szczura seniora powinna mieć go nieco mniej.

Wśród polecanych karm dla szczurów znalazły się m.in.:

Poznaj ich skład i wybierz tę karmę, która najbardziej przypadnie do gustu Twojemu pupilowi. Oferta jest bardzo bogata i z pewnością zadowoli kubki smakowe każdego gryzonia. Najlepsze karmy dla szczurów nie zawierają konserwantów, barwników, soli, roślinnych i zwierzęcych odpadów przemysłowych.

Karma dla szczura – ile jej podawać?

Kolejna kwestia nurtująca posiadaczy szczurów to ilość karmy podawanej zwierzęciu w ciągu dnia. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie na karmę dla szczura wynosi – około 10–15 gramów na samiczkę, 15–20 gramów na samca. Oznacza to, że dziennie zwierzęta te zjadają 1–2 stołowe łyżki karmy.

Szczury z uwagi na to, że prowadzą nocny tryb życia, powinny otrzymywać karmę wieczorem po wybiegu. W przeciwnym razie napełnią brzuchy i zamiast biegać, pójdą spać. Karmę dla szczura podawaj raz dziennie. Eksperci podkreślają, aby nie dosypywać nowej porcji karmy, dopóki zwierzę nie zje wcześniejszej. W ten sposób uniknie się selektywnego wybierania pokarmu.

Podając zbilansowaną, dobrą karmę, zadbaj, aby zwierzę zjadło ją w całości. Szczury to prawdziwe łakomczuchy, nie znają umiaru w jedzeniu. Nie dopuść, aby miały cały czas pełne miski. W przeciwnym razie będą nieustannie podjadały, a konsekwencją tego będzie niebezpieczna dla ich życia otyłość. Warto wspomnieć o tym, że szczury muszą mieć stały dostęp do wody. Podawaj ją w poidełku lub w miseczce i wymieniaj przynajmniej raz dziennie.

Czym karmić szczury w domu?

Nawet najlepszą karmę dla szczura warto urozmaicić domowymi przekąskami. Od czasu do czasu możesz podać zwierzęciu kawałki lubianych przez niego owoców. Należą do nich m.in.: arbuz, banan, gruszka, borówki, granat, jabłko, maliny, melon, winogrono. Gryzoń chętnie zje również warzywa. Możesz podać mu kawałek m.in. cukinii, buraka, kalafiora, marchwi czy ugotowanego ziemniaka. Warzywa i owoce mogą wzbogacać dietę szczura co kilka dni.

Lubianym przez szczury dodatkiem są nasiona i orzechy, takie jak: słonecznik, migdały, orzech włoski. Jednak z uwagi na wysoką kaloryczność nie powinny one być częstym dodatkiem do diety. Te kaloryczne posiłki możesz podawać zwierzęciu nie częściej, niż raz w tygodniu, podobnie jak źródła zwierzęcego białka, typu ugotowane jajko.

Pamiętaj, że nie wolno podawać zwierzęciu orzechów i nasion oprószonych przyprawami. Nie zapomnij, aby odliczyć je od kaloryczności karmy. Jeśli serwujesz zwierzęciu jakieś urozmaicenie żywieniowe, podaj mu tego dnia średnio ¼ mniej porcji karmy. Serwuj szczurom pokarmy w jak najmniej przetworzonej formie, jednak z owoców i warzyw zdejmij skórkę i usuń pestki.

Czego nie mogą jeść szczury?

Szczur jest zwierzęciem wszystkożernym. Cieszy się bardzo dobrym apetytem. Jednak nie każdy pokarm dla szczura jest dobry. Pamiętaj, aby w diecie gryzonia nie pojawiły się:

  • ludzkie przekąski zawierające przyprawy lub sól, czyli m.in.: chipsy, krakersy, precelki, paluszki,
  • słodycze, m.in.: cukierki, czekolada, ciastka,
  • mleko, sery pleśniowe,
  • pozostałości po Twoim obiedzie,
  • słodkie napoje, herbata, kawa, kakao,
  • mak, ostre przyprawy, m.in.: pieprz, gałka muszkatołowa, ostra papryka,
  • kapusta, brukselka, karczochy, groszek, fasola, rabarbar,
  • skórka banana, skórka i pestka awokado,
  • surowe ziemniaki, w tym bataty,
  • pokarmy zawierające D-limonen, m.in. cytrusy i mango,
  • szczaw, nawłoć, barwinek, fiołek, jaskry, hiacynt, irys i wiele innych roślin.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dany pokarm jest bezpieczny dla szczura, nie dawaj go zwierzęciu. Najlepiej omów z weterynarzem listę produktów zakazanych. Specjalista posłuży również pomocą w opracowaniu jadłospisu i w wyborze najlepszej karmy pełnoporcjowej dla szczura. Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za sposób żywienia swojego pupila, dlatego zwracaj uwagę, aby w jego diecie znalazły się same zdrowe dla niego posiłki.